Průzkum: Zájem Čechů o letní dovolenou v ČR letos vzrostl, u zahraničí klesl

Praha – Strávit letní dovolenou v tuzemsku letos plánuje 65 procent Čechů, oproti loňsku je to o čtyři procentní body více. Naopak podíl těch, kteří chystají dovolenou v zahraničí, meziročně klesl o tři procentní body na 57 procent. Vyplývá to z průzkumu státní agentury na podporu cestovního ruchu CzechTourism, kterého se letos v květnu zúčastnila tisícovka respondentů.
V průzkumu se lidé mohli vyslovit jak pro dovolenou v Česku, tak pro dovolenou v zahraničí. Dovolenou v Česku přitom nejčastěji zvolili respondenti, kterým bylo od 40 do 49 let a měli příjem mezi 20.000 a 25.000 korunami. Naopak dovolenou v zahraničí plánují hlavně lidé od 30 do 49 let a také ti s vysokoškolským vzděláním. Zájem o pobyt v zahraničí zároveň roste spolu s příjmem, zjistila agentura CzechTourism.
Průměrná délka plánované letní dovolené v Česku je podle CzechTourism devět dní, ve srovnání s loňskem se o jeden den zkrátila. Očekávaná útrata na osobu naopak vzrostla o 423 korun na 9707 korun. Téměř polovinu výdajů mají Češi v tuzemsku vyhrazenou na ubytování. Nejčastěji chtějí navštívit Jihočeský, Jihomoravský a Středočeský kraj. Pořadí nejoblíbenějších krajů bylo minulý rok stejné.
Ubytovací zařízení v Jihočeském, Jihomoravském a Středočeském kraji očekávají během letních víkendů obsazenost většinou 52 až 68 procent, přičemž průměrná cena za noc činí od 2500 do 3000 Kč, sdělila agentura CzechTourism s odkazem na data společnosti Data Rhymes.
„Tuzemská dovolená má pro Čechy stále silné kouzlo. Nabízí jistotu, pohodlí, kvalitní služby a bohaté zážitky – od přírody přes památky až po vynikající jídlo. Letos navíc sledujeme větší zájem o regionální kuchyni. Až 77 procent lidí říká, že při cestování po Česku aspoň občas ochutnává místní speciality. To představuje významnou podporu pro lokální producenty a podnikatele,“ uvedl ředitel agentury CzechTourism František Reismüller.
V letošním prvním čtvrtletí se v Česku ubytovalo 4,15 milionu turistů, meziročně o 1,4 procenta více. Vzrostl počet zahraničních i českých hostů. V ubytovacích zařízeních strávili turisté od ledna do konce března 10,5 milionu nocí, což představuje meziroční růst o 0,6 procenta, informoval už dříve Český statistický úřad (ČSÚ).
Češi loni uskutečnili 7,5 milionu cest do zahraničí, ve srovnání s rokem 2023 zhruba o čtyři procenta méně. Počet přenocování naopak stoupl přibližně o 1,1 procenta na 49,1 milionu, vyplývá z údajů ČSÚ. Chorvatsko si vloni podle statistiků pohoršilo, v žebříčku nejoblíbenějších destinací na delších cestách o čtyřech a více nocích ho překonala Itálie. Zatímco do Itálie Češi uskutečnili 796.000 delších cest, v případě Chorvatska to bylo 674.000.
Reklama
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO