Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Praha – Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. ČTK o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější počasí i pokles cen energií.

„Spotřeba elektřiny i plynu za letošní první čtvrtletí meziročně vzrostla, v obou případech byla dokonce vyšší než ve stejném období roku 2023. Je to potvrzení, že období kontinuálních poklesů skončilo. Zejména spotřebu plynu ovlivnily meziročně nižší teploty. Skutečná spotřeba vzrostla o více než 14 procent, po přepočtení na dlouhodobý teplotní normál byla vyšší o 3,5 procenta. Je zřejmé, že kromě faktoru počasí hrají roli i další vlivy, včetně cen energie. Rovněž se zvýšila výroba elektřiny,“ uvedl předseda Rady ERÚ Jan Šefránek.

Zajímavost :  Ekonomika eurozóny v 1. čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, čekalo se víc

Růst spotřeby energií je podle něj patrný napříč všemi kategoriemi odběratelů. „Očekáváme, že tento trend bude pokračovat i v budoucnu v souvislosti s postupným přechodem od uhlí k plynu. V případě elektřiny tvořili výjimku jen odběratelé připojení na hladině velmi vysokého napětí. Výrazně vzrostla spotřeba domácností, v elektřině dokonce o více než devět procent,“ podotkl předseda ERÚ.

Celková čistá spotřeba elektřiny tak v prvních třech měsících podle dat ERÚ činila 16,4 terawatthodiny (TWh), meziročně o 2,7 procenta více. Nejvíce zvýšily svou spotřebu domácnosti, a to proti loňsku o více než devět procent.

Ještě výrazněji stoupla výroba elektrické energie, meziročně o 9,6 procenta. I proto opět převažoval export elektřiny nad jejím importem. Hodnota salda se proti loňskému prvnímu čtvrtletí zvýšila z 1,7 TWh na 2,9 TWh, samotný export vzrostl o 36,1 procenta na 7,6 TWh.

Zajímavost :  Americké kabelové firmy Charter a Cox se spojí v transakci za 34,5 miliardy USD

Spotřeba plynu podle úřadu stoupla meziročně o více než 14 procent na 2,8 milionu metrů krychlových. Vliv počasí markantně změnil i průběh spotřeby v jednotlivých měsících. Zatímco mimořádně teplý leden meziročně snížil spotřebu o 0,7 procenta, v chladném únoru spotřeba naopak stoupla oproti loňsku o téměř 36 procent. V březnu byl nárůst přes 14 procent.

V zásobnících bylo na konci března 842 milionu metrů krychlových plynu. Byly tedy naplněny z 36,9 procenta, loni to bylo ve stejném období přes 61 procent.

Reklama

Zajímavost :  Uživatelé Facebooku dostávají do Messengeru varovné zprávy o hrozícím zablokování účtu....

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO