Spotový bitcoinový ETF společnosti Grayscale klesl o 21 miliard USD

V lednu byly ve spojených státech schváleny spotové burzovně obchodovatelné fondy (ETF) na bitcoin. Deset jich bylo úplně nových a jeden prošel transformací. Od jeho počátku z něj ale lidé primárně vybírají. V pátek součet těchto výběrů již překročil 21 miliard USD.

Transformovaný fond Grayscale Bitcoin Trust byl původně spuštěn v roce 2013, ale byl k dispozici pouze institucionálním a akreditovaným investorům (forma OTC, Over-the-counter). V roce 2015 se registroval u FINRA a začal se veřejně obchodovat pod označením GBTC. Následně v lednu 2020 prošel registrací u Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) a otevřel se úplně všem. Následný výběr ale byl poměrně složitý. Po mnoha peripetiích mu SEC nakonec v lednu 2024 dovolila transformaci na spotový fond (společně s deseti nově schválenými fondy).

Investoři z fondu primárně vybírají

Transformovaný fond si ponechal původní poplatkovou politiku na úrovni 1,5 %. Většina z nově schválených fondů se ale pohybuje kolem 0,2 – 0,25 %. Podle některých analytiků je to hlavní důvod, proč investoři z fondu primárně vybírají. Osobně si to ale nemyslím, protože Grayscale provozuje i Bitcoin Mini Trust s poplatky na úrovni 0,15 %. Ten ale od založení dokázal získat investice na úrovni „pouhé“ jedné miliardy. Původní transformovaný fond již ale poklesl o více než 21 miliard dolarů. Čistě technicky můžeme říci, že jejich propad se rovná nárůstu všech ostatních spotových ETF na bitcoin (bez nejúspěšnějšího IBIT – iShares Bitcoin Trust skupiny BlackRock).

Zajímavost :  Čaká nás plynová kríza, tvrdí premiér o ukončení tranzitu cez Ukrajinu. Zodpovednosť podľa Fica nesie Zelenskyj

Proč to Grayscale nevadí?

Otázkou zůstává, proč s tím Grayscale nic nedělá? To jim to nevadí? Neexistuje samozřejmě žádné oficiální vyjádření, takže si dovolím trošku spekulace. Nejprve se podívám, s jakým vkladem fond v lednu začínal. Tehdy držely fantastických 616 092 bitcoinů. To je úctyhodný počet ve srovnání s aktuálním počtem 211 139 držených mincí. Fond tu ale není proto, aby držel bitcoiny a profitoval z jejich změny ceny. Je tu proto, aby se obchodovaly jeho podíly a vydělává na poplatcích. Například v pátek 13. prosince podle Farside Investors poklesl fond o 105,8 milionu USD. Přesto se tržní cena jeho podílů zvýšila o 1,7 % na 80,77 USD. Ten den se provedly obchody za 2,86 milionu USD. Pro Grayscale tedy přibližně 42 900 USD na poplatcích (1,5 %).

Zajímavost :  Bitcoin jako rezervní aktivum USA? Trumpův krok by mohl katapultovat cenu BTC do nových výšin!

Jejich denní průměrný pokles se pohybuje kolem 89,9 milionu USD, ale při pohledu na graf jasně vidíme, že nejvyšší poklesy byly z počátku. V současnosti se tato čísla pohybují většinou pod tímto průměrem, někdy na nule a podařily se již i kladné denní změny. S ohledem na růst ceny bitcoinu od ledna se tedy dá říci, že sice drží o dvě třetiny méně bitcoinů, ale jejich AUM (Assets Under Management) tolik nekleslo. Aktuálně se pohybuje kolem 21,5 miliardy USD. V lednu 2024 se jejich AUM pohybovala kolem 34,3 miliardy USD.

Investoři GBTC nakupovali s výraznou prémií

Osobně se domnívám, že pokles z GBTC není způsoben primárně poplatkovou politikou. Kdyby ano, tak by jejich prodejní síť zachránila investice překlopením do jejich Mini Trust fondu s dokonce nižším poplatkem než má konkurence. Domnívám se, že tam jde o prémii se kterou investoři historicky fond nakupovali. V dobách, kdy transformace na spotový fond byla u SEC téměř neprůchozí, se fond prodával i skoro s 50 % slevou oproti kurzu ceny bitcoinu. Dalo by se tedy říci, že jejich investoři vybírají mnohem vyšší zisky, než jakýkoliv hodler držící bitcoiny ze stejné doby. Ale s ohledem na jejich současné AUM to pro ně zase není až taková tragédie. Fond je pro ně stále ziskový. Samozřejmě se jedná jen o můj názor, kde leží skutečná pravda se lze z našich končin pouze dohadovat.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Časť liekov nebude dostupná elektronicky. Dôvodom je prehliadnutá zlá formulácia v zákone

Doporučujeme ke čtení také :