Nožířská firma Mikov sází na design a kvalitu, rybičku prodává do celého světa

Mikulášovice (Děčínsko) – Česká nožířská firma Mikov sází na design. Konkurenci z Asie čelí kvalitou a využitím technologií. Společnost, pod kterou patří také Narex Bystřice s výrobou kancelářských potřeb, investuje do robotů a tradiční nožík rybičku prodává v mnoha modifikacích do celého světa. Pro armádu či policii vyrábí speciální nože nebo repliky šavlí. V budoucnu si zákazníci sami zvolí, jaký nápis nebo obrázek na výrobku chtějí. ČTK to řekl ředitel společnosti s ročním obratem kolem 300 milionů korun Karel Ježek.
Nožířské řemeslo v posledních letech v Evropě upadá. „Odlišit se od běžného výrobku dá hodně práce. My nechceme konkurovat Číně. Jde nám o to vyrábět hezké kvalitní věci, výroba je v malých sériích, případně kusech,“ uvedl Ježek. Podle něj se po spojení Mikova a Narexu výroba zjednodušila. V Bystřici s produkty začínají, v Mikulášovicích je dokončují, montují a zkouší prototypy. „Vývoj děláme sami nebo nám ho zajišťují externisté,“ řekl ředitel.
Nejdůležitější je podle Ježka design. Spolupráce s odborníky se vrací v podobě úspěchů na různých soutěžích. Naposledy získala ocenění designérka Natálie Navrátilová, která pro firmu navrhla kolekci luxusních kancelářských potřeb. Podle návrhu ze studia Olgoj Chorchoj teď firma vyrobila stylový kapesní nožík, který se objeví na vánočním trhu. „Dnes je běžné, že lidé nosí nůž i do saka, proto jsme pro ně chtěli něco zajímavého,“ uvedl Ježek.
Významnou část výroby firmy tvoří speciální nože pro policii, armádu, hasiče či vězeňskou službu. „Těší nás, že děláme různé repliky historických nožů nebo šavle pro generály, na kterých je velký podíl ruční práce,“ zdůraznil ředitel. Stále pokračuje také výroba tradiční rybičky, v mnoha modifikacích s barevnými potisky, povrchovými úpravami, ve stylu ročních období. Nožík lze pořídit za 100 korun i za 250.000 korun. Ročně se ho vyrobí 200.000 až 300.000 kusů. V minulosti firma bojovala s různými plagiátory. „Soudní pře se vyplatily. V posledních letech pokusy o plagiátorství vymizely,“ uvedl ředitel.
Do zahraničí míří zhruba 60 procent produkce firmy. Dodává i do USA, americká cla se Mikova podle ředitele zatím nedotýkají. Největší problém je najít zkušené programátory, kteří umí nastavit robota. Robotizovaných pracovišť přibývá. Díky nim lze vyrábět menší série, přestavba robota z jednoho výrobku na druhý trvá řádově minuty. Investice do robotizace a automatizace výroby budou pokračovat, uvedl Ježek. Mikov chce koupit stroj na hluboký laser, který umožní, aby si zákazníci mohli objednat výrobek opatřený vlastním jménem, názvem mysliveckého spolku nebo obrázkem. V Mikulášovicích pak chce společnost dokončit skladovací halu. Do snížení energetické náročnosti provozu firma investovala v minulých letech, elektřinu šetří i využití nových strojů nebo přesun pracovišť. Zaměstnance, kterých pracuje na obou místech 200, školí na nových strojích.
Historie výroby nožů v Mikulášovicích na Děčínsku sahá do 18. století. Více se mohou zájemci dozvědět v místním muzeu, kde je přes 2500 historických kusů nožů z celého tzv. českého Solingenu, i staré nožířské stroje. Součástí je expozice historických kancelářských potřeb.
fir ktp
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO