Podle ČMKOS vláda při řešení penzí pro náročné profese porušila sociální dialog

Praha – Odbory kritizují vládu za to, že se dohodla na řešení dřívějších penzí pro část lidí s rizikovou prací bez projednání se zástupci zaměstnanců. Považují to za porušení sociálního dialogu. Obávají se toho, že návrh pracovníkům z takzvané třetí rizikové kategorii s prací v chladu, teple, s vibracemi či fyzickou zátěží proti nynějšímu stavu nic navíc nepřinese. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) zaslala ČTK. Vláda slíbila, že zákon s povinným spořením zaměstnavatelů místo dřívějších penzí předloží do konce roku. Zatím ho nezveřejnila. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) dnes uvedl, že návrh je hotový a v pátek by měl být ve sněmovním systému.

Odbory požadovaly dřívější penzi pro pracovníky čtvrté a třetí kategorie. Podle důchodové reformy budou moci jít do důchodu dřív bez krácení pobírané částky podle počtu odpracovaných směn lidé z nejrizikovější čtvrté kategorie, tedy asi 12.000 osob. Reformní novela počítala původně se stejnou možností i pro část třetí kategorie. Týkat se to mělo asi 108.000 lidí, kteří pracují v chladu, teple, s fyzickou zátěží či vibracemi. Vládní poslanci při projednávání ve Sněmovně prosadili jejich vyškrtnutí ze zákona kvůli pomalejšímu navyšování důchodového věku. Dohodli se místo toho na povinném příspěvku zaměstnavatelů do spoření na stáří. Podle dřívějších informací to měla být čtyři procenta.

Zajímavost :  ČNB loni nakoupila 20,5 tuny zlata, v rezervách ho má 51,2 tuny

Vedení ČMKOS si stěžuje na to, že se koalice na návrhu dohodla bez projednání s odboráři a předloží ho její poslanci. „Takový postup je pro ČMKOS nepřijatelný a považuje ho za flagrantní porušení sociálního dialogu,“ uvedla centrála.

V tiskové zprávě sdělila, že výslednou verzi nemá a o její možné podobě se dozvídá z vyjádření koaličních politiků v médiích. Podle ČMKOS je pravděpodobné, že novela uloží zaměstnavatelům povinnost spořit pracovníkům části třetí kategorie na stáří čtyři procenta ze mzdy. To ale už teď upravují uzavírané kolektivní smlouvy pro všechny zaměstnance, podotkli odboráři. Podle nich by tak návrh žádné zvýhodnění náročným profesím proti nynějšímu stavu nepřinesl. S takovým řešením nesouhlasí. „Jestliže již v současné době zaměstnavatel poskytuje zaměstnancům příspěvek na produkt na spoření na stáří, návrh zákona se zcela mine účinkem,“ uvedl šéf ČMKOS Josef Středula.

Zajímavost :  RIA: Nejvíce piva do Ruska dodávají Němci a Češi, jen Dánové vývoz přerušili

Podle předáků návrh počítá nejspíš se spořením až při určitém počtu odpracovaných směn. ČMKOS to označila za nevhodné a administrativně náročné kvůli různé délce směn. Příspěvek by se měl vázat spíš na odpracování určité týdenní pracovní doby podobně jako u dovolené, míní místopředseda ČMKOS Jiří Vaňásek.

Jurečka dnes uvedl, že návrh je hotový a v pátek se nahraje do sněmovního systému. Podat by ho měli poslanci. Už dřív řekl, že řešení s povinným spořením zaměstnavatele považuje za dobré. Příspěvek by měli poskytovat skupině pracovníků třetí kategorie, kteří vypadli z reformní novely. Lidé budou moci s penězi sami nakládat, dodal šéf resortu.

Reklama

Zajímavost :  Průměrné emise u nových osobních vozidel v Česku loni klesly o čtyři gramy...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO