Posílení globálního postavení Evropské unie a transatlantické vztahy. Ve Varšavě jednali ministři pro konkurenceschopnost a pro zahraniční obchod

Publikováno:

4.2.2025

Autor:

Odbor komunikace 01400

Soulad mezi obchodní a průmyslovou politikou, vztahy Evropské unie (EU) a Spojených států amerických (USA) a možnosti zapojení kandidátských zemí do vnitřního trhu EU. To byla hlavní témata neformálního jednání evropských ministrů odpovědných za vnitřní trh a průmysl a ministrů pro zahraniční obchod. Setkání se uskutečnilo 3. a 4. února 2025 ve Varšavě. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka zastupoval vrchní ředitel sekce Evropské unie a zahraničního obchodu David Müller.

Polsko se jakožto předsednický stát zaměřilo na diskuzi o budoucím směřování průmyslové politiky EU a její propojení s obchodní politikou. „Obchod není jen způsobem, jak zajistit více zdrojů pro naši průmyslovou politiku. Přináší ekonomický růst, posiluje mezinárodní vztahy, podporuje inovace a přispívá ke sdílení výhod napříč zeměmi,“ řekl vrchní ředitel David Müller. Zároveň podotknul, že je při tvorbě evropské legislativy nutné vnímat širší souvislosti a dbát na to, aby nadměrná regulace nevedla ke ztrátě obchodních partnerů a oslabení evropského průmyslu.

Zajímavost :  MPO představilo první certifikovaný cirkulární audit pro české firmy

Členské státy se také vyjádřily k připravované Dohodě o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal), kterou  Evropská komise představí 26. února. Vrchní ředitel Müller zdůraznil, že je klíčové podporovat všechny obnovitelné a nízkoemisní zdroje, snižovat ceny energií – například oddělením cen elketřiny od cen fosilních paliv – a rozvíjet kapacity pro skladování energie. „Dohoda o čistém průmyslu musí být technologicky neutrální a dostatečně flexibilní, aby podporovala všechny hospodářské sektory, které to potřebují,“ uvedl.

Zástupci členských států se věnovali také transatlantickým vztahům. Diskutovali o tom, jak by měla EU reagovat na aktuální vývoj, přičemž kladli důraz na ochranu vzájemného partnerství a zachování unijní konkurenceschopnosti v klíčových odvětvích. „Spojené státy a EU jsou si navzájem největšími partnery v obchodní výměně i v investicích,“ připomněl vrchní ředitel Müller a dodal: „A ačkoliv se nemusíme vždy shodovat v přístupu k obchodní politice, síla našich ekonomických vazeb je nezpochybnitelná.“ Někteří zástupci členských států také zdůraznili potřebu jednotného postoje EU v případě zavedení jednostranných cel ze strany USA.  

Představitelé členských států rovněž debatovali o zapojení kandidátských zemí do unijních hodnotových řetězců, a to v kontextu posilování konkurenceschopnosti a ekonomické bezpečnosti EU. Diskuze se soustředila na výběr prioritních sektorů pro tuto integraci, a to s ohledem na využití obchodních dohod a dalších nástrojů pro zapojení kandidátských zemí do vnitřního trhu EU. Zapojení kandidátských zemí do vnitřního trhu a jeho dodavatelských řetězců přináší výhody nejen pro tyto země, ale i pro EU. Při určování prioritních sektorů pro spolupráci je nutné přistupovat k jednotlivým zemím individuálně, protože každá z nich má jiné silné stránky, zdroje a ekonomickou situaci,“ shrnul vrchní ředitel Müller.

Zajímavost :  POČASIE: Tlaková výš ovplyvňuje naše územie. Slnečný deň, miestami hmla a chladné teploty pretrvávajú

Fotogalerie

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO