Solana pod tlakem. Přichází dump nebo odraz?

Konkurence mezi blockchainy a nedávné kroky institucionálních investorů postupně ukrajují z tržního podílu Solany.
Nativní token Solany, SOL, se od konce května nedostal zpět nad hranici 180 USD. To mezi obchodníky vyvolává pochybnosti, zda je býčí trend v roce 2025 ještě reálný. Zájem o pákové long pozice na SOL výrazně oslabil, což negativně ovlivňuje celkový sentiment na trhu.
V pondělí se financování perpetual futures na SOL dostalo do záporných hodnot, což ukazuje na zvýšený zájem o short pozice. Vzhledem k tomu, že kryptoměnoví obchodníci bývají obvykle naladěni optimisticky, jde o poměrně neobvyklý jev a zároveň o signál, že býčí investoři momentálně ztrácejí důvěru.
Solana čelí rostoucí konkurenci ze strany druhých vrstev
Někteří analytici tvrdí, že konkurenční výhoda Solany slábne, kvůli rychlé expanzi druhých vrstev (L2) na Ethereu. Jiní naopak zdůrazňují silné stránky Solany, především její jednodušší a plynulejší uživatelské prostředí. Přestože po memecoinové mánii došlo u SOL k poklesu zájmu, objevují se nové případy využití.
Největší decentralizovaná aplikace na Solaně, Jito, aktuálně drží v rámci uzamčené hodnoty (TVL) 17,92 milionu SOL, což představuje 12% růst od ledna. Jito nabízí staking optimalizovaný na maximalizaci MEV a propojené DeFi služby. Díky tomu ukazuje, že Solana nadále inovuje a není závislá pouze na platformách pro spouštění tokenů.
Solana se také může pochlubit staking poměrem 66,5 %, což znamená, že menší část SOL tokenů je volně dostupná k prodeji na burzách. Na Ethereu je pro srovnání aktuálně stakováno méně než 30 % ETH, zatímco u Cardana je staking poměr kolem 58 %. Roční výnos ze stakingu SOL nyní dosahuje 7,3 %, což vytváří silnou motivaci pro držitele tokenů zapojit se.
Příjmy ve druhém čtvrtletí překonaly Ethereum i Tron
Podle příspěvku od SolanaFloor na síti X si Solana už třetí čtvrtletí v řadě drží první místo mezi všemi blockchainy z hlediska výnosů z provozu sítě.
Ve druhém čtvrtletí roku 2025 vygenerovala Solana příjmy ve výši 271,8 milionu USD, což je údajně o 64 % více než u Tronu a více než dvojnásobek oproti Ethereu, které dosáhlo 129,1 milionu USD. Náskok Solany je patrný i v aktivitě decentralizovaných aplikací. Uživatelé na poplatcích během 30 dní utratili 460 milionů USD.
To svědčí o zdravém ekosystému a vytváří silnou motivaci pro vývojáře, aby budovali právě na této platformě. I přes kritiku zaměřenou na selhané transakce a vysokou koncentraci aktivity jde spíše o důsledek záměrného návrhu sítě než o strukturální problém.
Kdyby objemy nafukovala pouze aktivita botů, těžko by uživatelé v červnu zaplatili 62,6 milionu USD na síťových poplatcích. Podle údajů z platformy X například Robinhood zvažoval budování na Solaně, ale kvůli obavám z MEV tuto možnost nakonec odmítl. CEO Vlad Tenev uvedl, že chtěli mít plnou kontrolu nad validátory.
Uživatel forrestnorwood z Conduit dodal, že jak Coinbase, tak Robinhood se rozhodli pro vlastní druhé vrstvy, kde mají jistotu v řazení transakcí a větší kontrolu nad celým procesem.
Pokud se tyto obavy potvrdí a velcí hráči budou Solanu i nadále obcházet, může to výrazně omezit její růstový potenciál. Právě tyto faktory vysvětlují slábnoucí zájem o pákové long pozice na SOL a souvisejí i s tím, jak Ethereum motivuje vývojáře pomocí extrémně nízkých poplatků za data na svých rollupech.
Klíčovou otázkou pro držitele SOL tak zůstává, zda Ethereum časem opustí svou agresivní cenovou strategii a přistoupí na férovější soutěžní podmínky. Zatím to ale nevypadá, že by se Solana měla brzy vrátit nad hranici 180 USD.
Zaregistrujte se na Bitget skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky!
Bitget recenze pro rok 2025
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO