Evropská unie od roku 2027 zakáže anonymní kryptoměny

EU od roku 2027 zakáže anonymní kryptoměnové účty a mince chránící soukromí (tzv. privacy coins) v rámci rozsáhlých nových předpisů proti praní špinavých peněz (AML).
Podle nového nařízení proti praní špinavých peněz (AMLR) bude úvěrovým institucím, finančním institucím a poskytovatelům služeb souvisejících s kryptoměnami zakázáno vést anonymní účty nebo nakládat s kryptoměnami chránícími soukromí, jako jsou Monero a Zcash.
„Článek 79 AMLR stanoví přísné zákazy anonymních účtů […]. Úvěrovým institucím, finančním institucím a poskytovatelům služeb souvisejících s kryptoaktivy je zakázáno vést anonymní účty,” uvádí AML příručka vydaná Evropskou kryptoměnovou iniciativou (EUCI).
Nová pravidla proti praní špinavých peněz mají široký záběr, jelikož se týkají bankovních a platebních účtů, vkladních knížek a bezpečnostních schránek. Regulují i kryptoměnové účty, které umožňují anonymitu transakcí. Dále se vztahují na účty využívající anonymní mince.
Vyara Savova z EUCI vysvětluje: „Hlavní nařízení jsou již konečná. Zbývají jen drobnosti, tedy výklad některých požadavků. Ty se vyjasní pomocí prováděcích a delegovaných aktů.” Dodala, že velkou část zavedení do praxe zajistí právě tyto akty. Většinou je připravuje Evropský orgán pro bankovnictví (EBA).
EU zpřísňuje dohled nad kryptoměnami
Evropská unie rovněž zavádí přísnější pravidla proti praní špinavých peněz pro firmy poskytující služby s kryptoměnami. Společnosti působící v nejméně šesti členských státech EU budou nově podléhat přímému dohledu evropského úřadu AMLA.
Tento úřad začne 1. července 2027 vybírat prvních 40 firem pro intenzivnější dohled, přičemž z každé země bude vybrána alespoň jedna. Dohled se zaměří na firmy s významnou přeshraniční aktivitou, definovanou například jako minimálně 20 000 zákazníků v jiné zemi EU nebo celkovým objemem transakcí přesahujícím 50 milionů eur.
Další novinkou je povinné ověřování identity zákazníků u transakcí nad 1 000 eur (cca 25 000 Kč). Tato opatření jsou součástí širší snahy EU regulovat kryptoměnový sektor a navazují na dřívější kroky, jako bylo nařízení MiCA.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO