Postup živnostenského úřadu při zápisu provozovny do živnostenského rejstříku
Publikováno:
4.2.2025
Autor:
odbor 11200
Povinnost poskytovat informace se v souladu s § 2 odst. 4 zákona netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací.
Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejňuje podle § 5 odst. 3 zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon“), informaci poskytnutou dne 22. ledna 2025 na žádost, týkající se postupu živnostenského úřadu při zápisu provozovny do živnostenského rejstříku
Ministerstvo předně žadatelce sdělilo, že povinnost poskytovat informace se v souladu se shora citovaným ustanovením § 2 odst. 4 zákona netýká dotazů na názory, budoucí rozhodnutí a vytváření nových informací, proto nelze požadované informace požadovaným způsobem poskytnout. Ministerstvo však v souladu se zásadou dobré správy poskytuje žadatelce níže uvedené vyjádření.
Ministerstvo k informacím požadovaným pod písmenem a) až c) žádosti uvedlo, že problematika provozoven je upravena především v § 17 zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů (dále jen ‚živnostenský zákon‘). Živnostenský zákon vymezuje v obecné rovině, co se považuje za provozovnu, ale nestanovuje podnikateli povinnost provozovnu zřídit. Pokud však podnikatel provozovnu zřídí, resp. pokud živnost provozuje v provozovně, vzniká mu z toho řada povinností (zejména označovacích a oznamovacích).
Pojem provozovna se pak vymezuje jako prostor, v němž je uskutečňována určitá podnikatelská činnost. U živnosti jde tedy o jakýkoliv prostor sloužící nějaké činnosti, jež je součástí provozování živnosti. Je nutné uvést, že pojem provozovna podle živnostenského zákona nemusí být totožný s pojmem provozovna podle jiného právního předpisu. Oznámení o zřízení provozovny nebo o zahájení činnosti v provozovně pak ani nenahrazuje schválení např. podle zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ‚stavební zákon‘), pokud je potřebné.
Odpovědnost za způsobilost provozovny pro provozování konkrétní živnosti je potom plně na podnikateli, který musí zajistit, aby provozovna odpovídala požadavkům podle jiných právních předpisů (viz § 17 odst. 4 živnostenského zákona). V tomto případě nejde o způsobilost pouze ve smyslu stavebního zákona, ale též předpisů dalších, např. hygienických, požárních nebo technických. Některé povinnosti podle jiných právních předpisů pak mohou být vázány na konkrétní živnost, která je v provozovně provozována. V této souvislosti je třeba upozornit, že podnikatel oznamuje provozovnu živnostenskému úřadu ve vztahu ke konkrétní živnosti, přičemž v jedné provozovně může být provozováno i více živností. V takovém případě musí být provozovna způsobilá k provozování každé z nich, resp. k provozování všech.
Živnostenský úřad se může kdykoliv na místě přesvědčit o tom, zda provozovna odpovídá požadavkům vyplývajícím z dotčených právních předpisů. Podle okolností případu může živnostenský úřad k prohlídce provozovny přizvat i příslušné dotčené orgány státní správy. Podle § 58 odst. 6 živnostenského zákona pak živnostenský úřad pozastaví provozování živnosti v provozovně, jsou-li při provozování živnosti v dané provozovně závažným způsobem porušeny, nebo jsou-li porušovány povinnosti stanovené živnostenským zákonem nebo jinými právními předpisy.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO