MPO v rámci OP TAK uspořádalo již pátý ročník konference Cirkulární ekonomika v praxi

Publikováno:

15.5.2025

Autor:

Odbor komunikace 01400

Podnikání v kruhu, zisk, který dává smysl. To bylo motto již pátého ročníku konference Cirkulární ekonomika v praxi, kterou uspořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci OP TAK. Odborníci i široká veřejnost diskutovali o jednom z klíčových témat současné ekonomiky, udržitelném podnikání. V prostředí industriálního areálu Dolních Vítkovic, v objektu bývalé výklopny a mlýnice černého uhlí FUTUREU, se ve dnech 13.–14. května 2025 setkali zástupci státní správy, samosprávy, podnikatelského i finančního sektoru, včetně hostů ze Švédska, partnerů a řečníků konference.

V udržitelnosti je budoucnost, životní i firemní styl. Dlouhodobě konkurenceschopné podnikání musí být také udržitelné. „Naše Hospodářská strategie: Česko do top 10 na udržitelnost klade důraz, stejně jako na podporu technologického rozvoje, zajištění bezpečnosti dodávek surovin a tvorbu nových pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou. Snažíme se posílit Českou republiku tak, aby byla schopna dlouhodobě čelit dopadům změny klimatu, nadprodukci odpadů, hrozbě ztráty biodiverzity a surovinových zdrojů. Kvalitu života současných generací je potřeba vybalancovat tak, aby energie, potraviny, ale i nerostné suroviny tady zůstaly pro budoucí generace. A v konečném důsledku na tom lidé i firmy ušetří, cirkulární ekonomika snižuje závislost na drahých a nestabilních dovozech surovin, prodlužuje životnost výrobků, zvyšuje efektivitu výroby a pomáhá snižovat náklady. Je to cesta, která dává ekonomický smysl,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.

Zajímavost :  Opatrenia proti slintačke a krívačke sa zmierňujú. V časti Slovenska povolia dovoz zvierat aj návštevy zoo

Konference Cirkulární ekonomika v praxi, jejíž letošní ročník pořádalo Ministerstvo průmyslu a obchodu pod záštitou Velvyslanectví Švédska a ve spolupráci s městem Ostrava, projektem CirkAréna a Svazem průmyslu a dopravy, nabídla prostor pro otevřený dialog, sdílení zkušeností a inspiraci v oblasti udržitelnosti. Díky doprovodnému Mini EXPU přinesla také konkrétní příklady z praxe a inovativní přístupy k cirkulárnímu podnikání. Nové technologie, postupy, inovace i výrobky v oblasti recyklace představila téměř desítka českých i zahraničních firem. „Dialog a zpětná vazba nás posouvají dál směrem k modernímu životnímu stylu, který je zároveň odpovědný a udržitelný,“ říká švédský velvyslanec Fredrik Jörgensen a dodává: „Švédsko dlouhodobě podporuje inovace a přístupy, které propojují ekonomický rozvoj s ohledem na životní prostředí. Právě výměna zkušeností mezi zeměmi, podniky a institucemi je klíčem k reálné změně. Věřím, že takové konference jako tato hrají zásadní roli v tom, jak se společnost může společně posouvat kupředu.“

Konference propojila teorii s konkrétními aplikacemi a podpořila rozvoj systémových změn v hospodaření se zdroji. Zároveň nabídla soubor odborných příspěvků a praktických nástrojů, které ukazují, jak lze principy cirkularity realizovat napříč sektory od průmyslu, stavebnictví, zemědělství, vědu a výzkum až po státní správu a samosprávu. Diskutovalo se o inovačních modelech, firemní kultuře, recyklačních technologiích, nových obchodních modelech i legislativních rámcích, které vytvářejí prostředí pro rozvoj cirkulární ekonomiky v České republice i v mezinárodním kontextu. „Pevně věřím, že konference přispěla nejen k prohloubení odborných znalostí, ale také k navázání spolupráce a společnému hledání cest, jak udržitelně transformovat naše hospodářství směrem k soběstačnosti a konkurenceschopnosti, “ říká vrchní ředitel sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Ministerstva průmyslu a obchodu Petra Doškář.

Zajímavost :  Premiér zvolal bezpečnostnú radu. Podľa neho je vysoká pravdepodobnosť ďalšieho útoku na verejného činiteľa

Udržitelnost a efektivní využívání zdrojů nejsou jen vizí budoucnosti, ale nezbytnou přítomností. Cirkulární ekonomika už dávno není jen teoretickým konceptem, ale praktickým přístupem, který přináší inovace, úspory a nové příležitosti. „Velmi si cením, že se toto setkání uskutečnilo v tak reprezentativním složení v době, kdy se díky geopolitické situaci stává cirkulární ekonomika stále důležitějším tématem. Evropská unie má omezené množství kritických surovin a má velký smysl zajistit, aby neskončily na skládkách a haldách, ale byly po recyklaci znovu účelně využity. Cirkulární ekonomika podporuje udržitelný ekonomický růst a vytváří nová pracovní místa. Odhaduje se, že by mohla vytvořit až 700 000 nových pracovních míst v EU do roku 2030,“ říká David Sventek, člen Evropského hospodářského a sociálního výboru.

Záznam z prvního dne najdete zde, z druhého pak na tomto odkazu.

Zajímavost :  USA chcú pritvrdiť voči spojencom NATO. Diplomat: Päť percent na obranu nie je len číslo, je to nevyhnutnosť

OP TAK 2021-2027 je jeden z klíčových evropských programů na podporu podnikatelů. Jeho cílem je zvýšit přidanou hodnotu podniků, podpořit rozvoj nových inovativních firem a usnadnit chytrý přechod k udržitelné a digitální ekonomice. Program se primárně zaměřuje na podporu malých a středních podniků. V oblasti úspor energií, energetické a digitální infrastruktury nebo výzkumu a vývoje nechybí ani podpora pro velké podniky. Řídicím orgánem je Sekce ekonomiky, fondů EU a zakladatelských činností Ministerstva průmyslu a obchodu.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO