Nvidia ovládla rok 2024 ve velkém stylu. Letošní rok ji však čekají značné výzvy
Nvidia (NVDA) zažila rok, o jakém většina společností může jen snít. Její příjmy a cena akcií raketově vzrostly díky prozíravým investicím do technologií umělé inteligence, které se ukázaly jako mimořádně výnosné díky boomu generativní AI.
Tím to však pouze začíná. Společnost se opakovaně střídala s Apple (AAPL) na pozici největší veřejně obchodované společnosti na světě podle tržní kapitalizace, přičemž překročila hranici 3 bilionů dolarů. CEO Jensen Huang se stal jedním z nejžádanějších manažerů v Silicon Valley a setkal se s širokým spektrem osobností od technologických lídrů až po světové státníky.
Nvidia má aktuálně monopol
Další úspěchy Nvidie jsou na obzoru. Společnost zvyšuje produkci svého výkonného čipu Blackwell určeného pro AI. Očekává, že ve čtvrtém čtvrtletí samotném prodá hardware za několik miliard dolarů, přičemž v příštím roce se očekávají ještě vyšší příjmy.
Nvidia skutečně disponuje [hardwarem a softwarem] pro éru výpočetní techniky zaměřené na umělou inteligenci. Vše je propojeno uvnitř [serverového] racku, mimo něj, a software je velmi oblíbený mezi vývojářskými komunitami.
– Daniel Newman, CEO Futurum Group. Zdroj: finance.yahoo.com
Konkurenční boj však tímto nekončí.
Společnosti jako AMD usilují o získání zákazníků Nvidie a snaží se získat podíl z jejího odhadovaného 80 % až 90 % tržního podílu. Dokonce i samotní zákazníci Nvidie pracují na vývoji čipů, které by jim pomohly snížit závislost na jejích polovodičích. A Wall Street se zapojuje do hry.
Akcie společnosti Broadcom (AVGO), která spolupracuje s firmami jako Google (GOOG, GOOGL) na vývoji čipů pro umělou inteligenci, letos vzrostly o 113 %. Jen za poslední měsíc raketově vzrostly o 44 % poté, co CEO Hock Tan uvedl, že AI by pro firmu mohla v roce 2027 představovat příležitost v hodnotě 60 až 90 miliard dolarů.
Přesto bude pro jakoukoli firmu velmi obtížné postavit se Nvidii. Sesadit ji z pozice krále AI bude alespoň v roce 2025 téměř nemožné.
Nvidia dominuje na trhu s AI
Nvidia si zajistila klíčový náskok na trhu s umělou inteligencí díky včasným investicím do AI softwaru, který umožnil využívat její grafické čipy jako výkonné procesory. Svůj náskok si udržela díky neustálému zlepšování hardwaru a také díky softwaru CUDA, který vývojářům umožňuje vytvářet aplikace pro její čipy.
Tento náskok přitahuje obrovské poskytovatele cloudových služeb, takzvané hyperscalery, mezi které patří společnosti jako Microsoft (MSFT), Google (Alphabet), Amazon (AMZN), Meta (META) a další. Ty investují značné částky do nákupu co největšího množství čipů od Nvidie.
Ve svém posledním čtvrtletí Nvidia vykázala celkové tržby ve výši 35,1 miliardy dolarů. Z těch celkově 30,8 miliardy dolarů, tedy 87 %, pocházelo z jejího datového centra.
Každý chce vytvářet a trénovat obrovské modely a nejefektivnější způsob, jak toho dosáhnout, je pomocí softwaru CUDA a hardwaru od Nvidie.
– Bob O’Donnell, prezident a hlavní analytik TECHnalysis Research. Zdroj: yahoo.finance.com
Nvidia očekává, že i v roce 2025 bude pohánět většinu AI průmyslu. Společnost zahájila výrobu svého nového čipu Blackwell, nástupce populární řady procesorů Hopper, nezbytných pro provoz AI aplikací. Její zákazníci, jako například Amazon, již modernizují chladicí kapacity svých datových center, aby zvládli enormní teplo, které tyto procesory generují.
„Nevím, jaký je aktuální stav objednávek na čipy Nvidie, ale pokud to není rok, je to blízko roku,” uvedl Bob O’Donnell. „V podstatě jsou již téměř vyprodáni na většinu toho, co pravděpodobně vyrobí v příštím roce.”
Hyperscalery plánují zachovat nebo zvýšit investice do kapitálových výdajů v roce 2025 ve srovnání s rokem 2024. Značná část těchto prostředků pravděpodobně poputuje na nákup čipů Blackwell.
Rizika pro Nvidii přetrvávají
I když Nvidia pravděpodobně zůstane lídrem v oblasti AI, konkurenti se snaží sesadit ji z trůnu. Mezi největší vyzyvatele patří AMD a Intel (INTC). Oba mají na trhu vlastní produkty. Čipy řady AMD MI300X byly navrženy jako přímá konkurence čipům Nvidia H100 Hopper, zatímco Intel nabízí procesor Gaudi 3.
AMD má lepší pozici pro získání tržního podílu od Nvidie, protože Intel stále čelí problémům v rámci své transformace a hledání nového generálního ředitele. I tak však AMD těžko narušuje dominantní náskok Nvidie.
„Co AMD potřebuje udělat, je vytvořit software, který bude opravdu snadno použitelný, postavit systémy tam, kde je větší poptávka… u vývojářů, a nakonec to může zvýšit prodej,” uvedl Daniel Newman. „Protože poskytovatelé cloudových služeb budou prodávat to, o co jejich zákazníci žádají.”
Konkurence na trhu s AI čipy
Nejde však jen o AMD a Intel. Zákazníci Nvidie stále více vyvíjejí a propagují vlastní AI čipy. Google má své čipy TPU (Tensor Processing Unit) založené na Broadcomu, Amazon (AMZN) disponuje procesorem Trainium 2 a Microsoft (MSFT) nabízí akcelerátor Maia 100.
Objevují se také obavy, že posun k modelům inferenční AI sníží potřebu výkonných čipů Nvidia.
Technologické společnosti vyvíjejí AI modely jejich tréninkem na obrovském množství dat, což je proces známý jako trénink. Ten vyžaduje velmi výkonné čipy a značné množství energie. Inferenční proces, kdy se tyto modely skutečně používají, je méně náročný na zdroje i energii.
Jakmile se inferenční proces stane větší částí pracovních zátěží AI, očekává se, že firmy přestanou tolik investovat do čipů Nvidie. Generální ředitel Jensen Huang na různých akcích zdůraznil, že čipy Nvidia jsou stejně dobré pro inferenční procesy jako pro trénink.
I kdyby tržní podíl Nvidie poklesl, neznamená to nutně, že její podnikání bude horší než dosud.
„Je to určitě případ, kdy Nvidia začne trochu bít na poplach,” dodal Newman. „Ale i s mnohem silnější konkurencí, kterou určitě budou mít, to neznamená, že selžou. Jde o to, že lidé budují jeden větší společný koláč.”
Prozkoumejte akcie Nvidia na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO