Ceny v průmyslu se v březnu meziročně nezměnily, v zemědělství opět klesly

Praha – Ceny průmyslových výrobců v Česku se v březnu v meziročním srovnání nezměnily, v zemědělství se snížily jedenáctý měsíc v řadě a naopak ceny stavebních prací a tržních služeb opět stouply. Český statistický úřad (ČSÚ) dnes na webu informoval, že v porovnání s loňským březnem byly ceny v zemědělství nižší o 13,2 procenta, ceny stavebních prací stouply o 1,6 procenta a ceny tržních služeb pro podniky o 4,1 procenta. Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.

Meziměsíčně ceny v průmyslu v březnu klesly o 0,1 procenta a v zemědělství se zvýšily o 3,2 procenta. Za stavební práce se v březnu platilo o 0,3 procenta více než v únoru a za tržní služby pro podniky o 0,7 procenta více.

V průmyslu ceny v meziročním srovnání zůstaly na stejné úrovni po dvou předchozích poklesech, předtím více než tři roky rostly. V odvětví v březnu o více než pět procent vzrostly ceny oprav, údržby a instalace strojů a zařízení, téměř o čtyři procenta zdražila i motorová vozidla, přívěsy a návěsy a o necelá tři procenta ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu. Naopak zlevnily potravinářské výrobky, zejména rostlinné a živočišné oleje a tuky, jejichž cena byla v březnu meziročně nižší o víc než pětinu. Zhruba o pětinu byly levnější i mlýnské a škrobárenské výrobky a průmyslová krmiva. Klesly také ceny dřeva a dřevěných a korkových výrobků, základních kovů, chemických látek a přípravků.

Zajímavost :  Vláda vytipovala dvě stovky státních pozemků pro bezplatný převod na...

V zemědělství klesly ceny výrobců meziročně jedenáctý měsíc v řadě, přičemž v rostlinné výrobě se snížily o 15,5 procenta a živočišné výrobě o 10,5 procenta. Oproti loňskému březnu zlevnila zelenina, olejniny a obiloviny, naopak zdražily ovoce a brambory. V živočišné výrobě klesly ceny vajec, mléka a drůbeže, naopak ceny prasat a skotu stouply.

Ceny stavebních prací v březnu meziročně vzrostly stejně jako v únoru o 1,6 procenta. Stavební materiály a výrobky byly téměř o dvě procenta levnější než před rokem.

Meziroční růst cen tržních služeb pro podniky v březnu zpomalil na 4,1 procenta z únorových 4,9 procenta. Oproti loňskému březnu byly zhruba o desetinu vyšší ceny za reklamní služby a průzkum trhu a za služby v oblasti zaměstnání. Zdražily i služby v oblasti nemovitostí, právní a účetnické služby a služby v oblasti programování a poradenství.

Analytici: Vývoj výrobních cen nedává důvod k oživení inflace

Vývoj výrobních cen nedává důvod proto, aby ožila spotřebitelská inflace. V dalších měsících ale bude zmírňovat tempo zlevňování potravin. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK při hodnocení dnešních údajů ČSÚ.

“Ceny zemědělských výrobců pokračovaly v březnu v dvouciferném meziročním poklesu, ten však oproti únoru zmírnil z 19 procent na 13 procent, a to zejména skokovým růstem cen rostlinné výroby o téměř šest procent,” uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Vývoj cen byl podle něj silnější, než je pro březen obvyklé.

Zajímavost :  Koalice jedná o pomoci farmářům, výsledky oznámí Výborný zemědělcům v pátek

Na meziměsíční růst cen zemědělských výrobců o 3,2 procenta upozornil i analytik Raiffeisenbank Martin Kron. “Silnější meziměsíční nárůst cen zemědělských výrobců může naznačovat, že v dalších měsících již nebudou takovým způsobem klesat ceny potravin pro konečné zákazníky jako v prvním čtvrtletí tohoto roku,” uvedl.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče vývoj zemědělských cen naznačuje, že tempo zlevňování potravin pro spotřebitele dosáhne brzy svého maxima. V březnu potraviny a nealkoholické nápoje podle ČSÚ meziročně zlevnily o 1,1 procenta, o měsíc dřív to bylo 0,9 procenta. “Ceny potravin pro koncového spotřebitele by ale i tak měly setrvat v meziročním poklesu po celý letošní rok,” míní Jáč.

Ceny průmyslových výrobců meziročně stagnovaly a meziměsíčně klesly o 0,1 procenta, což podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila ukazuje, že se není třeba obávat nového oživení inflace. “Zároveň ovšem nelze vyhlížet výraznější zlevňování, když výrobní ceny ze svého maxima, kterého dosáhly v lednu roku 2023, dosud poklesly pouze zhruba o procento a k dalšímu pohybu směrem dolů se evidentně nemají. Oproti předpandemickému lednu 2020 tedy zůstávají o závratných 40 procent výše a za pouhé čtyři roky tak výrobní ceny poskočily přibližně stejně jako mezi lety 1997 a 2020,” uvedl.

Zajímavost :  Automobilka Hyundai ukončila v Nošovicích výrobu manuálních převodovek

Seidler upozornil i na zmírnění tempa růstu cen služeb pro podniky. “To je do jisté míry uklidňující zpráva po únoru, kdy ceny služeb rostly citelně nad běžnou sezonnost a zvyšovaly obavy o persistenci inflace v tomto cenovém okruhu,” uvedl. Ceny služeb v současnosti táhnou i spotřebitelskou inflaci, když v březnu meziročně rostly o 5,4 procenta, zatímco celková inflace byla dvě procenta.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO