Jde bitcoin díky Trumpovi do medvědího trhu? Cena klesla o 16 %

Bitcoinu v poslední době okolnosti příliš nepřály, díky čemuž se cena od historického maxima vzdálila o 16 %. Federální rezervní systém přestal snižovat úrokové sazby, protože se ukazuje, že inflace je stále problém číslo jedna.

Pak malá čínská firma uvedla nový AI model, který předčil AI modely od OpenAI. Leč za zlomek nákladů, což dost znejistilo investory na technologickém trhu. A teď americký prezident Donald Trump uvedl cla na Mexiko, Kanadu a Čínu.

Finanční trhy jsou složitý organismus, který je soustavně pod negativní vlivy/šoky. A věřte tomu, že nástroje protekcionismu, jako jsou cla, představují ekvivalent atomové bomby pro globální ekonomiku.

Trhy logicky nemají rády makroekonomickou nestabilitu. Nebo rizika, která jí mohou způsobit. Proto lze očekávat, že cla budou mít hodně negativní následky. Jak moc špatné to bude, záleží na odvetných opatření dotčených států.

V každém případě krypto trh je od listopadu soustavně v „režimu“, kdy musí čelit dost velkým likvidacím obchodních pozic. Nejsou to vyloženě extrémy, ale přesto může jít o známku toho, že krypto přišlo o růstové momentum. Hlavně na altcoinech je situace dost bídná.

Zajímavost :  Robert Kiyosaki varuje: Největší krach v historii přijde v únoru

Video: Bitcoin směřuje s cenou dolů

Cla jsou jako atomová bomba pro finanční trhy

Vzhledem k tomu, že cla už jsou daná věc, z investičního hlediska by nás primárně mělo zajímat, jak velký vliv bude mít tato protekcionistická politika vliv na inflaci. Tlak na růst cen se samozřejmě odvíjí od elasticity poptávky/nabídky, ale obecně vzato lze předpokládat, že půjde o znatelnější šok. Zde odhad pracuje s růstem inflace přes 0,4 procentního bodu za rok 2025 a o téměř 0,2 procentního bodu za rok 2026.

Samozřejmě jsou to to odhady, které se hodně drží při zemi. Jelikož neberou v potaz odvetná opatření ze strany dotčených států. Víme ovšem, že se cla dotknou zboží za 1,3 bilionu dolarů. Člověk nemusí být žádný velký makroekonom, aby mu došlo, že zde existuje nemalá pravděpodobnost tlaku na růst cenové hladiny.

Cla jsou pro běžného smrtelníka naprostá neznámá. I když vystudujete ekonomickou fakultu, s cly se v kurzu makroekonomie setkáte jenom velmi okrajově.

Proto si myslím, že finanční trhy, od bitcoinu až po akcie, propisovaly pouze to pozitivní. A tu atomovku v podobě protekcionistické politiky zcela ignorovaly. Buď si investoři mysleli, že Donald Trump blafuje nebo si málokdo uvědomoval, jak vážný problém cla představují.

Poslal Donald Trump bitcoin do medvědího trhu?

Bitcoin bohužel uzavřel další týden v medvědí podobě. Máme před sebou celou řadu týdenních svící a většina z nich má bez debat medvědí podobu. Proto si i myslím, že celá ta stranová struktura není zrovna býčí.

Zajímavost :  Oppenheimer z Goldman Sachs: Výprodej DeepSeek je korekcí, nikoli začátkem medvědího trhu

Nijak nerozporuji, že pořád držíme býčí trend. Jenom ten stranový vývoj zrovna nepředstavuje ideální přípravu pro jeho pokračování. Myslím si, že je býčí trh na bitcoinu opravdu ve velkém ohrožení. A myslím si to minimálně od poloviny prosince.

Dostáváme opakované potvrzení, že bitcoin není schopen se delší dobu udržet nad 100 000 dolary. Cena bitcoinu se vracela k PoC volume profile celé té stranové oblasti. Jenomže, jak se dalo čekat, bitcoin prohloubil své ztráty a nakonec jsme otestovali klíčovou podporu kolem 92 000 dolarů. Tím pádem PoC volume profile stranové struktury tentokrát nezafungovalo.

Cena bitcoinu pozitivně reagovala až právě v oblasti klíčové podpory kolem 92 000 dolarů. Z počátku to bylo střídmější, ale jakmile otevřel i akciový trh, kurzový růst nabral agresivní hybnost. Cena se díky tomu rychle vrátila zpátky k psychologickým 100 000 dolarů. Hodně agresivní price action.

Objemy u dané svíce jsou slušné, samotná reakce vskutku agresivní. Iniciativní kupci se nebáli podporu bránit. Posléze se přidali i reakční nakupující, když bychom nad situací nahlíželi pohledem intradenního grafu.

Nesmíme ovšem zapomínat, že čerstvý hluboký pokles je bez debat známkou vážné slabosti. To automaticky neimplikuje, že jdeme do medvědího trhu. Analyzujeme však trh, abychom věděli, na čem jsme. Díky tomu víme, že je jako na trní.

Zajímavost :  Warren Buffettova druhá největší pozice právě zvýšila dividendu o 17 %

Cena bitcoinu se v závěru obchodního dne ještě dokázala vyšvihnout k rezistenci kolem 102 000 dolarů, kde se růst zastavil.

Závěrem: Neberte cla na lehkou váhu

Trumpova cla mají na trhy nesmírně negativní vliv. Zatím jde o úvodní reakci, protože psychologie. Jenomže cla jsou historicky vnímána opravdu špatně a hlavně počátek 30. let minulého století by pro nás mělo být výstrahou.

Donald Trump agresivně změnil směřování globální ekonomiky. Myslím si, že negativní následky v průběhu času, jako investoři, nakonec pocítíme. Jak se bránit?

Investujte opatrně, s rozvahou, mějte v portfoliu kromě bitcoinu i kvalitní defenzivní aktiva, přemýšlejte svou vlastní hlavou. Nenechte své vlastní emoce, aby vás ovládly. Investovat se musí, ale zároveň je nutné své prostředky chránit.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO