Může Nvidia zopakovat pád Cisca z doby Dot-Com bubliny? Tohle byste měli vědět

Raketový růst akcií Nvidie (NVDA), podpořený explozí zájmu o umělou inteligenci a s ní související poptávkou po výkonných čipech, vzbudil v posledních měsících silné debaty o tom, zda se společnost nenachází na podobné trajektorii jako Cisco Systems (CSCO) na přelomu tisíciletí.
Tehdy se Cisco stalo symbolem technologické éuforie, jejíž pád bolestivě připomněl, jak kruté mohou být následky přeceněného optimismu investorů.
Podle analýzy agentury Bloomberg se však obavy o opakování tohoto scénáře stále více jeví jako nepřesné nebo alespoň nadměrně zjednodušené. V mnoha ohledech totiž situace okolo Nvidie výrazně kontrastuje s vývojem Cisca před více než dvaceti lety.
Obě společnosti zažívají technologický boom, ale jejich příběh je odlišný
Zatímco růst hodnoty Cisca byl v 90. letech silně založen na spekulacích ohledně budoucího významu internetové infrastruktury, dnešní boom Nvidie je podpořen skutečnými tržními daty, konkrétními zakázkami a funkčními produkty, které hrají klíčovou roli v nové technologické éře.
Je pravda, že křivka růstu akcií Nvidie je ještě strmější než ta, kterou vykreslilo Cisco během svého vrcholu. Avšak právě v této strmosti mnozí analytici vidí zásadní rozdíl.
Nvidia se nespoléhá jen na víru trhu, ale na konkrétní, masivní a globální poptávku po svých produktech. Firma se v relativně krátkém čase stala nedílnou součástí infrastruktury, která pohání vývoj umělé inteligence, datových center a náročných výpočetních operací.
V období od začátku roku do poloviny července akcie Nvidie nejen překonaly veškerá předchozí historická maxima, ale stabilně si držely svou vysokou hodnotu i navzdory častým výkyvům na globálních trzích.
Na rozdíl od Cisca, které po splasknutí Dot-Com bubliny zažilo dlouhodobý propad a již se nikdy nevrátilo na tehdejší úrovně, Nvidia zatím prokazuje vysokou odolnost a schopnost přizpůsobit se rychle se měnícím podmínkám na trhu.
K 19. červenci se akcie technologického lídra obchodovaly za přibližně 172 dolarů za kus.
Pro srovnání, Cisco na svém vrcholu dosáhlo mnohem nižší ceny, a přesto nebylo schopno si tuto hodnotu udržet. Následný propad byl nejen dramatický, ale i zdlouhavý. To vedlo k hlubokému zklamání mezi investory, kteří do tehdejší technologické horečky naskočili příliš pozdě.
Rozdíl mezi růstem ceny Nvidie a Cisca
Při bližším pohledu na vývoj obou firem je zřejmé, že mezi růstem Nvidie a Cisca existují zásadní strukturální rozdíly.
Růst Cisca v 90. letech byl výrazně podporován vírou v budoucnost internetového propojení, která však nebyla tehdy dostatečně podložena reálným obchodním modelem.
Firma se rychle stala jedním z nejhodnotnějších podniků světa, avšak bez toho, aby dokázala svou hodnotu přetavit do dlouhodobé výkonnosti. Naproti tomu růst Nvidie je postaven na současné, nikoli pouze budoucí, komerční hodnotě jejích produktů.
Čipy od Nvidie dnes tvoří základní stavební kameny pro vývoj neuronových sítí, trénink jazykových modelů a provoz výpočetně náročných systémů.
Nvidia nejenže dosáhla historických maxim, ale zároveň překonala symbolickou hranici 170 dolarů za akcii.
Stala se tak první společností na světě, jejíž tržní kapitalizace překročila 4 biliony dolarů. Aktuální ocenění není jen symbolem očekávání investorů. Jedná se o důsledek konkrétních obchodních dohod, které firma dokázala v posledních kvartálech uzavřít.
Poslední vlna růstu přišla poté, co Nvidia oznámila obnovení prodeje H20 GPU v Číně, přičemž stále čeká na finální schválení ze strany amerických úřadů. Paralelně s tím firma uvedla na trh novou RTX Pro GPU, která splňuje požadavky amerických exportních pravidel a je tak vhodná pro čínský průmysl.
Podle odhadů některých analytiků může právě čínský trh generovat až 30 miliard dolarů v tržbách, což představuje významný podíl na celkových příjmech společnosti.
Aktuálně jsou akcie NVDA překoupené
Přesto není situace bez rizik. Analytici upozorňují, že akcie Nvidie se aktuálně nacházejí v překoupeném pásmu, což historicky předznamenalo korekce.
Naposledy, kdy se akcie nacházely v podobném technickém stavu, došlo ke korekci o přibližně 35 procent. Ačkoli se technologický sektor vyznačuje výraznou dynamikou, podobné výkyvy nám mohou připomínat, že ani rychle rostoucí společnost není imunní vůči krátkodobým výprodejům.
Celkově se však zdá, že přímé srovnání s Cisckem z období Dot-Com bubliny není příliš přesné. Nvidia operuje v jiném kontextu, s jinými produkty, jiným trhem a jiným způsobem monetizace. Její růst je výsledkem konkrétní poptávky, nikoli přehnaných očekávání.
Přesto platí, že i v případě technologického lídra je třeba zachovat obezřetnost. Právě tehdy, když vše vypadá růžově, může trh překvapit.
Prozkoumejte akcie Nvidia na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO