Elon Musk letos přišel o více než 380 milionů dolarů, denně

Přestože Elon Musk nadále zůstává nejbohatším člověkem na světě, jeho jmění v roce 2025 zaznamenává dramatický pokles. Dosavadní vývoj ukazuje, že ani nejbohatší jedinec na planetě není imunní vůči výkyvům na burze, nepříznivým tržním trendům a geopolitickým tlakům.

K 6. červenci 2025 se jeho čisté jmění snížilo o 71,4 miliardy dolarů od začátku kalendářního roku, což odpovídá průměrné denní ztrátě ve výši přibližně 381,3 milionu dolarů. To znamená, že Musk během jediného týdne ztratil téměř tolik, kolik by jinému milionářovi trvalo vydělat několik let.

Podle aktuálních dat agentury Bloomberg činí hodnota Muskova majetku momentálně 361 miliard dolarů. Ačkoliv tato částka stále působí ohromujícím dojmem, jedná se o výrazný propad oproti jeho předchozím maximům.

Na druhém místě globálního žebříčku se těsně drží Mark Zuckerberg, generální ředitel společnosti Meta, s aktuálním čistým jměním ve výši 254 miliard dolarů. Zuckerberg za poslední obchodní den zaznamenal růst svého majetku o 1,87 miliardy dolarů a od začátku roku jeho celkový nárůst činí 46,3 miliardy dolarů.

Třetí příčku obsazuje zakladatel softwarového korporátního giganta Oracle Larry Ellison, jehož čisté jmění dosahuje 253 miliard dolarů. Ellison během jediného dne přidal 6,52 miliardy dolarů a od ledna zaznamenal impozantní růst o 60,7 miliardy dolarů.

Zajímavost :  Predseda Rady STVR Jozef Krošlák náhle zomrel. Vo funkcii bol od apríla, v minulosti bol Mečiarovým hovorcom

Čtvrtým nejbohatším člověkem planety je zakladatel Amazonu Jeff Bezos, jehož majetek činí 244 miliard dolarů.

Na páté příčce se nachází Steve Ballmer, bývalý šéf společnosti Microsoft, s hodnotou 172 miliard dolarů. Z uvedené pětice je tak Elon Musk v roce 2025 jediný, jehož majetek prochází systematickým poklesem.

Tesla má problém a její konkurence roste

Hlavním důvodem prudkého poklesu Muskova majetku je nepříznivý vývoj hodnoty akcií společnosti Tesla. Ty se v roce 2025 propadly o více než 16 % a v současné době se obchodují okolo 315,35 dolaru za akcii.

Tento vývoj reflektuje nejen finanční výkonnost firmy, ale také její strategickou pozici v kontextu rychle se měnícího trhu s elektromobily. Tesla čelí klesající globální poptávce, zvyšujícím se výrobním nákladům a mimořádně silné konkurenci ze strany čínských výrobců, zejména společnosti BYD, která v posledních měsících upevňuje svou pozici v segmentech, které Tesla dříve ovládala.

Navíc se firma potýká s nepříznivými údaji ohledně objemu dodávek vozů. Ve druhém čtvrtletí letošního roku došlo k meziročnímu poklesu o 13 %, což naznačuje hlubší problémy na klíčových trzích, včetně Severní Ameriky a Evropy.

Zajímavost :  Podpora turizmu za milióny nemusí fungovať podľa očakávaní. Poslanec Dubovický žiada preverenie Slovakia Travel

To zvyšuje tlak na vedení společnosti, které je nuceno přehodnocovat svou cenovou politiku i investiční priority.

Dalším faktorem je vliv veřejného mínění a pověsti značky. Tesla se dostala pod tlak v důsledku tzv. kampaně Tesla Takedown, která se rychle rozšířila po Spojených státech a Evropě. Kampaň reaguje na rostoucí nespokojenost zákazníků i investorů s Muskovými firemními rozhodnutími a politickými postoji. Výsledkem jsou výzvy k bojkotu, pokles zůstatkové hodnoty ojetých vozů Tesla a narušení důvěry v samotnou značku.

Muskovy politické ambice a jejich dopad na jeho podnikání

Napětí eskaluje i kvůli otevřenému konfliktu mezi Elonem Muskem a prezidentem Donaldem Trumpem. Trump veřejně kritizoval závislost Tesly na vládních dotacích a daňových pobídkách pro elektromobily. Zároveň navrhl ukončení smluv mezi vládními institucemi a společností SpaceX, která je dalším klíčovým pilířem Muskových podnikatelských aktivit.

Prohlášení vyvolala okamžitou reakci trhů a vedla k prudkému výkyvu cen akcií obou společností. Elon Musk tak přišel během jediného dne až o 12 miliard dolarů, což patří mezi jeho největší jednodenní ztráty v historii.

Nově to také vypadá, že se Musk rozhodl vzít svou pošramocenou politickou reputaci do vlastních rukou, když oznámil založení politické strany America Party.

Zajímavost :  Ministerstvo a študenti sa nezhodujú na zľavnených lístkoch pre maturantov. Vyhláška nie je vyriešená

Celkovou situaci zhoršují i širší ekonomické a geopolitické faktory. Technologický sektor čelí korekci po několika letech nepřetržitého růstu, přičemž dochází k přehodnocení valuací firem a zpřísnění měnové politiky.

K tomu se přidávají obchodní spory, zvyšující se cla a nejistota ohledně budoucích regulatorních zásahů v oblasti umělé inteligence, automobilového průmyslu i vesmírného výzkumu. Všechny tyto okolnosti dohromady vytvářejí prostředí, v němž je i Muskův majetek náchylný k cenovému kolísání.

Prozkoumejte akcie Tesla na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO