Ruské banky v červnu výrazně zvýšily zisk, podle zdrojů ale přibývá problémů

Moskva – Ruské banky v červnu zvýšily čistý zisk meziměsíčně o 32,4 procenta na 392 miliard rublů (106 miliard Kč). Za celé první pololetí vydělaly 1,7 bilionu rublů (459 miliard Kč), což je zhruba stejně jako ve stejném období loni. S odkazem na sdělení ruské centrální banky to dnes uvedla agentura Reuters. Zdroje agentury Bloomberg zároveň tvrdí, že ruským bankám přibývá špatných úvěrů.

Ruská ekonomika čelí mnoha sankcím, které na Rusko v minulých letech uvalily západní státy za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu. Centrální banka uvedla, že objem firemních úvěrů se v červnu proti předchozímu měsíci zvýšil o 0,7 procenta.

Největší ruská banka Sberbank na konci června uvedla, že její akcionáři schválili návrh vyplatit z loňského zisku dividendy v rekordním objemu 786,9 miliardy rublů (212,5 miliardy Kč). Polovinu této částky získá stát, který je většinovým vlastníkem banky. Sberbank působila přes svou rakouskou součást i v některých evropských zemích včetně Česka, kvůli dopadům sankcí se z nich ale stáhla.

Zajímavost :  Holding Agrofert expremiéra Andreje Babiše (ANO) definitivně prohrál další dva...

Agentura Bloomberg tento týden uvedla, že vrcholoví manažeři některých velkých ruských bank už mezi sebou diskutovali o možnosti požádat o státní pomoc, pokud se v příštím roce bude nadále zvyšovat objem špatných úvěrů.

Nejméně ve třech ruských finančních ústavech, které centrální banka označila za systémově důležité, už manažeři zvažovali možnost, že by v příštích 12 měsících mohli být nuceni svou banku rekapitalizovat. Agentura Bloomberg se odkazuje na současné i bývalé úředníky a rovněž na dokumenty, které prostudovala. Lidem, s nimiž hovořila, slíbila zachování anonymity, aby mohli promluvit o neveřejných záležitostech.

Zajímavost :  Eurostat: Inflace v EU v červnu zrychlila, vzrostla i v ČR

Šéfové ruských bank interně diskutovali například o tom, jak by v případě potřeby nastolili možnost záchranného balíčku u centrální banky. K tomuto scénáři dochází proto, že jejich hodnocení kvality úvěrových portfolií je podle zdrojů i podle prostudovaných dokumentů mnohem horší, než ukazují oficiální údaje.

Rusko zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Od té doby západní státy zavedly sérii protiruských sankcí, naposledy dnes Evropská unie přijala osmnáctý sankční balíček. Nová opatření míří hlavně na energetický a bankovní sektor. Ruská vláda i zdroje z obchodních kruhů ale dopady nových sankcí bagatelizují, píše Reuters.

Reklama

Zajímavost :  Blackout, který postihl Česko, šetří expertní panel evropských provozovatelů přenosových...

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO