Důvěra v českou ekonomiku v prosinci klesla u podnikatelů i spotřebitelů

Praha – Celková důvěra v českou ekonomiku v prosinci meziměsíčně klesla o 0,5 procentního bodu na 97,5 bodu. Pesimističtější byli v porovnání s listopadem podnikatelé i spotřebitelé, uvádí Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v ekonomiku je přesto na vyšší úrovni než byla před rokem, kdy měl její souhrnný indikátor hodnotu 93,8 bodu.

Indikátor důvěry podnikatelů se v prosinci meziměsíčně snížil o 0,4 bodu na 96,9 bodu. „K prosincovému mírnému poklesu důvěry v podnikatelské sféře přispěl zejména pokles poptávky v odvětví průmyslu a s tím úzce související nižší očekávané tempo růstu výrobní činnosti v příštích třech měsících,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Důvěra podnikatelů v průmyslu se v prosinci meziměsíčně snížila o 2,4 bodu. Na stejné hodnotě jako v listopadu se v prosinci držela důvěra podnikatelů ve stavebnictví. O 1,5 bodu vzrostla v meziměsíčním srovnání důvěra ve vybraných odvětvích služeb. Mírně, o 0,4 bodu, stoupla i v obchodě.

Zajímavost :  Automobilka Škoda posiluje na evropském automobilovém trhu, po Volkswagenu a Toyotě...

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka výsledky konjunkturálního průzkumu nejsou překvapivé. „Nepříznivá je především situace v průmyslu, kde se ukazuje, že pozitivní záchvěvy obvykle nemají dlouhého trvání. Zvlášť když se ukáže, že situace v zahraničí nesměřuje příznivým směrem,“ sdělil Dufek ČTK. Podle něj slabý hospodářský vývoj v Německu snižuje poptávku po tuzemské produkci, což nutí české firmy optimalizovat provoz a snižovat počty zaměstnanců. Se zvýšenou neochotou klesá také chuť firem investovat.

Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně snížila o 1,2 bodu na hodnotu 100,4 bodu. Prosincový průzkum mezi spotřebiteli tak přinesl částečnou korekci růstu důvěry z předešlých třech měsíců. „Důvodem jsou především zvýšené obavy ze zhoršení celkové hospodářské situace a rostoucí počet domácností, které nepředpokládají, že v roce 2025 budou významněji utrácet za velké nákupy,“ uvedla Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Zajímavost :  Meta dostala v EU pokutu 251 milionů eur kvůli úniku osobních údajů

„Nálada spotřebitelů zůstává z dlouhodobého hlediska, tedy na poměry uplynulých 20 let, mírně nadprůměrná. Spotřebitelé se díky odeznění mimořádně vysoké inflace a obnovení růstu reálných mezd letos osmělují k vyšším útratám, zůstávají však opatrní. Jejich reálné příjmy stále zůstávají pod úrovní roku 2019, navíc vnímají problémy, jimž ekonomika čelí,“ uvedl hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích 12 měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v ČR se mírně zvýšil. Podíl domácností očekávajících zlepšení své finanční situace v příštích roce se ve srovnání s listopadem téměř nezměnil.

Meziměsíčně se mírně snížil počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích 12 měsících. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, v prosinci vzrostl.

Srovnání indikátorů důvěry v ekonomiku ČR:

Indikátory prosinec 2024 listopad 2024 prosinec 2023
Průmysl 88,5 90,9 95,4
Stavebnictví 113,9 113,9 101,3
Obchod 96,8 96,4 92,1
Vybrané služby 103,7 102,2 95,3
Podnikatelé celkem 96,9 97,3 95,5
Spotřebitelé 100,4 101,6 85,4
Souhrnný 97,5 98,0 93,8

Zdroj: ČSÚ

Reklama

Zajímavost :  Opoziční hnutí ANO nepodporuje změnu zákona o rozpočtovém určení daní, návrh...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO