Halving bitcoinu sníží odměny těžařů – přesto ho ale vítají
Již o tomto víkendu nás čeká čtvrtý halving bitcoinu, který sníží odměnu za vytěžený blok z 6,25 BTC na 3,125 BTC. Těžařům se tak během chvilky zdvojnásobí náklady na těžbu. Někteří krachují, někteří restrukturalizují, ale přesto všechno ho většinou vítají. Bez něj by bitcoin pravděpodobně nikdy nedosáhl svojí cenu.
Bitcoin má svoje nastavená pravidla a ta řídí operátoři uzlů. Technicky vzato by šlo halving z kódu odstranit, ale musela by souhlasit většina a musel by být proveden hard fork. Výsledek by už vlastně nebyl bitcoin. Jeho protiinflační design by přestal fungovat. Existuje mnoho mincí, které se rozhodly pro lineární růst nabídky. V porovnání s bitcoinem se jim ale tolik nedaří.
Někteří těžaři skončí – síť to ale neohrozí
Ano, někteří těžaři pravděpodobně skončí. Jestliže dnes mají náklady na vytěženou minci v úrovni 35 000 USD, tak po víkendu již budou těžit s náklady 70 000 USD. Což bude, v porovnání se současnou cenou, ztrátová činnost. Takto vysoké náklady mají s ohledem na cenu elektrické energie, méně účinné stroje nebo například vysoké režijní náklady.
Část těžařů tedy halving bere jako skvělou příležitost k restrukturalizaci podnikání. Snaží se stát nízkonákladovými. Velice dobře si uvědomují, že i díky halvingu cena mincí roste. V minulosti sice měli odměnu v počtu mincí vyšší, ale převedeno na USD byla vlastně nižší. A za ty co nakonec doopravdy skončí se velice rychle najde náhrada.
Halving má smysl a pravděpodobně zůstane
I když nemůžeme říci, co nastane za deset let, tak v současnosti se změna designu bitcoinu (směrem k odstranění halvingu) zdá spíše nereálná. Většina těžařů bere tuto událost jako příležitost. Nejen k vlastnímu růstu, ale i k pročištění konkurence a hledání nových zdrojů příjmů. Vždyť některé společnosti dokáží těžit bitcoiny i v Evropě a přesto vykazují zisk (například Hashlabs ve Finsku).
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO