Ministr Vlček v Bruselu: Transatlantické vztahy, ekonomická bezpečnost a zájmy českých exportérů
Publikováno:
15.5.2025
Autor:
Odbor komunikace 01400
Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček se v Bruselu zúčastnil jednání Rady EU pro zahraniční věci ve formátu ministrů obchodu. Hlavními tématy byly obchodní vztahy mezi EU a USA, evropská ekonomická bezpečnost a probíhající jednání s obchodními partnery.
Jedním z klíčových bodů byla diskuse o transatlantických vztazích. Ministři navázali na dubnovou mimořádnou debatu o dopadech amerických cel na evropský export. Ministr Vlček na jednání zdůraznil nutnost pevného postoje proti americkým clům a potřebu jednoty v EU. „Naším jednoznačným zájmem je shoda na odstranění cel a ideálně nastavení takových podmínek, abychom se Spojenými státy vzájemně obchodovali bezcelně. To by bylo přínosné nejenom pro naše podniky, ale i pro ty americké. Jsme připraveni se Spojenými státy jednat o tom, jak podmínky pro obchod maximálně zjednodušit,“ řekl Vlček.
Zároveň ocenil zahájení veřejné konzultace k možné reakci EU a zapojení podnikatelského sektoru do diskuse. „Pevně věřím, že se s USA podaří dosáhnout oboustranně přijatelné dohody. Zároveň si ale musíme být jisti, že se nestřelíme do vlastní nohy. Uvítali jsme proto spuštění veřejné konzultace k seznamu amerického zboží, kterého by se mohla dotknout unijní reakce, a budeme o něm diskutovat se zástupci byznysu. Například na pracovní skupině, kterou jsem nedávno v Česku ustanovil, a které se účastním “ dodal ministr.
Důležitým bodem jednání byla i evropská ekonomická bezpečnost. Ministři hodnotili dosavadní naplňování Strategie ekonomické bezpečnosti EU dva roky po jejím přijetí. „V době globálních nejistot je posilování ekonomické bezpečnosti klíčové. S Evropskou komisí i ostatními, nejenom unijními, státy spolupracujeme v řadě oblastí, například v prověřování zahraničních investic,“ zdůraznil Vlček.
Důležitá je také zpráva Trumpovy administrativy ohledně zrušení amerického omezení vývozu AI čipů. Spojené státy totiž oznámily zrušení tzv. „AI Diffusion Rule“, která měla potenciál výrazně omezit vývoz pokročilých AI čipů do více než 100 zemí světa včetně Česka. „Přístup k nejmodernějším AI čipům je klíčový pro rozvoj technologií, datové infrastruktury a konkurenceschopnost evropského i českého průmyslu. S návrhem, ve kterém jsme ještě za Bidenovy administrativy byli zařazeni do tzv. Tier 2, jsme nesouhlasili a osobně jsem o tom v březnu ve Washingtonu jednal se členem kabinetu Trumpovy administrativy Jamiesonem Greerem odpovědným za obchod. Svému americkému protějšku Howardu Lutnickovi jsem pak odeslal žádostí o přehodnocení zařazení. Rozhodnutí Spojených států o zrušení AI Diffusion Rule proto vítám,“ uvedl ministr Vlček s tím, že toto rozhodnutí potvrzuje význam spolehlivých mezinárodních partnerství a umožňuje Česku dál naplňovat ambice spojené s Národní polovodičovou strategií.
V rámci pracovní části oběda se pak ministři věnovali obchodním jednáním EU se třetími zeměmi. „Současné geopolitické napětí přináší mnoho výzev, ale také ho musíme chápat jako příležitost. Evropská unie je nyní vnímaná jako více než dříve jako atraktivní partner přinášející stabilitu a předvídatelnost,“ dodal ministr. Jednání v současné době probíhají s řadou partnerů, mj. ve strategickém regionu Indo-Pacifiku či v perspektivním regionu Zálivu. Ministr Vlček dále zdůraznil nutnost obchodní dohody v EU nejenom dojednat, ale i schválit. „V tomto kontextu vyzdvihl potřebu formálního schválení obchodní dohody s blokem Mercosur,“ uzavřel Vlček.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO