Proč je propad ceny bitcoinu nevyhnutelný?

Bitcoin a akciové trhy se tento týden nikam příliš technicky neposouvají. Pouze zlato a související akcie těžařského sektoru posilují. Myslím si proto, že krátkodobě bychom se spíše měli smířit s onou okurkovou sezónou.
Vím, že to ještě před 2 týdny vypadalo, že nás čeká zběsilá kurzová rally, ale jsem k tomu prostě hrozně skeptický. Podle mě byl ten poslední cenový skok nahoru jenom něco jednorázového a spíše trhy budou vytvářet tržní rovnováhu.
Toť můj názor, mohu se bez pochyb mýlit. Výhodou je, že mé očekávání se během následujících týdnů skutečně propíše nebo nikoliv.
Když se zaměříme pouze na bitcoin, velmi mi vadí relativně široká cenová mezera na CME futures. Jak jsme si říkali již minulý týden, tyhle gapy neznamenají, že se jejím směrem kurz ihned vydá. Pokud jde však trh proti technickým pravidlům, je poměrně riskantní to ignorovat.
Poznámka
Gapy jsou známkou neefektivity trh. Trh vlastně na daných cenách neobchodoval, respektive se zde nerealizovaly transakce. Trh má proto tendenci zjistit, zda v těchto cenách jsou kupci a prodejci. Polopaticky řečeno, cenové mezery fungují jako magnet pro kurz.
Tím chci říct, že je mezi mými čtenáři jistě hodně nováčků, co se z mého textu snaží nějak vydedukovat, zda do trhu vstoupit. Podotýkám, že to není účelem mých příspěvků.
Leč v obecné rovině mohu říct, že ten pomyslný vlak je pořád dost rozjetý. A do rozjetého vlaku se nenaskakuje.
Video: Vrchol na 150 000 USD
Bitcoin bojuje o 5. příčku s Amazonem
Tržní dynamika posledních týdnů ukazuje, že mnohá aktiva a trhy opět výrazně nabobtnala, pokud se na ně podíváme prizmatem tržní kapitalizace. Společnost NVIDIA nyní dosahuje ocenění přes 4,2 bilionu USD, čímž se řadí mezi nejužší špičku světových firem.
Bitcoin se přitom drží těsně pod hranicí 2,4 bilionu USD a celý kryptoměnový trh atakuje hodnotu téměř 4 bilionů USD. I přes období letního útlumu se naplno rozjela chuť riskovat. Bitcoin krátce dokonce překonal akcie technologického giganta Amazon.
Risk-on nálada evidentně dominuje a většina rizikových aktiv podává velmi solidní výkony, a to navzdory tomu, že jsme uprostřed oné okurkové sezóny, kdy bývá aktivita historicky utlumená.
Trhy se jako by rozhodly ignorovat makroekonomická rizika, geopolitické nejistoty i zpřísněné měnové podmínky. Prostor k růstu tak stále existuje, i když na tenkém ledě.
Otázkou je, jak dlouho tento optimismus vydrží. Historicky se ukazuje, že trhy mají tendenci přestřelovat v obou směrech – a čím víc se ignorují potenciální problémy, tím prudší může být pozdější korekce.
Zatím se však zdá, že investoři dávají přednost pozitivnímu výhledu a spoléhají na pokračující expanzi. Je to období, kdy si trh sám tvoří svou realitu. Prostě růst, bez ohledu na okolnosti. Nejsem si totiž vůbec jistý tím, zda je situace opravdu tolik pozitivní.
Onen návrat k normálu může proto hodně bolet. Ale kdo ví, kdy něco takového přijde.
Proč je propad ceny bitcoinu na 114 000 USD nevyhnutelný?
Bitcoin na týdenním grafu vykreslil svou nejvíce bearish svíci od začátku roku 2025. Po několikatýdenním růstu přišel zřetelný, respektive potenciální, zlom. V minulém týdnu cena dosáhla nového historického maxima, kdy podle indexu cena vystoupala až nad 123 000 USD. Následně ale došlo k prudkému sražení kurzu, které bylo doprovázeno nadprůměrnými objemy obchodů.
Týdenní svíce nese podobu tzv. gravestone doji. Což je technický pattern, který bývá spojován s koncem rostoucích trendů. Svíčka má vizuálně malinké tělo dole a výrazný horní knot. To značí silný prodejní tlak poté, co cena během týdne dramaticky vystřelila.
Právě tento typ svíce může indikovat ochlazení tržního nadšení a přirozené převis ve prospěch prodejců. Nejde nutně o začátek dlouhodobého poklesu, ale spíše o krátkodobou slabost v rámci cyklického pohybu.
Trh má za sebou masivní růstovou fázi a technická korekce je logickým vývojem. Po období bezhlavého růstu většinou přichází období stabilizace, které trh vrací do rovnováhy.
Zmíněné zároveň vytváří pevnější základy, na kterých lze později stavět další růst. Krátkodobé ochlazení navíc může přilákat nové kupce, kteří dříve váhali. Právě tyto momenty oddělují tržní spekulaci od skutečné akumulace.
Závěrem: Návrat k normálu funguje jako gravitace
Představte si, že hodíte tenisovým míčkem do vzduchu a dle síly, kterou při hodu vyvinete, se míček dostane do určité výšky. Nicméně rychlost pohybu míčku není konstantní. V průběhu času zpomaluje, zpomaluje, až začne padat.
Podobě to funguje i na trzích. Vím, že popsaný příklad kulhá, protože nepředpokládáme, že bitcoin padne na výchozí bod. Nicméně pro pochopení podstaty věci stačí.
Regrese k nějakému normálu/průměru je naprosto běžná věc. Máme týdny, kdy trh roste a máme týdny, kdy trh klesá.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO