Miliardář Michael Burry předpovídá prudký nárůst cen čínských akcií, přichází změna v politice Číny

Široce uznávaný za své zvládnutí krize subprime hypoték v roce 2008, Michael Burry, známý z filmu The Big Short, je jedním z nejpozorněji sledovaných investorů posledních patnácti let. Jeho schopnost předvídat tržní trendy a identifikovat skryté rizika z něj učinila legendu ve finančním světě. V poslední době upoutal pozornost svým rostoucím zájmem o čínské akcie. Mnozí investoři je však považují za rizikové vzhledem k politickým a ekonomickým nejistotám.

Pokud prozkoumáme poslední podání formuláře 13F hedgeového fondu Scion Asset Management dozvíme se, že Burry zvyšuje svou expozici na čínském trhu. Jen pouhé tři akcie tvoří 45 % jeho celkových podílů. Výrazný krok naznačuje silnou důvěru v potenciál čínských společností navzdory globálním ekonomickým výzvám a obavám z regulačních zásahů ze strany čínské vlády.

Michael Burry nakupuje podhodnocené akcie a čeká na jejich zhodnocení

Níže uvedené tři akcie zažívají prudký růst ceny díky silným stimulačním opatřením oznámeným v úterý 25. září Čínskou lidovou bankou. Zmíněná opatření byla očekávaná, neboť čínské akcie se obchodovaly na nejnižší úrovni od roku 2019. Oznámené stimuly zahrnují snižování úrokových sazeb a uvolnění měnové politiky, což má za cíl podpořit ekonomický růst a stabilizovat finanční trhy.

Nejvýznamnější investicí v portfoliu je technologický a e-commerce gigant Alibaba (BABA), který tvoří 21 % Burryho portfolia. Alibaba je často označována jako čínský Amazon a hraje klíčovou roli v čínské digitální ekonomice. Společnost má široké spektrum služeb od online obchodování po cloudové služby a finanční technologie, což z ní činí atraktivní investici pro ty, kteří věří v dlouhodobý růst čínského technologického sektoru.

Cena akcií BABA vzrostla za posledních pět dní o 11,02 % s výrazným nárůstem objemu obchodů hned po otevření trhu ve středu. Tento růst může být přičítán nejen vládním stimulům, ale také pozitivním zprávám o firemních výsledcích a strategických partnerstvích, která společnost nedávno oznámila.

Zbývající dvě čínské akcie jsou e-commerce konkurent JD.com (JD) a technologický gigant Baidu (BIDU). JD.com, druhý největší online prodejce v Číně, se zaměřuje na rychlé dodávky a kvalitní zákaznický servis. Zaznamenala dokonce největší nárůst ceny akcií, dosahující 18,81 % během posledních pěti obchodních dní.

Zajímavost :  Nenechajte sa oklamať: Záujem Slovákov o hokejový šampionát je enormný. Polícia upozorňuje na falošné lístky

Baidu, často přezdívaný jako čínský Google, dominuje v oblasti internetového vyhledávání a investuje do umělé inteligence a autonomního řízení.

Společnost Baidu zaznamenala nárůst o 9,85 % za posledních 5 obchodních dní. Tyto zisky odrážejí obnovenou důvěru investorů v čínský technologický sektor, který byl v minulosti zasažen regulačními zásahy a obchodními napětími mezi USA a Čínou.

Prozkoumejte akcie Baidu na platformě XTB

Burryho sázka na oživení čínských společností v oblasti e-commerce

Burryho první významný vstup na čínský trh byl prostřednictvím akcií Alibaby ve 2. čtvrtletí 2019. Tehdy 50 000 akcií, které v té době nakoupil, byly prodány do doby dalšího podání formuláře 13F. Tento počáteční vstup mohl být testovací strategií pro pochopení dynamiky čínského trhu.

Od té doby se zdá, že Burry přehodnotil svou strategii a sází na široké čínské oživení. Burry nyní může být motivovaný přesvědčením, že čínská ekonomika má potenciál překonat očekávání navzdory současným výzvám, Mezi ty patří zpomalující růst HDP a napětí v mezinárodním obchodě.

Jeho současné podíly sahají do 3. čtvrtletí 2023, kdy zakoupil 50 000 akcií BABA a 125 000 akcií JD. Tyto investice naznačují jeho důvěru v e-commerce sektor, který je v Číně na vzestupu díky rostoucí střední třídě a změnám spotřebitelského chování směrem k online nákupům.

V následujícím čtvrtletí byly tyto pozice rozšířeny na 75 000 akcií Baidu a 200 000 akcií JD. Další nákupy 50 000 a 160 000 akcií proběhly v 1. čtvrtletí 2024 spolu se 40 000 akciemi Baidu. Toto pokračující navyšování podílů ukazuje na strategický plán dlouhodobého růstu a možná i očekávání, že čínská vláda bude nadále podporovat technologický sektor.

Nakonec, podle posledního podání formuláře 13F, Burryho portfolio obsahuje 155 000 akcií BABA, 250 000 akcií JD a 75 000 akcií BIDU. Zajímavý je pokles o 110 000 akcií JD ve srovnání s minulým čtvrtletím. Je však třeba poznamenat, že snížení podílů v JD mohlo být způsobeno programem zpětného odkupu akcií společnosti v hodnotě 5 miliard dolarů. Program může ovlivnit likviditu a cenu akcií, což by mohlo vést investory k úpravě svých pozic.

Vyplatily se Burryho investice do čínských společností?

Protože pozice ještě nebyly uzavřeny, teprve čas ukáže, zda se tato investice ukáže jako zisková. Ačkoli jsou podání formuláře 13F veřejná, uvádějí pouze čtvrtletí, kdy byly akcie zakoupeny. To ztěžuje přesné hodnocení výkonu zmíněných investic.

Zajímavost :  Dohoda zatiaľ nepadla. Som otvorený kompromisom, vyhlásil Šaško po rokovaní s lekárskymi odborármi

Situaci dále komplikuje fakt, že Burry konzistentně nakupoval akcie od 3. čtvrtletí 2023. Nemůžeme tedy určit průměrnou vstupní cenu. Navíc volatilita čínského trhu a měnící se regulační prostředí mohou výrazně ovlivnit hodnotu těchto investic v krátkodobém horizontu.

Nicméně pohled na roční grafy dotyčných akcií nám může poskytnout alespoň přibližný zisk či prodělek. Třetí čtvrtletí roku 2023 zahrnuje období od 1. července do 30. září. Podívejme se na všechny grafy jednotlivě.

Akcie Alibaba

Před rokem se BABA obchodovala přibližně za 85,82 dolarů. Od té doby se díky nedávným zprávám dostala do zelených čísel, ale většinu času mezi tím strávila v červených číslech. To naznačuje, že trh možná začíná oceňovat dlouhodobý potenciál společnosti po období nejistoty.

Prozkoumejte akcie Alibaba na platformě XTB

Akcie JD.com

Podobná situace nastala u JD, i když v květnu došlo k výraznému nárůstu. V době psaní tohoto článku jsou akcie dražší o 13,19 %. Většina těchto zisků nastala během posledních dvou dnů. Náhlý růst může být reakcí na pozitivní ekonomické zprávy a vládní stimuly.

Akcie Baidu

Nakonec má BIDU nejhorší graf. Došlo k výraznému poklesu ceny a nárůst o 9,85 % v posledních několika dnech jen mírně zmírnil ztrátu -29,17 % na ročním grafu. Investice do Baidu může být vnímána jako sázka na budoucnost umělé inteligence a technologických inovací v Číně, které mohou přinést značné výnosy v dlouhodobém horizontu.

To vše jsou ceny zaznamenané na konci září 2023. Pokud však byly akcie nakoupeny dříve v čtvrtletí, Burryho portfolio by vykazovalo ještě horší výkon. Akcie by byly zakoupeny za ještě vyšší ceny.

Čínská opatření, která mohou stimulovat růst akcií vybraných společností

Ačkoli Burry ještě nemá vyhráno, katalyzátor stojící za náhlým pohybem cen v posledních několika dnech bude pravděpodobně mít dlouhodobé účinky. Čínská centrální banka, Čínská lidová banka, oznámila největší stimul od pandemie Covid-19. Opatření jsou součástí širší strategie na podporu ekonomiky tváří v tvář globálním výzvám, jako je zpomalující globální růst a napětí v mezinárodním obchodě.

Zajímavost :  Fyzioterapia môže zlepšiť kvalitu života. Ak máte tieto problémy, vyhľadajte odborníka

Guvernér Pan Kung-šeng oznámil, že poměry povinných minimálních rezerv (RRR), což je množství hotovosti, kterou banky drží jako rezervy, rada sníží o 50 bazických bodů. Toto rozhodnutí umožní nové půjčky v hodnotě 142 miliard dolarů, uvádí Reuters. Toto snížení RRR má za cíl zvýšit likviditu na trhu a podpořit úvěrování podnikům i spotřebitelům.

Guvernér navíc poznamenal, že by představitelé mohli snížit RRR o dalších 25 nebo 50 bazických bodů do konce roku v závislosti na situaci s likviditou na trhu. To signalizuje připravenost centrální banky jednat flexibilně a reagovat na měnící se ekonomické podmínky.

Opatření také zahrnovala snížení úrokových sazeb u stávajících hypoték o 50 bazických bodů a snížení minimálních požadavků na zálohy na 15 % pro všechny typy domů ve snaze stabilizovat nestabilní čínský trh s bydlením. Realitní sektor je klíčovou součástí čínské ekonomiky a jeho stabilizace je nezbytná pro udržení ekonomického růstu.

Pokud tato opatření opravdu projdou, mohou Burryho investice zažít výrazný nárůst cen. Úspěch těchto společností by mohl také zvýšit důvěru zahraničních investorů v čínský trh a podpořit další kapitálové toky do země.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO