Ekonomika EU v 2. čtvrtletí vzrostla o 0,3 %, německá klesla o 0,1 %

Brusel/Berlín – Ekonomika Evropské unie po stagnaci na konci loňského roku v letošním druhém čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta oproti předchozím třem měsícům. Ve svém rychlém odhadu to uvedl statistický úřad Eurostat. Meziročně pak tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) v EU zrychlilo na 0,7 procenta. Pokles HDP oproti předchozím třem měsícům ale hlásí Německo (minus 0,1 procenta).

V zemích eurozóny hospodářství za druhé čtvrtletí vzrostlo rovněž o 0,3 procenta. Meziročně ekonomika zemí platících eurem vykázala růst o 0,6 procenta.

Česká ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí oproti předchozím třem měsícům růst o 0,3 procenta, v prvním činil 0,2 procenta. Meziročně pak ve druhém kvartálu vykázala růst o 0,4 procenta proti meziročnímu růstu o 0,3 procenta v prvním čtvrtletí.

Z jednotlivých členských zemí, za které už jsou údaje k dispozici, zaznamenalo nejvyšší nárůst proti předchozímu čtvrtletí Irsko (plus 1,2 procenta), následované Litvou (plus 0,9 procenta) a Španělskem (plus 0,8 procenta). Pokles HDP oproti předchozímu čtvrtletí vykázalo Lotyšsko (minus 1,1 procenta), Švédsko (minus 0,8 procenta), Maďarsko (minus 0,2 procenta), ale právě i Německo (minus 0,1 procenta), které je největším obchodním partnerem České republiky.

Zajímavost :  V Číně se letos propadly prodeje telefonů iPhone, naopak prudce vzrostly...

Rychlé odhady se opírají o neúplná data, která se budou ještě zpřesňovat.

Německá ekonomika ve čtvrtletí překvapivě klesla o 0,1 procenta

Hrubý domácí produkt Německa se po růstu o 0,2 procenta v prvních třech měsících letošního roku ve druhém kvartálu mezičtvrtletně propadl o 0,1 procenta. V předběžné zprávě to na základě sezonně, cenově a kalendářně očištěných dat oznámil Spolkový statistický úřad.

Statistický úřad rovněž uvedl, že meziroční pokles HDP ve druhém čtvrtletí podle cenově a kalendářně očištěných dat činil 0,1 procenta, v případě přepočtu podle cenově očištěných dat výkon ekonomiky naopak meziročně o 0,3 procenta vzrostl.

“Německé hospodářství uvázlo v krizi,” komentoval zprávu statistiků Klaus Wohlrabe z ekonomického institutu Ifo. “Ani pro třetí čtvrtletí 2024 nelze čekat zlepšení,” poznamenal s tím, že na to ukazuje i bilance podnikatelské nálady. Index podnikatelské nálady, který Ifo sestavuje, se v červenci znatelně zhoršil, protože firmy jsou stále méně spokojené se současnými obchody a skepticky hledí i na příští měsíce.

Zajímavost :  Loni poprvé od roku 2010 klesla výroba nábytku v ČR, a to na 51,45 mld. Kč

Německá centrální banka očekává, že ekonomika v nynějším čtvrtletí vykáže silnější růst. Přispět by k tomu podle ní měl i růst mezd, které podpoří soukromou spotřebu, zpomalující inflace a robustní trh práce.

Německá ekonomika, která je největší v Evropě a která je stejně jako ta česká exportně orientovaná, se stále ještě potýká s následky mezinárodních krizí včetně prudkého zvýšení cen energií a také nedostatku kvalifikovaných pracovníků. HDP Německa se tak v loňském roce meziročně snížil o 0,2 procenta. Německá vláda očekává, že se letos ekonomika vrátí k růstu, který odhaduje na 0,3 procenta. Podle ministra hospodářství Roberta Habecka by ale růst mohl dosáhnout i vyššího tempa, neboť se situace postupně zlepšuje.

Reklama

Zajímavost :  Seznam Zprávy: Státní EGAP u soudu navrhla omezit majetková práva hutí Liberty

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO