Kurýři společností Wolt a foodora v Praze protestovali proti snížení odměn
Praha – Nespokojení kurýři ze společností Wolt a foodora dopoledne protestovali na Václavském náměstí v Praze proti snížení odměňování po zavedení systému takzvaných dynamických odměn. Protestu se podle zpravodajky ČTK zúčastnilo přibližně 15 nespokojených kurýrů, podepisovali na něm petici. Organizátoři se kvůli nízké účasti rozhodli zrušit nahlášený pochod do sídel Woltu a foodory, kde měli představitelům obou platforem předat své požadavky.
Kurýři v centru Prahy vyjádřili nesouhlas se systémem takzvaných dynamických odměn, který je podle nich netransparentní a krátí jim výdělky. Jeden z organizátorů Lukáš Červený dnes poukázal na to, že před dvěma lety měl v době systému fixních odměn u Woltu hrubý výdělek za den i 5000 korun. Po zavedení systému dynamických odměn si dnes vydělává přibližně 3000 korun, uvedl s tím, že jídlo rozváží většinou 12 a více hodin denně.
Wolt pravidelně vyhodnocuje spokojenost kurýrů na základě kurýrské zpětné vazby, řekla dnes ČTK mluvčí Woltu Jana Jarošová. “V posledním průzkumu, kterého se zúčastnila polovina všech partnerských kurýrů, vyjádřilo 65 procent z nich spokojenost nebo velkou spokojenost se svou prací, zatímco postoj 22 procent respondentů byl neutrální”, uvedla Jarošová. Firma podle ní očekává zlepšení ukazatelů. “Samozřejmě respektujeme právo organizátorů vyjádřit svůj svobodný názor,” dodala.
Foodora podle šéfa logistiky Tomáše Kýčka pravidelně organizuje setkání s kurýry. “Poslední taková setkání proběhla 11. a 15. dubna,” řekl ČTK. Podle protestujících kurýrů se s nimi má foodora setkat opět ve čtvrtek 25. dubna. “Většina z našich partnerských kurýrů velmi oceňuje flexibilitu a nezávislost tohoto typu zaměstnání, což potvrzují i výsledky našeho průzkumu,” řekl Kýček. V průzkumu podle něj 87 procent kurýrů uvedlo, že chtějí i nadále pracovat jako živnostníci.
Proti systému dynamických odměn dnes kurýři Woltu protestovali potřetí. Společnost dříve uvedla, že cílem nového modelu odměňování, bylo dosáhnout spravedlivější výše honorářů. Společně s tím také sdělila, že očekává brzké zvýšení výdělků. To se ale podle kurýrů Woltu nestalo.
Nespokojení kurýři Woltu a foodory v petici požadují zvýšení odměn, stanovení minimální hodnoty zakázky a transparentní a včasnou informovanost o organizačních změnách a změnách v odměňování. V petici žádají o ukončení nepřetržitých náborů kurýrů. Po společnosti foodora chtějí ukončit postihování kurýrů za odmítnutí podhodnocených objednávek. Dříve uvedli, že požadují minimální sazbu 80 korun za doručenou objednávku, transparentní proplácení vzdálenosti a částku 20 korun za každý ujetý kilometr.
Technologický start-up Wolt vznikl v roce 2014 ve Finsku. Nyní působí ve 27 zemích. Na český trh Wolt vstoupil v roce 2018, v současné době jeho 7000 partnerských kurýrů rozváží jídlo ve 44 českých městech. Foodora jako česká platforma pro rozvoz jídla vznikla v roce 2012 pod názvem Dáme jídlo. Aktuálně doručuje ve 189 českých městech.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO