Růst Etherea o stovky procent podle ConsenSys

Společnost ConsenSys, jejíž CEO je spoluzakladatel blockchainového ekosystému Ethereum, navrhuje nový koncept sítě tzv. „Trustware.“ Ten by měl přetvořit Ethereum z platformy pro smart kontrakty na základní vrstvu globální digitální důvěry.

Tento přístup staví na monetizaci hodnoty, kterou Ethereum zabezpečuje prostřednictvím stablecoinů, DeFi a tokenizovaných aktiv. Podle výpočtů analytiků společnosti by mohl do roku 2028 posunout cenu ETH až na úroveň 15 800 USD.

Nástroj důvěry

Trustware znamená využití Etherea jako „digitální infrastrukturu důvěry,“ která je nezávislá na tradičních prostřednících, jako jsou notáři, právníci nebo auditoři. Služby těchto profesí pro globální ekonomii představují odhadem 9,3 bilionu dolarů ročně.

ConsenSys argumentuje tím, že prověřitelné a programovatelné systémy postavené na Ethereu mohou tento globální ekosystém transformovat a přenést ho do prostředí blockchainu.

Silná pozice sítě

Ethereum si upevňuje pozici hlavní globální platformy pro digitální aktiva především díky stabilní a škálovatelné infrastruktuře. K 31. květnu 2025 hostila síť Ethereum aktiva v hodnotě přes 220 miliard USD ve formě tzv. HQLA (high-quality liquid assets). To je více než desetinásobek objemu na Solaně (20,3 mld USD) a téměř šedesátinásobek hodnoty uložené na Avalanche (3,7 mld USD).

Zajímavost :  XRP míří k 8,5 dolarům, analýza naznačuje začátek parabolického růstu

Tento rozdíl podtrhuje atraktivitu Etherea jako zajímavého artiklu pro institucionální kapitál, státní projekty i korporátní tokenizaci.

Síť je zároveň technicky vyspělá. Provozuje více než 1,1 milionu validátorů napříč 84 zeměmi, čímž garantuje vysokou míru decentralizace a odolnosti vůči cenzuře. Za poslední dekádu prošla 21 významnými aktualizacemi, které zvýšily její výkonnost, škálovatelnost i energetickou efektivitu, včetně přechodu na konsenzus Proof-of-Stake.

Důležitým prvkem Etherea jako „Trustware“ vrstvy je právě tato stabilita a předvídatelnost, která dává institucím jistotu v právní i technologické důvěryhodnosti celé infrastruktury. V tomto světle se Ethereum začíná profilovat nejen jako platforma pro DeFi nebo NFT, ale také jako potenciální standard pro digitální správu hodnoty v éře tokenizace finančních a reálných aktiv.

Zajímavost :  Slovensko je pre EÚ problémový žiak. Politológ pre ta3: Pellegrini si výcvikom robí PR aj posilňuje autoritu

Historie konceptu nenahrává

Je však třeba dodat, že snahy o vytvoření vrstvy důvěry nebo digitálního základu pro globální finance nejsou zcela nové. V minulosti navíc nebyly úplně úspěšné. Například projekt IBM a Maersk s názvem TradeLens, který měl digitalizovat globální dodavatelské řetězce pomocí blockchainu, byl v roce 2022 ukončen kvůli nízkému zájmu partnerů.

Podobně platforma Hedera Hashgraph, která slibovala institucionální infrastrukturu s vysokým výkonem, nedokázala přitáhnout větší adopci navzdory zapojení firem jako Google či IBM.

Tyto příklady ukazují, že technologická vize sama o sobě nestačí. Klíčová je schopnost přesvědčit trh, že dané řešení je nejen bezpečné, ale i praktické, škálovatelné a ekonomicky výhodné. Ethereum má výhodu silného ekosystému a již existujícího využití, ale jak se vize Trustware promění v realitu, ukáže až čas.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO