Do aukce zámku Veleslavín se nikdo nepřihlásil, úřad ho nabídne Praze
Praha – Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zrušil elektronickou aukci pražského zámku Veleslavín, žádný ze zájemců nesložil dražební kauci. Vyplývá to z dnešních informací na internetových stránkách aukce. Úřad v tiskové zprávě uvedl, že nyní nabídne zámek Praze a městské části Praha 6 za vyvolávací cenu z dražby 580 milionů korun. Pražský magistrát chce podle radního pro majetek Adama Zábranského (Piráti) s úřadem jednat, cenu ale i nadále považuje za přehnanou. Je ochoten zaplatit maximálně třetinu. Příliš vysoká je cena i podle starosty Prahy 6 Jakuba Stárka (ODS). Městská část podle něj hledá partnery, se kterými by mohla vstoupit do dražby.
Úřad už dříve uvedl, že umožní Praze a městské části Praha 6 dorovnat nejvyšší nabídku z dražby, pokud projeví o odkoupení zámku zájem. Představitelé pražského magistrátu tehdy nechtěli předjímat, zda tuto možnost využijí. Zábranský tehdy uvedl, že vyvolávací cenu považuje za přehnanou.
„Pozici Prahy, že cena 580 milionů za památkově chráněný areál je přehnaná, tak svým nezájmem potvrdil i soukromý sektor. Dalším jednáním se státem se nebráníme, neúspěch aukce by mohl budoucí jednání posunout do konstruktivnější roviny,“ uvedl Zábranský na sociální síti X v reakci na zrušení aukce.
Zábranský dále ČTK řekl, že cena stanovená ÚZSVM odpovídá komerčním pozemkům pro developerský projekt, což je ovšem úplně jiný účel, než pro který by město areál využilo. V minulosti padly návrhy na to, že by sloužil školským či sociálním účelům. S ohledem na to a na nutné investice ve výši vyšších stovek milionů tak je podle radního město ochotno zaplatit maximálně třetinu toho, co státní úřad požaduje.
Příliš vysoká je cena i podle Stárka pro městskou část, a bude tak čekat, až cena klesne. „Ta částka za nás neodpovídá tomu, kolik ten areál fakticky stojí a co se tam dá realizovat. Městská část nadále hledá ty funkce, které by v areálu chtěla a jedná s potenciálními partnery, se kterými by se mohla spojit do případné kooperace,“ řekl dnes Stárek ČTK a Českému rozhlasu. Spojit by se Praha 6 mohla podle Stárka například s partnery z řad soukromých škol či umělecké branže.
„Nakoupení není největší problém, největší problém je pak následná rekonstrukce, ta bude stát přes miliardu, a provoz těch vlastních objektů. Takže pokud získáme soukromé partnery, kterým to bude dávat smysl to opravit a zprovoznit se zachováním kulturní a místní hodnoty (…), tak jsme schopni do toho jít,“ sdělil Stárek. Připustil, že městská část uvažuje i nad možností dát na to dohromady finance s hlavním městem.
„Cílem ÚZSVM je pro tento unikátní a pro stát nepotřebný areál s barokním zámkem a rozlehlým parkem najít definitivního vlastníka, který by pro něj nalezl smysluplné využití,“ uvedl dnes státní úřad.
Majetkový úřad v minulosti navrhoval zařadit zámek Veleslavín do výměny nemovitostí mezi Prahou a státem, ze které ale nakonec sešlo. Žádost Prahy o bezplatný převod ÚZSVM odmítl. Městská část Praha 6 nedávno s majetkovým úřadem dohodla roční zápůjčku a v červnu část areálu zpřístupnila veřejnosti.
Nejde přitom o první dražbu, ve které se majetkovému úřadu nepodařilo vydražit památkově chráněnou nemovitost. Z poslední doby má stát problém například s prodejem zámku Štiřín u Prahy, kde před časem vypsal třetí kolo dražby. Majetkový úřad nejdříve zámek nabízel za 3,3 miliardy korun, ve druhém kole cenu snížil na 2,5 miliardy a ve třetím o dalších 800 milionů na 1,7 miliardy korun. V minulosti se ÚZSVM nepodařilo prodat v dražbě ani pražskou Invalidovnu, kterou poté převzal Národní památkový ústav. Pražský palác Broadway se úřad neúspěšně pokoušel prodat doposud sedmkrát.
Zámek Veleslavín s historickým parkem se rozkládá na třech hektarech a pochází asi z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou. V první polovině 20. století sloužil jako neurologické sanatorium, které založili Leo Kosák a jeden z objevitelů Alzheimerovy choroby Oskar Fischer. Léčila se tam například Charlotta Garrigue Masaryková či Milena Jesenská.
Po komunistickém převratu byl areál znárodněn. Po revoluci měly objekt v nájmu různé instituce. Nyní spadá pod ÚZSVM, který areál získal od ministerstva práce a sociálních věcí v roce 2015. Naposledy byl areál rekonstruován v roce 1986.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO