Snižování byrokracie a nová strategie pro zlepšení vnitřního trhu. Náměstek Frélich jednal v Bruselu o posilování konkurenceschopnosti průmyslu EU
Publikováno:
22.5.2025
Autor:
Odbor komunikace 01400
Zvyšování konkurenceschopnosti, lepší fungování vnitřního trhu, menší byrokracie pro firmy či efektivnější veřejné zakázky. To byla hlavní témata zasedání Rady pro konkurenceschopnost, které se uskutečnilo ve čtvrtek 22. května v Bruselu. Ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka na jednání zastupoval náměstek Martin Frélich.
Zástupci členských států diskutovali o tom, jak lépe přizpůsobit politiky EU potřebám tradičně silných průmyslových odvětví. „Toto téma je klíčové pro celou Evropskou unii,“ zdůraznil náměstek Frélich a dodal: „Naplňování dekarbonizačních cílů musí odpovídat technologické realitě i ekonomickým možnostem jednotlivých odvětví. Například ocelářství čelí zásadní proměně odvětví, silné mezinárodní konkurenci a zároveň hraje roli i v posilování evropské obranyschopnosti. Proto voláme po pragmatickém přístupu, který umožní realistické snižování emisí. Jsme proti navrženým emisním cílům pro rok 2040 a budeme usilovat o úpravy předpisů, které mají vliv na cenu elektrické energie. Je třeba oddělit ceny elektřiny od cen plynu, a dále zajistit předvídatelnost ceny EU ETS povolenky a zabránit jejím manipulacím.“
Evropská komise na jednání představila novou Strategii pro vnitřní trh. „Novou strategii velmi vítáme, dlouho jsme po ní jako Česká republika volali. Naše první dojmy jsou pozitivní,“ řekl Frélich a doplnil: „Oceňujeme zejména důraz na volný pohyb služeb, vymáhání pravidel a řešení praktických překážek, kterým čelí podniky i občané.“ Náměstek Frélich podpořil také zaměření strategie na digitalizaci a pozitivně zhodnotil i související akční plán s jasným harmonogramem dalších kroků. „Teď je zásadní, aby se strategie nestala jen soupisem dobrých úmyslů. Klíčová bude její rychlá a efektivní realizace,“ uzavřel. Vnitřní trh EU je pro Česko a MPO jednou z klíčových evropských politik.
Ministři diskutovali také o snazším ohlašování vysílaných pracovníků. Na jednání schválili společnou pozici Rady k návrhu nařízení zavádějící dobrovolný jednotný formulář pro hlášení vyslaných pracovníků. „Návrh tzv. e-deklarace podporujeme od samého začátku projednávání. Česká republika byla jedním z klíčových aktérů, kteří pomohli domluvit výsledný kompromis, jenž zpřehlední povinnosti při vysílání a ulehčí život podnikům,“ poznamenal ředitel odboru evropských záležitostí a vnitřního trhu Tomáš Juhás, který na MPO agendu vnitřního trhu zastřešuje.
Dalším stěžejním tématem Rady bylo snižování regulatorní zátěže pro podniky. Náměstek Frélich podpořil návrh tzv. moratoria na nové legislativní návrhy při začátku funkčního období unijních institucí, dokud se nevyhodnotí kumulativní dopad stávající regulace a nedojde k jejímu snížení. „Po záplavě nových pravidel v uplynulém období potřebujeme čas na to, abychom zhodnotili, co už bylo přijato a jaké jsou důsledky. Je velmi obtížné se v aktuální legislativní situaci zorientovat, navíc teprve začínáme pozorovat její praktické dopady,“ podotkl Frélich.
Ministři diskutovali i o veřejných zakázkách v souvislosti se strategickými cíli Unie. Náměstek Frélich uvedl, že veřejné zakázky mohou být účinným nástrojem pro naplňování různých cílů, jako jsou udržitelnost, inovace, bezpečnost či konkurenceschopnost. Zdůraznil však, že legislativní rámec by měl respektovat rozhodovací pravomoc zadavatelů, jelikož pouze zadavatelé umí vyhodnotit konkrétní potřeby u konkrétní zakázky. „Legislativní rámec pro veřejné zakázky je zejména nezbytné zpřehlednit a zjednodušit,“ uvedl náměstek Frélich.
V neposlední řadě ministři projednali mimo jiné aktuální legislativní návrhy a iniciativy. Zazněla také potřeba rychlé implementace Akčního plánu pro automobilový průmysl a posílení evropského hodnotového řetězce baterií. Diskutovala se i nutnost mobilizace financování pro průmysl.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO