Goldman Sachs očekává další dvě snížení sazeb o 25 bazických bodů ze strany Fedu
Stratégové Goldman Sachs po nejnovějším projevu předsedy Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powella zopakovali své očekávání. Od centrální banky očekávají další dvě snížení sazeb o 25 bazických bodů v roce 2024.
Očekávání analytiků je v souladu s jejich předchozími prognózami. Odráží důvěru v to, že Fed bude pokračovat ve své opatrné měnové politice.
Powell zdůrazňuje postupné snižování sazeb
Během konference pořádané Národní asociací pro obchodní ekonomy Powell zdůraznil, že výbor nespěchá s rychlým snižováním úrokových sazeb. Proces snižování sazeb se podle něj bude odehrávat v průběhu času. Opatrný přístup naznačuje, že Fed chce pečlivě sledovat ekonomická data před provedením dalších kroků.
Powell odkázal na zářijovou souhrnnou ekonomickou projekci. Uvedl, že základní scénář zahrnuje další dvě snížení, ne více než o padesát bazických bodů.
Zdůraznil však, že tempo snížení závisí na datech. Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) udělá, co bude potřeba, pokud jde o rychlost našeho postupu. Tím potvrdil závazek Fedu reagovat flexibilně na měnící se ekonomické podmínky.
Silná ekonomika a revize makroekonomických dat
Powell popsal ekonomiku jako silnou. Poukazoval tak na nedávnou roční aktualizaci národních účtů. Velká revize hrubého domácího příjmu (GDI), která směřuje na vyšší úrovně podle Powella odstraňuje riziko poklesu výkonnosti ekonomiky. To naznačuje, že ekonomická aktivita je robustnější, než analytici původně předpokládali.
Revize míry úspor směrem nahoru také zmírnila obavy o možnou neudržitelnost úrovně spotřeby domácností. Vyšší míra úspor může znamenat, že spotřebitelé mají větší finanční rezervy, což by mohlo podpořit budoucí spotřebu a ekonomický růst.
Data o aktivitě se dají hůře předvídat, než data z trhu práce. Powell proto zdůraznil: „Není nic v ekonomice, co by naznačovalo, že pokles je pravděpodobnější než kdy jindy.“ Popsaný optimistický pohled naznačuje, že Fed neočekává v blízké budoucnosti recesi.
Opatrný a nejistý výhled na trhu práce: jak se k němu staví Fed?
V otázce trhu práce byl Powell mírně opatrnější. Situaci na trhu popsal následovně:
Nárůst projekce míry nezaměstnanosti v zářijové ekonomické projekci je spojen s tím, že tvorba pracovních míst možná není na úrovni potřebné k udržení nezaměstnanosti konstantní, vzhledem k předpokladům o nabídce.
– Jerome Powell, zdroj: investing.com
Dále poznamenal, že tvorba pracovních míst výrazně poklesla. Svým výrokem upozornil na revize směrem dolů v růstu výplatních listin z dat Quarterly Census of Employment and Wages (QCEW).
Snížení v růstu výplatních listin může signalizovat zpomalující se trh práce, což by mohlo ovlivnit budoucí rozhodnutí Fedu ohledně sazeb.
Powell také zopakoval postoj Fedu, že nevěří v potřebu dalšího ochlazení podmínek na trhu práce k dosažení cílové 2 % inflace. Současná úroveň zaměstnanosti je kompatibilní s cílem cenové stability. Tento fakt je důležitý pro budoucí měnovou politiku.
Strategie Goldman Sachs a budoucí kroky Fedu
Stratégové Goldman Sachs uvedli, že Powellova vyjádření jsou v souladu s jejich předpovědí pro snížení o 25 bazických bodů v listopadu a prosinci. Zmíněný výrok odráží přesvědčení stratégů, že Fed bude pokračovat v opatrném snižování sazeb. Podpoří tak ekonomický růst bez vyvolání inflačních tlaků.
„Dále si myslíme, že Fed bude v listopadu váhat mezi snížením o 25 a 50 bazických bodů,” dodali. Lze z toho tedy vyvodit, že existuje určitá nejistota ohledně rozsahu budoucích snížení. To však bude pravděpodobně záviset na nadcházejících ekonomických indikátorech.
Fed zahájil změnu ve své politice minulý měsíc snížením sazeb o 50 bazických bodů, což bylo první snížení od roku 2020. Významné snížení signalizovalo změnu v přístupu Fedu, který se nyní více zaměřuje na podporu ekonomiky v reakci na globální i domácí výzvy.
Investoři a analytici pečlivě sledují všechny kroky Fedu. Mají totiž významný dopad na finanční trhy, úrokové sazby a celkovou ekonomickou aktivitu. Očekává se, že Fed bude nadále sledovat klíčové ukazatele. Mezi ty patří data o zaměstnanosti, inflaci a spotřebitelských výdajích. Potřebuje je sledovat, aby mohl adekvátně reagovat na měnící se ekonomické podmínky.
Celkově Powellovy komentáře a očekávání Goldman Sachs naznačují pokračující opatrný přístup k měnové politice. S důrazem na datově řízená rozhodnutí se Fed snaží najít rovnováhu mezi podporou ekonomického růstu a udržováním cenové stability.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO