Mohou státy a instituce ukončit cyklus bitcoinu tak jak jej známe?

Někteří účastníci trhu tvrdí, že by zákon o bitcoinových rezervách mohl narušit pravidelný cyklus halvingu. Bude tento čtyřletý cyklus tentokrát jiný a vstoupíme do mýtického supercyklu?

Rostou spekulace, že nastupující prezident Donald Trump možná hned první den ve funkci podepíše exekutivní příkaz o vyhlášení bitcoinové rezervy, nebo během svého mandátu prosadí legislativu k jejímu zřízení. Mnozí účastníci trhu se nyní ptají, zda by tento krok mohl vést ke kryptoměnovému supercyklu.

Od chvíle, kdy senátorka ze státu Wyoming Cynthia Lummisová představila letos zákon o bitcoinových rezervách, podaly podobné návrhy státy jako Texas a Pensylvánie. Podle zpráv také Rusko, Thajsko a Německo zvažují vlastní návrhy, což zvyšuje tlak na ostatní vlády.

Pokud by se vlády začaly předhánět ve shromažďování vlastních zásob bitcoinu, znamenalo by to konec čtyřletého cyklu boomů a propadů cen kryptoměn, který je mnohými přičítán bitcoinovým halvingům?

Implikace prosazení zákonu o strategických rezervách bitcoinu

Podle Iliyi Kalcheva, analytika z kryptoměnového věřitele Nexo, by zákon o bitcoinových rezervách mohl představovat „zásadní moment pro bitcoin, který by signalizoval jeho uznání jako legitimního globálního finančního nástroje.“

„Každý bitcoinový cyklus má příběh, který se snaží přesvědčit, že tentokrát je to jiné. Podmínky nikdy nebyly tak ideální. Kryptoměny nikdy neměly pro-krypto prezidenta USA, který by kontroloval Senát i Kongres, dodal Kalchev.

Návrh bitcoinového zákona od Lummisové by umožnil americké vládě zařadit Bitcoin do státní pokladny jako rezervní aktivum. Plánem by bylo nakoupit 200 000 BTC ročně během pěti let a nashromáždit tak 1 milion BTC, které by vláda držela nejméně 20 let.

Jack Mallers, zakladatel a CEO společnosti Strike, věří, že Trump má potenciál použít exekutivní příkaz k nákupu bitcoinu hned první den po nástupu do výkonu funkce. Ale upozornil, že by to neznamenalo okamžitý nákup 1 milionu bitcoinů.

Zdroj: youtube.com

Dennis Porter, spoluzakladatel neziskové organizace Satoshi Act Fund, která podporuje pro-bitcoinové zákony v USA, rovněž věří, že Trump zvažuje vytvoření strategické bitcoinové rezervy prostřednictvím exekutivního příkazu.

Trumpův tým zatím přímo nepotvrdil tyto spekulace, ale na otázku CNBC, zda by USA mohly vytvořit BTC rezervu podobnou strategické ropné rezervě (což by vyžadovalo legislativu), Trump odpověděl: „Ano, myslím, že ano.

Trumpova administrativa bude kryptoměnám určitě nakloněná

Exekutivní příkaz by však nebyl dlouhodobě stabilní, protože následní prezidenti často takové příkazy ruší. Jediným způsobem, jak zajistit dlouhodobou budoucnost strategické bitcoinové rezervy, by bylo schválení zákona s většinovou podporou.

Bitcoinoví zastánci v Trumpově týmu mají solidní základ pro prosazení návrhu zákona od Lummisové. Republikáni totiž ovládají Kongres a mají těsnou většinu v Senátu. Nicméně i jen několik republikánů, kteří by pod tlakem progresivní opozice by mohlo tento návrh vykolejit.

Zajímavost :  Košická polícia spríjemňuje sviatky detským onkologickým pacientom. Do nemocnice za nimi prišiel "Ježiško" v uniforme

„Přestaňte porovnávat tento cyklus s předchozími, říká Alex Krüger, ekonom a zakladatel poradenské firmy Asgard Markets specializující se na makro digitální aktiva. Podle něj výsledky voleb naznačují, že BTC má vysokou pravděpodobnost být v supercyklu.

Krüger srovnává současnou situaci bitcoinu s obdobím, kdy cena zlata vzrostla z 35 USD za unci v roce 1971 na 850 USD v roce 1981. Stalo se tak poté, co bývalý americký prezident Richard Nixon zrušil zlatý standard a ukončil Brettonwoodský systém.

Přesto nevylučuje možnost, že bitcoin projde medvědím trhem, jak tomu bylo v minulých cyklech. Upozorňuje však investory, aby přestali porovnávat tento cyklus s předchozími, protože tentokrát může být situace jiná.

Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že jeho administrativa bude kryptoměnám nakloněná. Trump jmenoval pro-krypto a pro-deregulačního Paula Atkinse předsedou Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) po odstoupení Garyho Genslera. Nominoval také pro-krypto Scotta Bessenta na ministra financí a bývalého provozního ředitele PayPalu Davida Sackse na pozici tzv. AI a krypto cara. Ten má vypracovat jasný právní rámec pro kryptoměnový průmysl.

Teorie supercyklu nikdy nepřinesla speciální výsledky a spekuluje se každý bullmarket

Koncept tohoto cyklu, který je jiný se objevil v každém předchozím bitcoinovém býčím trhu, vždy podpořený narativy o mainstreamovém a institucionálním přijetí.

Během býčího běhu v letech 2013–2014 byla teorie supercyklu založena na představě, že bitcoin získá mezinárodní zájem jako alternativní aktivum k fiat měnám. V cyklu 2017–2018 se rychlý růst cen považoval za začátek masového finančního přijetí bitcoinu, kde by měl zájem institucí vzkvétat.

Během let 2020–2021 do bitcoinového trhu vstoupily technologické společnosti jako MicroStrategy, Square a Tesla. Opět se očekávalo, že je budou následovat další technologické firmy.

V každém z těchto cyklů však narativ supercyklu selhal a skončil propadem cen. Umlčel jeho zastánce a zahájil dlouhé období medvědího trhu. Nejvýznamnějším propagátorem teze o supercyklu byl Su Zhu, spoluzakladatel Three Arrows Capital (3AC). V roce 2021 tvrdil, že kryptoměnové trhy zůstanou v býčím režimu bez trvalého medvědího trhu a že BTC nakonec dosáhne ceny 5 milionů dolarů.

3AC si půjčovala peníze, jako by teorie supercyklu byla jistou realitou. To ji vedlo k její následné likvidaci během propadu kryptoměnové tržní kapitalizace o téměř 50 %. Tento kolaps měl za následek bankroty a finanční problémy společností jako Voyager Digital, Genesis Trading a BlockFi. Sázka na supercyklus je nebezpečná. Zejména pokud do ní vložíte své úspory.

Pro Chrise Brunsikeho, partnera venture kapitálové firmy Placeholder a bývalého vedoucího blockchainových produktů v ARK Invest, je bitcoinový supercyklus mýtus.

Zajímavost :  V politike ŠPECIÁL: Žiga, Majerský a Pellegrini o kríze v koalícii, rokovaniach s lekármi a budúcnosti Slovenska

„Supercyklus je bezpochyby kolektivní iluze,” tvrdí Brunsike.

Nicméně výsledky amerických voleb přinesly pro BTC bezprecedentní a extrémně býčí podmínky díky podpoře nadcházejícího amerického prezidenta.

Potenciální globální domino efekt adopce bitcoinu

Pokud by byl schválen zákon o bitcoinových rezervách, mohl by odstartovat globální závod v hromadění BTC. Ostatní země by tak následovaly USA, aby nezůstaly pozadu.

George S. Georgiades je právník, který přešel z poradenství Wall Street firmám v oblasti kapitálového financování k práci s kryptoměnovým průmyslem. Georgiades uvedl, že přijetí zákona o bitcoinových rezervách by znamenalo zlomový bod pro globální přijetí bitcoinu. Pravděpodobně by přimělo ostatní země a soukromé instituce k obdobným krokům, což by podpořilo širší přijetí a zvýšilo tržní likviditu.

Basel Ismail, generální ředitel analytické platformy pro krypto investice Blockcircle, souhlasí. Uvedl, že schválení zákona by bylo jednou z nejvíce býčích událostí v historii krypta. Spustilo by to závod o získání co největšího množství bitcoinu.

„Ostatní národy nebudou mít na výběr, budou donuceny reagovat. Buď se přizpůsobí a budou soutěžit, nebo zaniknou,” varuje. Domnívá se, že většina zemí G20, tedy nejmocnějších a ekonomicky nejvyspělejších států světa, by následovala příklad a vytvořila si vlastní rezervní zásoby.

Zkušený investor do kryptoměn a BTC edukátor Chris Dunn uvedl, že taková FOMO-založená nákupní horečka mezi státy by mohla zcela změnit současný cyklus na trhu s kryptoměnami.

„Pokud by USA nebo jiná významná ekonomická mocnost začala bitcoiny hromadit, mohlo by to vyvolat FOMO, které by vytvořilo tržní cyklus a dynamiku nabídky a poptávky, jakou jsme dosud nezažili,” vysvětlil.

Prezident burzy OKX Hong Fang poznamenal, že některé země se možná na takový závod již tiše připravují. Řekl: „Teorie her už pravděpodobně potichu probíhá.

Basel Ismail však dodává, že většina nákupů BTC by se pravděpodobně uskutečnila prostřednictvím mimoburzovních makléřů. Vypořádala by se jako blokové obchody, což pravděpodobně nebude mít okamžitý a přímý dopad na cenu BTC. Místo toho však vytvoří dlouhodobou poptávku, která nakonec povede k růstu ceny bitcoinu.

Nová vlna investorů může kompletně změnit dynamiku trhu s bitcoinem

Pokud by se státy staly aktivními kupci na trhu s bitcoiny, mohlo by to výrazně proměnit jeho současnou podobu. Příliv investorů z globálních finančních center by způsobil změny v dynamice trhu, psychologii účastníků a reakcích na klíčové události.

Je spekulativní předpokládat, že taková legislativa by mohla narušit známé čtyřleté halvingové cykly BTC. Avšak podle analytika Nexo Iliyi Kalcheva by mohlo dojít k vývoji několika nových dynamik.

Bitcoinový trh byl dosud poháněn hlavně retailovými investory, jejichž nákupní a prodejní rozhodnutí jsou často ovlivněna tržní psychologií. Nový typ investorů by však mohl tuto dynamiku změnit a ovlivnit historické cykly.

Zajímavost :  Základní scénář pro cenu bitcoinu: 140 tisíc dolarů!

Basel Ismail k tomu uvedl, že investoři z akciového trhu se budou chovat odlišně než hyper-reaktivní retailoví investoři. Institucionální hráči přinášejí nejen vyšší kapitál, ale i pokročilé strategie řízení rizik. Díky nim mohou k BTC přistupovat jinak než drobní investoři.

„Postupem času by účast Wall Street mohla přispět ke stabilnějšímu a méně reaktivnímu prostředí na trhu,” dodal Ismail.

Státní a institucionální investoři mohou pouze ovlivnit známé vzorce a chování

Stabilizace znamená nižší volatilitu, což logicky naznačuje, že medvědí trhy by mohly být méně agresivní než v minulých cyklech. Podle George S. Georgiadese cenové cykly budou přetrvávat. Trvalá poptávka od velkých kupců, jako je vláda USA, by mohla snížit volatilitu a výkyvy, které jsme pozorovali v minulých cyklech.

Basel Ismail upozornil, že bitcoinový trh se již nyní chová jinak než během předchozích čtyřletých cyklů. Cena bitcoinu v tomto cyklu klesla pod historické maximum (ATH) z minulého cyklu, což si nikdo nedokázal představit. Poté dosáhla nového ATH ještě před samotným halvingem.

„Čtyřletý cyklus byl již několikrát vyvrácen a narušen, dodal Ismail. Bitcoin dosud prošel pouze čtyřmi halvingy a zbývá jich téměř třicet. Iliya Kalchev zdůraznil, že je obtížné si představit, že všechny tyto halvingy budou následovat stejný předvídatelný čtyřletý vzorec. Zvláště když širší makroekonomické a politické faktory (například politiky centrálních bank a regulační vývoj) mají stále větší vliv na vývoj trhu BTC.

Kalchev věří, že pohyby cen bitcoinu se v budoucnu budou méně řídit interními mechanismy, jako je halving, a více ovlivňovat externí faktory, například institucionální přijetí a geopolitické události.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO