Experti: Veřejné finance málo vyhodnocují naplňování cílů státu
Praha – České veřejné finance jsou příliš svázané účetním pohledem, málo se hodnotí naplňování cílů státu a efektivity veřejných výdajů. Dnes to na tiskové konferenci uvedli zástupci Centra veřejných financí při Univerzitě Karlově. Zároveň představili Desatero pro moderní veřejné finance, které by mělo pomoci zlepšit přístup k sestavování veřejných rozpočtů a s jejich pomocí zlepšit život v Česku. O naplnění materiálu budou nyní zástupci Centra veřených financí jednat s politickými stranami i státními institucemi.
Podle materiálu by se hodnocení veřejných financí nemělo zužovat jen na hodnocení výše deficitu státního rozpočtu. „Důležitější než výše deficitu je to, na co peníze jdou,“ řekl vedoucí Centra veřejných financí Petr Jánský. Uvedl, že v době hospodářské krize má smysl deficit státního rozpočtu zvyšovat, smysluplné je zvýšit deficit i v případě významné investice, která bude mít významné přínosy v budoucnosti.
Materiál doporučuje zaměřit se na cílené výdaje, které přispějí k dlouhodobé prosperitě, a sledovat naplňování těchto cílů. Rozpočet by měl podle centra usilovat o investice do budoucnosti, mezi které by ale neměl zahrnovat jen kapitálové výdaje, ale i peníze vydávané na vzdělávání, vědu a výzkum. Autoři přitom upozornili, že od roku 2019 při zohlednění inflace sice reálně vzrostly státní investice do dopravy a obrany, výdaje na vědu a výzkum ale naopak klesly.
Výdaje veřejných rozpočtů by se podle materiálu také měly hodnotit celkově, ne z pohledu jednotlivých ministerstev nebo jednotlivých úrovní samosprávy. „Pokud se chceme podívat na to, jaké služby má veřejná správa nabízet, tak se musíme dívat na veřejné finance jako celek,“ uvedl spoluautor desatera Aleš Bělohradský. Upozornil přitom, že státní rozpočet představuje jen mírně víc než polovinu celkových veřejných výdajů.
Materiál rovněž apeluje na férovější daňový systém. Podle nich nynější nastavení znevýhodňuje nízkopříjmové zaměstnance či lidi pracující na částečné úvazky, což snižuje jejich motivaci zapojit se na trh práce. Zároveň jsou znevýhodněné menší firmy vůči nadnárodním korporacím, které mají možnost převést část svých zisků do daňových rájů.
U spotřebních daní podle materiálu chybí valorizace, takže se jejich reálná výše snižuje a stále méně odpovídá negativním nákladům, které jsou se zdaněnou spotřebou spojeny. Reálná hodnota inkasa spotřebních daní od roku 2019 klesla o 30 procent, nejvýraznější byl pokles u pohonných hmot a tabáku. Autoři dokumentu také kritizovali rozdílný způsob danění jednotlivých druhů alkoholu.
Centrum veřejných financí působí na Institutu ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Jeho cílem je přispět k modernějšímu státnímu rozpočtu prostřednictvím výzkumu a spolupráce s veřejnými i soukromými institucemi. Centrum prosazuje cílené, efektivní a vyhodnocované veřejné finance jako klíč k lepšímu životu v Česku.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO