Proč se tradiční peníze přesouvají k Bitcoinu a DeFi?

Bitcoin se posouvá do role výnosového aktiva. Instituce ho čím dál častěji využívají v DeFi strategiích – od stakingu, přes půjčky, až po nástroje odpovídající pravidlům šaríi.

Poptávka po výnosových strategiích kolem bitcoinu roste, především ze strany firem, které hledají likviditu bez nutnosti prodávat své držené mince. Podle Ryana Chowa, spoluzakladatele a CEO Solv Protocol, se institucionální zájem o výnosové produkty na bitcoinu v posledních letech dramaticky zvýšil.

Zatímco dříve bylo téměř nemožné z bitcoinu generovat výnos, dnešní inovace, jako staking přes proof-of-stake protokoly nebo delta-neutrální strategie, umožňují jeho generování. Významný posun přinesly i technologické novinky na úrovni první a druhé vrstvy sítě. Jedním z klíčových hráčů je projekt Babylon, který držitelům BTC umožňuje vydělávat výnos z jejich aktiv, jež zároveň slouží jako zajištění a zdroj likvidity pro PoS sítě.

Bitcoin je dnes největší třídou aktiv. Možnost zapojit ho do zabezpečení sítě dává celému systému praktický smysl a nový užitek,

tvrdí Chow

Půjčování se stává hlavním finančním využitím bitcoinu

Ryan Chow vysvětluje, že instituce při vstupu do kryptoměnového světa většinou začínají s bitcoinem. Ten totiž tvoří největší část jejich portfolií. Jakmile největší kryptoměnu světa nakoupí, nechtějí ji hned prodávat. Místo toho ho půjčují, aby získaly likviditu. Rozvoj platforem jako Coinbase umožňuje firmám získat půjčku až do výše 1 milionu USD krytou jejich BTC. A platformy jako Aave nebo Compound umožňují okamžité půjčování bez zprostředkovatelů.

Zajímavost :  Ukrajinská veľvyslanectvo ostro reaguje na Ficove slová o Zelenskom. Nahrávajú ruskej propagande a agresii, tvrdí

Chow oceňuje i veřejné firmy, které bitcoin drží jako součást své firemní pokladny. Vyzdvihl především společnost Strategy (dříve MicroStrategy), která podle něj ukazuje praktické využití bitcoinu v oblasti derivátů.

Podle dubnové zprávy společnosti Bitwise drží veřejně obchodované firmy stále víc BTC. Jen za první čtvrtletí 2025 jejich zásoba vzrostla o 16,1 %. Firmy dohromady přikoupily 95 431 BTC, čímž celkové držení stouplo na přibližně 688 000 bitcoinů. Bitwise zároveň odhaduje, že hodnota těchto zásob dosáhla koncem března přibližně 56,7 miliardy USD. V tu dobu se cena jednoho BTC pohybovala kolem 82 445 USD.

Zajímavost :  Známy influencer tvrdí, že mu za podporu Pellegriniho ponúkli 30-tisíc eur. Jednoznačná lož, reaguje palác

Chow na závěr předpovídá, že do ekosystémů jako Solana v blízké době přiteče přes 100 000 BTC.

Očekávám, že se objeví čím dál víc reálných případů využití,

dodává Chow

Solv spouští výnosové produkty v souladu se šaríou

Chow uvedl, že firma nedávno spustila výnosový produkt SolvBTC.core, který je plně v souladu s principy islámských financí. Produkt generuje výnos zabezpečováním blockchainové sítě Core a zapojením do onchain DeFi aktivit. Podle něj se společnost na šaría kompatibilitu připravovala dlouhodobě, protože je nezbytné splnit tato pravidla ještě předtím, než platforma může začít obsluhovat muslimské investory. Rozvoj podobných nástrojů ukazuje, jak může být DeFi flexibilní i vůči specifickým kulturním a náboženským požadavkům.

V protokolu Solv je aktuálně uzamčeno více než 25 000 BTC, což představuje přes 2 miliardy USD. Podle Chowa se nyní firma soustředí na budování infrastruktury přizpůsobené institucionálním investorům. Důraz klade především na splnění regulatorních a kulturních požadavků.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO