Jurečka navrhl odklad placení pojistného u dohod o práci na leden 2025
Praha – Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes ve Sněmovně navrhl odklad povinnosti zaměstnavatelů hradit pojistné u dohod o provedení práce z letošního července na 1. leden příštího roku. Termín, odkdy budou muset zaměstnavatelé tyto dohody registrovat, chce nechat na 1. červenci. Povinnost platit pojistné od nižšího limitu než dosud přináší loni schválený vládní konsolidační balíček. Pod příslušným pozměňovacím návrhem je podepsána i Jurečkova stranická kolegyně Marie Jílková a poslankyně STAN Pavla Pivoňka Vaňková. Návrh chtějí vložit do novely zákona o investičních společnostech a investičních fondech.
Spolu s odkladem účinnosti odvodů chce ministr systém výběru pojistného i způsobu přihlášení se k odvodu zjednodušit a učinit bezpečnější pro samotné zaměstnance, kteří pracují na dohodu. Evidenci lidí pracujících na dohodu má vést Česká správa sociálního zabezpečení. Jurečka poukazuje na to, že systém v dosavadní právní úpravě se po debatách s odbornou veřejností ukázal jako složitý a s určitými riziky pro takzvané dohodáře z hlediska případných nedoplatků. K nové úpravě zaznívaly výhrady ze strany odborníků i zaměstnavatelů.
“Základní princip zůstává zachován: to znamená, v okamžiku, kdy by potom přesáhl ten objem na tu dohodu 25 procent průměrné mzdy, tak potom se bude odvádět pojistné,” popsal ministr. Podle konsolidačního balíčku bude nově od odvodů osvobozena práce na dohodu jen v případě, že výdělek u jednoho zaměstnavatele nepřekročí 25 procent průměrné mzdy a výdělek u všech zaměstnavatelů dohromady nepřekročí 40 procent průměrné mzdy.
Jurečka není sám, kdo chce do novely zákona o investičních společnostech vložit další změny. Poslanec a člen rozpočtového výboru Libor Turek (ODS) předložil několik technických úprav zákona o daních z příjmů. Ministr financí Zbyněk Stanjura řekl dříve na dotaz ČTK, že Turkův návrh je dojednaný s ministerstvem.
Turek chce kromě jiného zpřesnit ustanovení, které osvobozuje od daně z příjmů peníze z prodeje nemovitosti, pokud je poplatník použije na zajištění své bytové potřeby. Jde hlavně o případy, kdy poplatník vlastnil nemovitost méně než deset let. Podle zákona musí oznámit jejich získání do konce lhůty pro podání daňového přiznání. Podle poslance Turka se tak vyskytují případy, kdy poplatník neoznámí včas, že peníze využil na zajištění bytové potřeby. Musí pak doplatit daň včetně penále a úroků. Poslanec proto navrhuje, aby v takovém případě poplatník zaplatil pokutu za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy podle daňového řádu, ale nehrozilo by už dodatečné zdanění.
Projednávaná vládní novela zákona o investičních společnostech a investičních fondech zpřísňuje pravidla pro investice prostřednictvím takzvaných nelicencovaných správců majetku. Změna má zajistit, že tyto subjekty nebudou obcházet zákon. Zároveň by měla přispět k větší informovanosti veřejnosti o vysoce rizikových investicích.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO