ČR ve čtvrtek asi zruší opatření na hranicích kvůli slintavce

Praha – Česko pravděpodobně ve čtvrtek zruší povinné kontroly a dezinfekce kamionů na hranicích se Slovenskem, které zavedlo kvůli riziku nákazy dobytka slintavkou a kulhavkou. Při příchodu na jednání vlády to dnes novinářům řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V platnosti podle něj zřejmě zůstane část opatření vůči českým chovatelům. Podrobnosti zveřejní ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Podle Výborného ve čtvrtek vyprší veterinární lhůty nastavené kvůli inkubační době nemoci. „Předpokládám, pokud se dnes v posledních 24 hodinách neuděje nic dramatického, žádné nové ohnisko nebude, tak budeme moct zítra (ve čtvrtek) vydat nová mimořádná veterinární opatření, kterými zrušíme ty povinné kontroly a dezinfekci na státních hranicích,“ řekl ministr.

Zajímavost :  Veterinární správa od neděle ruší zákaz dovozu zvířat z Maďarska a Slovenska

Ministerstvo zemědělství svolalo na čtvrteční dopoledne tiskovou konferenci k opatřením přijatým kvůli slintavce a kulhavce. Výborný dnes uvedl, že kromě zrušení kontrol na hranicích se bude ministerstvo vyjadřovat i k českým chovatelům. „Budeme informovat o doporučení směrem k našim chovatelům, případně o zachování některých opatření, která budou už interní, to znamená pro naše zemědělce a chovatele,“ řekl.

Slintavka a kulhavka se na jaře objevila v Maďarsku a následně na Slovensku. Ministerstvo zemědělství kvůli nákaze přijalo řadu veterinárních opatření, kromě kontrol na hranicích po určitou dobu zakazovalo například dovoz některých potravin nebo krmiv pro zvířata. Poslední ohnisko nákazy v chovu skotu v Maďarsku bylo potvrzeno 17. dubna, na Slovensku 4. dubna. Od konce dubna ministerstvo omezení postupně uvolňuje, minulý týden znovu umožnilo dovoz ovcí, koz, prasat či skotu z obou zemí, stejně jako dovoz sena, slámy a zelené píce.

Zajímavost :  Míra inflace v Evropské unii v dubnu klesla na 2,4 procenta z úrovně 2,5 procenta...

Slintavka a kulhavka je velmi nakažlivé závažné virové onemocnění sudokopytníků, včetně skotu, prasat, ovcí či koz. Nevyhýbá se ani volně žijícím zvířatům. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V Česku byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Toyota představila nové elektrické kombi

Doporučujeme ke čtení také :