Sklizeň obilí bude podprůměrná, řepky bude nejmíň od r. 2006, odhadl ČSÚ

Praha – Zemědělci letos sklidí 6,772 milionu tun základních obilovin, oproti loňsku o 9,5 procenta méně. Předpokládaná úroda řepky činí 962.000 tun, což znamená meziroční pokles o víc než čtvrtinu a bude zřejmě nejnižší od roku 2006. Naopak úroda máku 27.000 tun bude ve srovnání s minulým rokem o polovinu vyšší. Ve svém druhém odhadu sklizně to oznámil Český statistický úřad (ČSÚ).

Aktuální odhad sklizní předpokládá nejnižší úrodu základních obilovin za posledních pět let. “Zemědělci očekávají podprůměrnou sklizeň obilovin, v červenci hlásili ještě nižší hektarový výnos, než odhadovali v červnu. Celková úroda obilovin se bude dále zpřesňovat, ale pravděpodobně bude nejnižší od roku 2018. Vedle slabšího hektarového výnosu, především ozimů, je důvodem i menší osetá plocha,” uvedla vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ Renata Vodičková.

Zemědělci nyní obdělávají nejmenší osevní plochu od počátku sledování před více než 100 lety. Oproti loňsku poklesla osevní plocha základních obilovin o 2,7 procenta na 1,215 milionu hektarů. Odhadovaný hektarový výnos 5,58 tuny je meziročně o 6,9 procenta nižší.

Předpokládaná úroda řepky se oproti minulé sklizni propadla o 26,5 procenta a bude podle statistiků nejnižší od roku 2006. Zpřesněný odhad sklizně je výrazně pesimističtější než v červnu, aktuální prognóza ČSÚ je téměř o osm procent nižší. Důvodem je letošní nepříznivé počasí v době vegetace i výrazný pokles osevní plochy řepky. Naopak máku se tento rok daří, podle statistiků díky vyššímu hektarovému výnosu i rozšíření osevní plochy této tradiční české plodiny.

Upřesněný odhad úrody základních obilovin, do níž nepatří kukuřice na zrno, je o 7,4 procenta nižší ve srovnání s průměrem sklizní za posledních pět let. Oproti prvnímu červnovému odhadu ČSÚ se očekávaná sklizeň nepatrně snížila, konkrétně o 0,7 procenta.

Zajímavost :  Pýcha: Zemědělci se příští týden rozhodnou, zda budou dál protestovat

Meziročně slabší je podle odhadu sklizeň pšenice seté ozimé i jarní, žita a ječmene ozimého. Naproti tomu se očekává vyšší úroda ječmene jarního, ovsa a tritikale, tedy křížence žita a pšenice.

Největší podíl na odhadovaném poklesu úrody základních obilovin má nejrozšířenější obilovina v Česku pšenice ozimá. Letos se jí sklidí 4,473 milionu tun, meziročně o 12,4 procenta méně. Úroda ječmene jarního, druhé nejrozšířenější obiloviny, bude 981 tisíc tun, tedy o 3,2 procenta víc než loni. Významný meziroční nárůst produkce se očekává i u ovsa, kterého se podle odhadu sklidí 189.000 tun, což znamená nárůst o 59 procent. Téměř tříprocentní nárůst úrody se předpokládá u tritikale, kterého zemědělci sklidí 215.000 tun.

Naopak úroda pšenice jarní klesla o 22 procent procenta na 106.000 tun a žita o 2,7 procenta na 122.000 tun. Ječmene ozimého se má sklidit 660.000 tun, to je meziroční pokles o 18,9 procenta.

Další zpřesněný odhad sklizní zveřejní Český statistický úřad 6. září, kdy ho rozšíří o kukuřici, brambory, cukrovou řepu, slunečnici, sóju a vojtěšku.

Odborníci: Za nižší výnosy obilnin mohou i mrazy a bouřky, nedostatek ale nebude

Za nižšími výnosy hlavních polních plodin stojí také silné jarní mrazy či přívalové deště, krupobití a nárazy větru během června a července. ČTK to řekla mluvčí Agrární komory ČR Barbora Pánková. Pokles úrody ale podle agrárního analytika Petra Havla nezpůsobí nedostatek surovin pro výrobu řepkového oleje a pečiva, produkce obilnin a řepky v Česku je dlouhodobě přebytková, řekl ČTK. Nižší výnosy by podle něj ani neměly mít významnější vliv na ceny v obchodech. 

Zajímavost :  Zdražování paliv v ČR se zastavilo, cena benzinu stagnovala, nafta zlevnila

Letní bouřky podle Pánkové způsobovaly poléhání porostů a podmáčely pole, což kombajnům zabraňovalo ve vjezdu. “Dalším důvodem pro letošní výsledky žní je pokles osevních ploch obilovin a řepky. Očekáváme, že tento trend bude pokračovat vzhledem k nízkým výkupním cenám i pokřivené konkurenci na evropském trhu,” doplnila.

Ještě větší vliv než snižování osevních ploch má na výsledky žní pokles hektarových výnosů, uvedl Havel. “To je špatná zpráva pro pěstitele, protože výše hektarového výnosu je rozhodující faktor v ekonomice rostlinné produkce,” řekl.

Letošní očekávaný pokles výnosů ale nebude znamenat nedostatek surovin, Česko mělo v posledních letech podle Havla spíše problém přebytek produkce vyvézt. “Předpokládaný nižší objem produkce obilovin by také neměl mít významnější vliv na ceny, zejména pekárenské produkce, jen mírně by mohly vzrůst ceny zemědělských surovin – jejich vliv na spotřebitelské ceny je ale marginální a pohybuje se v řádu desetihaléřů podle typu konkrétního výrobku,” dodal. Naopak nárůst výnosů máku podle něj představuje dobrou zprávou, ČR je největším vývozcem této komodity v EU, uvedl.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha dnes ČTK řekl, že letošní sklizeň bude za poslední roky jedna z nejhorších. “Bohužel se tato čísla neprojevují na vývoji cen na komoditních burzách, které zůstávají stále nízké a nepokrývají výrobní náklady. Jinými slovy tento výsledek ještě prohloubí současnou ekonomickou krizi v zemědělství,” uvedl. Pokud se podle něj ceny na komoditních burzách nezvýší, přijdou letos zemědělci na tržbách asi o dalších šest až sedm miliard korun, dodal.

Zajímavost :  Aston Martin otevře svou první oficiální prodejnu v Česku

Zemědělci letos sklidí 6,772 milionu tun základních obilovin, oproti loňsku o 9,5 procenta méně. Předpokládaná úroda řepky činí 962.000 tun, což znamená meziroční pokles o víc než čtvrtinu a bude zřejmě nejnižší od roku 2006. Naopak úroda máku 27.000 tun bude ve srovnání s minulým rokem o polovinu vyšší, informoval dnes ČSÚ.

Zemědělci nyní obdělávají nejmenší osevní plochu od počátku sledování před více než 100 lety. Oproti loňsku poklesla osevní plocha základních obilovin o 2,7 procenta na 1,215 milionu hektarů. Odhadovaný hektarový výnos 5,58 tuny je podle ČSÚ meziročně o 6,9 procenta nižší.

Reklama

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO