Přechod od uhlí by neměl ohrozit energetickou stabilitu v Česku, míní Vlček
Sokolov – Cílem energetické koncepce České republiky by měl být postupný přechod od uhlí, ale zároveň udržení energetické stability. Stát proto bude podporovat hlavně inovativní projekty a investice, které povedou k rychlé dekarbonizaci energetiky. ČTK to dnes řekl při návštěvě Karlovarského kraje ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). V kraji navštívil mimo jiné Sokolovskou uhelnou, jeden z podniků, který musí řešit přechod od uhlí k jiným zdrojům. Podobně jako další uhelné firmy ale volá i po pomoci od státu, protože útlum těžby bude zřejmě rychlejší, než se ještě před několika lety zdálo.
“My systematicky hledáme, budu tomu říkat dobré nápady, projekty, které dokáží jít cestou dekarbonizace rychlejší cestou. Ať je to větší rozvoj obnovitelných zdrojů, ale potom i takových věcí, jako je ukládání energie, větší akumulace a agregace. Teď aktuálně nás ve Sněmovně čeká třetí čtení Lex OZ 3 (novely energetického zákona), který se týká právě akumulace a agregace. Z posledního šetření MAFu (Hodnocení zdrojové přiměřenosti) od ČEPSu (státní energetická skupina) prostě vidíme, že aby soustava byla stabilní, abychom se vůbec mohli spolehnout 365 dní v roce a 24 hodin denně na stabilní dodávku energie, tak samozřejmě musíme s těmi zdroji pracovat,” řekl Vlček.
Podle něj chce vláda například prostřednictvím Modernizačního fondu do těchto oblastí investovat. “Zároveň mám domluvu s ostatními ministry, tento týden jsem seděl s panem ministrem životního prostředí a s panem ministrem pro místní rozvoj, abychom tam, kde vidíme větší převis poptávky v některých oblastech, přesouvali peníze z oblastí, kde se nám zase některé projekty třeba nenaplňují,” uvedl ministr.
Vlček zároveň zdůraznil potřebu dohnat zpoždění v investicích do přenosových a distribučních soustav, protože jejich nedostatečné financování v posledních deseti letech oslabuje stabilitu a efektivitu energetického systému v Česku.
Na potřebu výraznější státní podpory investic potřebných na přechod od uhlí nebo i provozní podporu v letech útlumu upozorňují uhelné společnosti už delší dobu. Ačkoli se s koncem těžby a energetického zpracování uhlí počítalo někdy v roce 2033, některé uhelné společnosti už oznámily, že za současných podmínek na trhu budou uhelné lomy zavírat dříve. Například společnost Sev.en Energy by mohla některé lomy a uhelné elektrárny uzavřít už v roce 2025. I pro další uhelné společnosti je odklon od uhlí komplikovaný, a to nejen z pohledu přechodu na výrobu elektřiny z jiných zdrojů, ale třeba i v oblasti teplárenství.
Například předseda dozorčí rady Sokolovské uhelné Pavel Tomek nedávno uvedl, že pokud se přechod od výroby tepla založené na uhlí nebude koncepčně řešit, bude hrozit nejen výrazné zdražení tepla, ale možná i rozpad centrálního zásobování teplem, které má Česká republika na vysoké úrovni.
Ministr Vlček se dnes v Sokolovské uhelné zajímal zejména o projekty firmy, které souvisejí s odklonem od uhlí, jako je ukládání energie do bateriového úložiště, které Sokolovská uhelná provozuje, problematiku zpracování a energetického využívání odpadů nebo projekt malých modulárních reaktorů, na němž Sokolovská uhelná také pracuje.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO