Dnes je poslední den pro podání daňového přiznání v elektronické podobě

Praha – Nejpozději dnes musejí podat přiznání k dani z příjmu lidé, kteří ho odevzdávají v elektronické formě. Zároveň je také poslední den pro zaplacení daně. Čas ještě mají ti, kdo k podání přiznání využívají služeb daňového poradce, pro ně platí termín do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním přiznání o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.

Týden před koncem termínu pro podání daně evidovala Finanční správa dva miliony podaných přiznání, z toho 1,76 milionu bylo od fyzických osob. Elektronická daňová přiznání tvořila zhruba 65 procent všech odevzdaných. Finanční správa očekává, že za celý rok přesáhne podíl elektronických přiznání loňských rekordních 73 procent.

Zajímavost :  Spotřebitelská důvěra v USA kvůli obavám z cel klesla na pětileté minimum

Za pozdní podání daňového přiznání hrozí pokuta. Prvních pět pracovních dnů Finanční správa opoždění ponechává bez sankce, následně činí 0,05 procenta ze zaplacené daně nebo 0,01 procenta stanovené daňové ztráty za každý následující den prodlení. Maximální postih je pět procent. Pokud daňové přiznání není odevzdáno vůbec, a to ani po výzvě úřadu, pokuta je minimálně 500 korun a maximálně 300.000 korun.

Kromě podání přiznání musejí lidé, kteří nevyužívají služeb daňového poradce, do dneška také uhradit daň. „Daň z příjmů musíte zaplatit nejpozději v den, kdy končí termín pro odevzdání přiznání. Jako zaplaceno se počítá až chvíle, kdy peníze opravdu dorazí na účet vašeho finančního úřadu, nikoliv když teprve odešlete příkaz v bance,“ upozornila produktová manažerka společnosti NeoTax Nikola Žitníková. Za pozdní platbu hrozí penále.

Zajímavost :  Esej Tima Harforda: Celní politika amerického prezidenta vyvolává globální finanční...

Daňové přiznání musí podat každý, kdo měl loni příjmy větší než 50.000 korun, pokud to nebyly příjmy od zaměstnavatele, u kterého podepsal takzvané prohlášení poplatníka. Povinnost se týká také lidí, kteří pracují současně pro víc zaměstnavatelů, kombinují zaměstnání se živností nebo mají k příjmům ze zaměstnání i příjmy z nájmů či kapitálových investic.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Analýza: Průměrný roční výnos zlata od roku 2000 činí 10,1 procenta ročně

Doporučujeme ke čtení také :