Německá ekonomika loni opět klesla, HDP se snížil o 0,2 procenta
Berlín – Německá ekonomika v loňském roce opět klesla. Hrubý domácí produkt (HDP) se snížil o 0,2 procenta, oznámila na základě prvního odhadu předsedkyně Spolkového statistického úřadu Ruth Brandová. Zároveň informovala, že pokles zaznamenalo německé hospodářství i ve čtvrtém čtvrtletí, a to o 0,1 procenta. Německé hospodářství se propadlo už v roce 2023, největší ekonomika v Evropě tedy klesá už druhým rokem.
„Lepšímu hospodářskému vývoji v roce 2024 bránily konjunkturální a strukturální problémy,“ uvedla Brandová. „Patří k nim rostoucí konkurence pro německé exportní hospodářství na významných trzích, vysoké náklady na energie, nadále vysoká hladina úrokových sazeb, ale i nejisté vyhlídky hospodářství,“ dodala šéfka statistiků.
Německá ekonomika se v posledních letech potýká s řadou problémů, mimo jiné kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovních sil či konkurenci z Číny. Podle vládního výhledu by se letos měla po dvou letech poklesu vrátit k růstu, HDP by se měl zvýšit o 1,1 procenta. Německá centrální banka ale očekává růst jen 0,2 procenta. Hospodářský institut Ifo dnes uvedl, že letošní růst odhaduje na 0,4 procenta.
Německo na konci února čekají předčasné parlamentní volby, neuspokojivý stav hospodářství je přitom jedním z hlavních témat předvolební kampaně.
Odhad loňského poklesu hospodářství o 0,2 procenta, který dnes zveřejnil statistický úřad, se shoduje s odhadem analytiků oslovených agenturou Reuters. Ta rovněž připomněla, že německá ekonomika je teď nejslabší ze zemí platících eurem. Německo je největší obchodní partner České republiky a je na něm závislá řada českých podniků.
V loňském prvním čtvrtletí německý HDP vzrostl o 0,2 procenta, ve druhém o 0,3 procenta klesl, ve třetím nečekaně vzrostl o 0,1 procenta a podle dnešního odhadu se ve čtvrtém čtvrtletí vrátil k poklesu, tentokrát o 0,1 procenta.
Podle agentury DPA je nyní největší nadějí na oživení spotřeba domácností, která ale za celý loňský rok vzrostla jen o 0,3 procenta. Řada lidí vzhledem k vysokým cenám a obavám o pracovní místa šetří, ačkoli reálné mzdy vzrostly. Inflaci se po prudkém nárůstu z doby po invazi ruských vojsk na Ukrajinu podařilo dostat pod kontrolu. Růst spotřebitelských cen se loni v průměru pohyboval kolem 2,2 procenta, o rok dříve to bylo 5,9 procenta.
Loni měly na HDP vliv především problémy německého průmyslu, potýkaly se s nimi především strojírenství, automobilová a chemická výroba. S krizí bojovalo také stavebnictví, ale i zahraniční obchod. Vývoz zboží a služeb se snížil o 0,8 procenta, především kvůli poklesu exportu strojů a automobilů.
Hospodářské svazy očekávají nový impulz od vlády, která vznikne po volbách plánovaných na 23. února. Očekávání ale tlumí obavy z kroků nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v minulosti Evropě pohrozil cly. Ta by Německo jako exportní zemi zasáhla obzvlášť tvrdě.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO