Narativ riskantního bitcoinu se mění, ETF zaručují stabilitu

Příliv kapitálu do bitcoinových ETF překonal během jediného dne hranici 900 milionů dolarů, ale toto přerozdělování kapitálu může omezovat růst širšího kryptoměnového trhu.
Kapitál, který byl dříve určený pro přímé nákupy bitcoinu, začal směřovat do institucionálních kanálů Tedy spotovými burzovně obchodovanými fondy (ETF), strukturovanými produkty a produkty s navázanou expozicí.
Hlavní ETF analytik společnosti Bloomberg Eric Balchunas upozornil na platformě X na výrazný pohyb v pákových long ETF. Zároveň upozornil na zvýšený zájem o bezpečnější aktiva jako zlato a hotovost.
Pokud bychom si měli vybrat, zda je bitcoin aktivem typu risk-on nebo risk-off, záleželo by to na tom, jak investoři vnímají jeho příběh: jestli jako digitální zlato, nebo jako další spekulativní nástroj.
Ekosystém bitcoinových ETF vstoupil do nové fáze absorpce kapitálu. Dne 23. dubna 2025 přesáhly denní přílivy 912 milionů dolarů, což představovalo letošní rekord.
Na první pohled šlo o dramatický návrat býčí nálady po týdnech dlouhotrvajících odlivů.
Tento nárůst však není jen prostým návratem k dřívějšímu stavu. Formuje se strategické přerozdělení investorského postavení, které má strukturální dopady a mohlo by zmírnit spekulativní žár, který byl typický pro minulé kryptoměnové býčí cykly.
Bitcoin v roce 2025 již není jen spekulativním aktivem. Stal se spektrem různých forem expozice. IBIT od BlackRocku byl serverem etf.com vyhlášen nejlepším novým ETF produktem. Od IBIT přes deriváty, trusty až po pákové nástroje je nyní trh definován způsoby přístupu stejně jako cenou.
Tento způsob přístupu může absorbovat energii, která dříve poháněla altcoinové sezóny, meme rally a prudké růsty na spotovém trhu.
Tento cyklus není o nekontrolovaném přílivu likvidity. Je to cyklus rafinovaného přerozdělování.
Expozice začíná pomalu nahrazovat vlastnictví
Od chvíle, kdy Spojené státy v lednu 2024 schválily spotové bitcoinové ETF, vzniklo více než tucet produktů. Do dubna 2025 se přílivy do ETF staly hlavním ukazatelem nálady na trhu. Od začátku roku tyto ETF zaznamenaly více než 2,57 miliardy dolarů v čistých přílivech.
Největší jednodenní nárůst dosáhl 978,6 milionu dolarů 6. ledna. Naopak 25. února došlo k největšímu odlivu roku ve výši 937,9 milionu dolarů. Z dosavadních 81 obchodních dnů roku 2025 bylo jen 37 dnů s čistým přílivem. Průměrný denní čistý tok činí skromných 31,8 milionu dolarů, což naznačuje, že i když je institucionální zájem silný, zůstává volatilní a závislý na vnějších signálech.
Zmíněná data odhalují novou strukturální dynamiku. Kapitál do ETF proudí v impulzech, reagujících na makroekonomické zprávy, nikoliv na vnitřní kryptoměnovou dynamiku. Na rozdíl od roku 2021, kdy směr trhu určovaly financovací sazby a pákové pozice, je dnešní cenová akce závislá na tom, zda alokátoři vnímají Bitcoin jako zajištění, rizikové aktivum nebo obojí.
Tato nová infrastruktura trhu je zároveň požehnáním i překážkou. Likvidita je hlubší než kdy dříve, ale není tak dynamická. Kapitál s dlouhým investičním horizontem nenahání svíčky. Čeká na dosažení určitého výnosu.
To vytváří stabilnější dno, ale nižší strop. Také to potlačuje maloobchodní euforii, která dříve spouštěla altcoinové sezóny a spekulativní paraboly. Hranice nezmizela, byla absorbována.
Všichni kupují Bitcoin, ale nikdo neriskuje
Tytéž síly, které stojí za institucionálním vzestupem Bitcoinu, možná zároveň dusí životní energii spekulací na altcoinech. Jednou z nejvýraznějších změn v roce 2025 je absence klasické altcoinové sezóny.
V minulých cyklech dominance BTC nejprve rostla, a poté se kapitál přesouval do Etheru, středně velkých a menších projektů. Letos se však tento řetězec prozatím přerušil.
Kapitál, který by dříve postupně přecházel do altcoinů, se nyní zastavuje u brány ETF. Zatímco Larry Fink veřejně spekuluje o ceně bitcoinu na 700 000 dolarů, kapitál za tímto optimismem zůstává ve strukturovaných produktech. Proudí do IBIT, nikoliv do Uniswapu nebo na centralizované burzy typu Coinbase.
Likvidita z ETF fragmentuje expozici. Suverénní fondy kupují Bitcoin. Neinvestují do NFT na Solaně. Kupují burzovní tickery a přerozdělují portfolia čtvrtletně. Jejich vstup přináší stabilitu, ale vytlačuje chaos, který vždy poháněl kryptoměnový trh.
Makroekonomické katalyzátory tento trend ještě posilují. V únoru i březnu překonaly údaje o inflaci očekávání. Bitcoinové ETF zaznamenaly při každém zveřejnění přílivy přes 200 milionů dolarů, čímž se inflace proměnila v pasivní akumulaci. Toto chování připomíná boom ETF na zlato po roce 2008, kdy měnová politika začala ovlivňovat toky komodit.
Bitcoin nyní vstoupil do tohoto režimu. Stále je spekulativní, ale už není divoký. Stále volatilní, ale čím dál lépe vypočitatelný. Trh stále stojí na víře, ale obchoduje se na základě souladu s pravidly.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO