Podmínky v průmyslu se v lednu opět zhoršily, tempo útlumu zpomalilo
Praha – Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v lednu opět zhoršily. Pokračuje tak oslabení sektoru, které trvá nepřetržitě od června 2022. Útlum ale zpomalil, když index nákupních manažerů (PMI) stoupl na 46,6 bodu z prosincových 44,8 bodu. Dnes o tom informovala společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru.
České firmy tak podle posledních dat PMI naznačily, že útlum zdraví zpracovatelského sektoru v prvním měsíci letošního roku zvolnil. Pokles byl solidní, ač nejpomalejší za tři měsíce, uvedla firma. Lednové výsledky podle ní ukázaly, že čeští výrobci stále čelili náročným podmínkám a že výstup i nové zakázky vzhledem k utlumené poptávce dál klesaly. Tempo však v obou případech od konce roku 2024 zmírnilo.
„Problémy se v lednu nadále týkaly hlavních odvětví a exportních trhů. Povzbudivé bylo, že ačkoli ceny vstupů stouply rychleji, jejich inflace byla historicky nízko. To firmám, kde zákazníci tlačí na slevy, pomohlo ve vyjednávání prodejních cen,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Záblesky optimismu se podle ní objevily také ve výsledcích obchodních očekávání. Firmy byly ve svých výhledech na nadcházející rok pozitivnější. Znatelně zpomalilo i propouštění, dodala.
Výrobci zároveň podle indexu na začátku roku pozorovali zmírnění poklesu nových zakázek. Jeho tempo bylo nejslabší od loňského října, poptávka však podle zpráv byla stále chabá, a to zejména od zákazníků na evropských trzích. Nové exportní zakázky navíc v lednu klesly rychleji. Na zahraniční poptávku podle účastníků průzkumu stále doléhá těžká situace na klíčových exportních trzích včetně Německa, dodala firma.
Ceny vstupů během ledna vzrostly dvanáctý měsíc v řadě. Tempo inflace zrychlilo z prosincového minima, ale bylo mnohem pomalejší než průměr průzkumu. Za větší cenovou zátěží byly podle zpráv vyšší ceny dodavatelů a materiálů, zejména výrobků ze dřeva a kovu a potravin. Stupeň důvěry týkající se výhledů na výrobu v příštím roce se v lednu zlepšil druhý měsíc v řadě. Optimismus byl nejvyšší od srpna 2024.
Průzkum však ještě nezachytil nejnovější vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, který v souladu s předvolebními sliby již začal narušovat mezinárodní obchod novými celními bariérami, upozornil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Právě český zpracovatelský průmysl by podle něho případnými plošnými protievropskými cly trpěl nejvíce. Obává se, že pokud se obchodní spor v brzké době nevyřeší příměřím, bude to mít na náladu v průmyslu opět negativní dopad. „Celkově letos v průmyslové zotavení příliš nevěříme a podobně jako loni očekáváme za celý rok výsledek poblíž červené nuly,“ podotkl.
„Radost z nárůstu PMI kazí pokračující pokles zakázek. Dokud se konečně neobrátí trend zakázek k lepšímu, je zbytečné přeceňovat jakékoliv optimistické vyhlídky firem,“ řekl ČTK analytik Banky Creditas Petr Dufek. A v tomto směru se nic nemění, jen se zvyšují rizika v podobě prohlubujících se problémů německého hospodářství, které mohou ještě umocnit zvažovaná americká cla na zboží z EU. Cla mohou sama o sobě prodloužit recesi českého průmyslu klidně o další rok, dodal.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO