Provoz tepelných čerpadel v příštím roce zlevní asi o 15 pct, uvedla asociace
Praha – Majitelé tepelných čerpadel v příštím roce ušetří, roční náklady na provoz zařízení mohou klesnout až o 15 procent. Vliv na to má vývoj na trhu s elektřinou a také nové regulované ceny energií. ČTK dnes o tom v tiskové zprávě informovala Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Poptávka po tepelných čerpadlech, jejichž pořizovací hodnota se pohybuje v průměru od 200.000 Kč do 400.000 Kč, přitom letos prudce klesla, meziročně o desítky procent. Jejich nákup podle odborníků nepříznivě ovlivnil poměr tržních cen energií.
Pro provoz tepelných čerpadel je podle asociace příští rok pozitivní zejména snížení poplatku za distribuci na převažujícím nízkém tarifu o více než 50 procent a zhruba pětinové zlevnění systémových služeb. Naopak platba za jistič stoupne o 18 procent. „Z celkového pohledu jde o narovnání situace oproti loňskému zdražení, které nejvíce poškodilo právě majitele tepelných čerpadel. Největší úsporu však samozřejmě přináší pokles velkoobchodní ceny elektřiny, byť ten se samozřejmě netýká nyní dobíhajících starých tříletých fixací, které odrážejí dnes již nedosažitelnou cenovou hladinu,“ uvedl ředitel Asociace pro využití tepelných čerpadel Jan Potucký.
Podle modelových příkladů Energetického regulačního úřadu (ERÚ) může menší rodinný dům s tepelným čerpadlem ušetřit v příštím roce na vytápění téměř 8000 korun, tedy zhruba 14,2 procenta nákladů. U větších domů by pak měla být úspora ještě vyšší.
Podle Potuckého může být zlevnění provozu impulzem pro trh s tepelnými čerpadly, který letos oslabuje. Zájem o pořízení tepelného čerpadla totiž letos výrazně opadl. Evropské prodeje se podle dat asociace meziročně snížily o 47 procent a vrátily se na úroveň z roku 2019. Obdobně se situace na trhu s tepelnými čerpadly vyvíjí v České republice.
Jedním z klíčových faktorů je totiž poměr cen komodit na trhu. „Pro elektrifikaci průmyslu a rezidenčního vytápění pomocí tepelných čerpadel je nejdůležitější poměr ceny elektřiny a plynu. V roce 2024 vzrostl na zničujících 3,2, Evropská asociace tepelných čerpadel přitom pro optimální rozvoj trhu doporučuje hodnotu 2,0. Ani vstřícný krok ze strany ERÚ nás bohužel v příštím roce nepřiblíží k této hodnotě,“ podotkl Potucký.
Zatímco nižší náklady na vytápění patří k hlavním výhodám tepelných čerpadel, mnohé zájemce odrazuje poměrně vysoká pořizovací cena. Ta se podle provozní ředitelky společnosti Bidli Technologie a Energie Ivany Dancákové pohybuje od zhruba 200.000 korun do 400.000 Kč včetně instalace. „Navíc je u čerpadla nutná pravidelná údržba pro zachování účinnosti, což je spojeno s dodatečnými náklady. U starších domů pak může být nutná úprava tepelné izolace, výměna radiátorů. To rovněž zvyšuje počáteční náklady,“ popsala. Návratnost takové investice odhadla na sedm až 15 let. Produktový manažer společnosti Nibe Zdeněk Smrž rovněž odhaduje návratnost investice do tepelného čerpadla na přibližně sedm let. Potvrdil, že provoz by ovšem měl v příštím roce zlevnit.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO