Rok digitalizace: české firmy projevily v roce 2024 největší zájem o evropské dotace na digitalizaci
Publikováno:
3.2.2025
Autor:
API
Více než tisíc žádostí o dotace zaměřující se na digitální transformaci a rozvoj digitalizace v podnicích v souhrnné výši přesahující 4,5 miliardy korun podali v loňském roce čeští podnikatelé do dotačních výzev Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost (OP TAK), zprostředkovaných Agenturou pro podnikání a inovace (API).
„Výzvy z Operačního program Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost pomáhají českým podnikatelům rozvíjet výzkum, vývoj a inovace, digitalizovat, automatizovat procesy nebo zavádět energeticky úsporná opatření. Tyto investice zvyšují nejen konkurenceschopnost českého průmyslu, ale také přispívají k jeho dlouhodobé udržitelnosti a připravenosti na výzvy budoucnosti. Těší mě, že společně s Agenturou pro podnikání a inovace hrajeme klíčovou roli v podpoře takto zásadních změn,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Celkem API za rok 2024 zadministrovala téměř 3 tisíce žádostí o dotační podporu z OP TAK za 44,3 mld. Kč. Agentura API u těchto dotačních projektů zajišťuje aktivity spojené s jejich administrací v průběhu celého projektového cyklu, a to zejména hodnocení žádostí z hlediska kritérií přijatelnosti a splnění formálních náležitostí, kontrolu velikosti podniku a výběrových řízení, administraci žádostí o platbu a monitorování projektů v době realizace i udržitelnosti. Nedílnou součástí je i metodická podpora žadatelů a příjemců dotací a konzultační servis.
Největší zájem v roce 2024 projevili čeští podnikatelé o výzvy z aktivity Digitální podnik, zaměřených na digitální transformaci firem, nákup výrobních i nevýrobních technologií a zefektivnění podnikových procesů. Celkem 679 žádostí o podporu v celkové hodnotě dotační podpory přesahující 4,2 mld. Kč směřovalo právě do těchto výzev.
„Podniky si dnes uvědomují, že bez digitalizace veškerých výrobních i nevýrobních procesů budou zaostávat a ohrozí si tím do budoucna vlastní konkurenceschopnost. OP TAK jim skrze výzvy, jako jsou Digitální podnik a Technologie pro MAS (CLLD), pomáhá tuto velmi aktuální problematiku řešit finanční podporou právě oné firemní digitalizace, která je pro jejich budoucí konkurenceschopnost a fakticky i existenci zcela nezbytná. Jsem rád, že podniky tuto skutečnost vnímají a žádostí o podporu v těchto výzvách neustále přibývá,“ komentuje loňský zájem o digitalizaci Jan Piskáček, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace.
Nemalý zájem o dotační podporu byl také u výzvy Technologie pro MAS (CLLD), v rámci které mohou malé a střední podniky (MSP) žádat o dotace z OP TAK na pořízení technologií s důrazem na digitalizaci prostřednictvím místních akčních skupin. Díky komunitně vedenému místnímu rozvoji má tato podpora hlubší subregionální dosah, zejména pro MSP na venkově. Celkově bylo do této výzvy zaregistrováno v loňském roce 443 žádostí o podporu za necelých 300 mil. Kč.
Co se proplacených prostředků týče, v roce 2024 API zkontrolovala a předala k proplacení řídicímu orgánu OP TAK, Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO), 850 žádostí o platbu v celkové hodnotě 2,2 mld Kč. Nejvíce finančních prostředků čerpaly firmy v projektech z populárních výzev Aplikace (více než 1 mld. Kč), zaměřených se na podporu průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje a Úspory energie (téměř 0,5 mld. Kč), které pomáhají podnikatelům snížit energetickou náročnost budov a tím i jejich náklady na energie.
Kromě OP TAK v loňské roce API ještě dokončovala administraci projektů z předchozího Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Konkrétně první polovina roku byla ve znamení kontroly posledních žádostí o platbu a jejich následného proplácení. Celkem API zkontrolovala a předala MPO k proplacení 402 žádostí o platbu za 4,4 mld. Kč.
V roce 2025 se bude API ve spolupráci s MPO primárně soustředit na splnění cíle N+3. Toto pravidlo stanovuje lhůtu, do kdy je potřeba vyčerpat přidělené finanční prostředky, a tím zajistit plynulost čerpání finančních prostředků z fondů EU.
Jan Piskáček dále doplňuje: „Plnění pravidla N+3 je klíčové pro průběžné čerpání prostředků z evropských fondů. Jeho případné nesplnění představuje pro financování jednotlivých OP velký problém a tato skutečnost tak vytváří velký tlak na nás jako implementační agenturu OP TAK, abychom administrované žádosti o platbu dokázali včas vypořádat a předat k proplacení. Plán čerpání na rok 2025 zahrnuje dostatek projektů, ale jeho úspěšnost závisí na kvalitě žádostí o platbu. Vyzýváme proto podnikatele, aby své žádosti předkládali v co nejvyšší kvalitě, včas a kompletní. Jen tak společně dokážeme nejen splnit pravidlo N+3, ale i zkrátit onu pomyslnou cestu finančních prostředků k jejich příjemcům.“
Agentura pro podnikání a inovace (API) je státní příspěvková organizace s celostátní působností zřizovaná Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Je zprostředkujícím subjektem pro OP TAK, jenž je největším dotačním programem v ČR pro podporu českých podnikatelů v oblasti výzkumu, vývoje a inovací, digitalizace, rozvoje podnikání, úspor energií, chytré a udržitelné energetiky a cirkulární ekonomiky.
Více informací na: apiagentura.gov.cz
API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP TAK zde mohou konzultovat své podnikatelské záměry a dotační projekty. Informace je možné získat i telefonicky prostřednictvím Zelené informační linky API na čísle 800 800 777 nebo e-mailem [email protected].
Veškeré služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zcela zdarma.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO