Od 1. srpna bude možné v Česku stavět dřevostavby až do 22,5 metru na výšku

Praha – Od 1. srpna bude možné v Česku stavět dřevostavby až do 22,5 metru na výšku. Tak vysoké stavby ze dřeva je dosud možné projektovat jen za určitých podmínek, jinak musí dosahovat pouze výšky 12 metrů. ČTK to sdělila ředitelka odboru standardizace České agentury pro standardizaci (ČAS) Zdeňka Slaná. Odborníci, které oslovila ČTK, změnu normy vítají. Měla by podle nich vést k větší výstavbě vícepodlažních dřevostaveb v Česku. Dřevostavby by se díky ní mohly stát zajímavější také pro investory, ke zvýšení dostupnosti bydlení jako takového ale pravděpodobně příliš nepomůže.

Výstavbu vyšších dřevostaveb umožní úprava normy o požární bezpečnosti staveb. Měla by umožnit využívat u vícepatrových budov i materiály, které nejsou podle současné legislativní podoby pro to uznány za vhodné. Podle současné požární vyhlášky mohou budovy do 12 metrů obsahovat izolanty třídy E, tedy typ který je schopný odolávat působení plamene na krátký časový interval, a výrazně tak přispívá k eventuálnímu hoření. Do této kategorie spadá také dřevo. Vyšší budovy už musí obsahovat naprosto nehořlavé izolanty A1 nebo A2, jako jsou lamely a minerální vaty. Od srpna ale bude moci dřevo nebo jeho kombinace s dalšími materiály být využíváno za určitých podmínek u vyšších staveb.

Zajímavost :  Prozkoumali jsme více než padesátku spořicích účtů a termínovaných vkladů nabízených...

„Změnu legislativy považujeme za zásadní krok k tomu, aby v Česku vznikalo více ekologických vícepodlažních dřevostaveb. ČR má vlastních zásob dřeva dostatek, a pokud u nás i v rámci naplňování surovinové politiky pro dřevo, kterou vloni schválila vláda, vznikne robustní dodavatelský řetězec s lokálními dodavateli, povede to ke snížení celkových nákladů na tento typ výstavby. Česká republika tak bude mít velmi dobře nakročeno k tomu, aby se zařadila po bok vyspělých evropských zemí v tomto segmentu,“ řekl Josef Wiedermann, jednatel společnosti UBM Development.

UBM loni v září dokončil stavbu prvních vícepodlažních bytových domů ze dřeva v Praze. Projekt Timber Praha v Řeporyjích je součástí areálu Arcus City a tvoří ho čtyři budovy. Dvě z nich jsou čtyřpodlažní a dvě s přízemím a dvěma patry. Společnost podle Wiedermanna odhaduje, že do roku 2050 může podíl dřevostaveb u nové vícepodlažní výstavby v ČR dosáhnout přibližně 20 až 30 procent.

Zajímavost :  Analytici: Americká cla zpomalí českou ekonomiku, zasáhnou ji hlavně sekundárně

Změnu pravidel považuje za správný krok také Josef Lebeda, odborník na nákupy nemovitostí ve společnosti Resimo. Podle něj by úprava mohla oživit výstavbu dřevostaveb, jelikož stavba vícepatrových budov pro developery představuje smysluplněji investované peníze s větší možností zisku. „Na druhou stranu nelze očekávat, že tato úprava vyřeší nedostupnost bydlení jako takovou. Problémů a překážek rychlejší výstavby je totiž v Česku výrazně více. Dopady nové normy navíc s ohledem na zdlouhavost procesů souvisejících s novou výstavbou uvidíme reálně až za několik let,“ dodal Lebeda.

Největším průkopníkem v odvětví dřevostaveb je Finsko, které je zároveň také jedním z největších producentů dřeva v Evropě. Země plánuje dosáhnout naprosté uhlíkové neutrality v roce 2035, a proto se začala soustředit také na využívání dřeva v městské zástavbě, veřejných budovách a velkých stavbách. Do roku 2025 mělo být ve Finsku ze dřeva postaveno nejméně 45 procent veřejných budov. Limity pro stavbu budov ze dřeva ale nejsou tak striktní ani v některých dalších státech.

Reklama

Zajímavost :  Vodíková auta můžou být ekologičtější než bateriové elektromobily

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO