Stříbro se pokouší překonat hladinu 37 USD. Může být i letos jedním z nejvykonnějších aktiv?

Cena stříbra dnes balancuje na hladině 37 dolarů za unci. Za posledních 12 měsíců si připisuje přes 24,5 procenta zisku. Díky tomu se drží v těsném závěsu za růstem ceny zlata. Jak můžeme vidět na grafu níže, jedná se o téměř nejvýkonnější aktiva za poslední rok. Na prvních místech se umísťují indexy pro těžaře zlata (GDJ a HUI) a hned za nimi Platina.

Drahým kovům a „skupině PGM“ se v posledním období daří vstupovat do nového býčího trhu. Bude i další rok positivní pro komoditní sektor?

Vzroste cena unce stříbra o stovky dolarů?

Dnes se podíváme ještě více do hloubky na možný vývoj ceny stříbra. V dnešní době se jedná spíše o průmyslový kov, komoditu která má po ropě nejširší spektrum aplikací v průmyslu vůbec. Poptávka každoročně roste. Finanční a investiční využití poslední dekády značně upadalo až na některé asijské země jako Čína, Indie a Filipíny.

Na grafu výše můžeme vidět, že za posledních 5 let se objevuje značný deficit produkce pod poptávkou. Díky tomu se každoročně spotřebuje v průměru o 15 procent více než se vytěží a recykluje.

Tím nám vzniká průměrný deficit 150 milionů uncí ročně, který vyprazdňuje nadzemní skladové zásoby. Opakovaně jsme si zde popisovali, jak je trh se stříbrem extrémně manipulovaný skrze futures (papírové) kontrakty, které se vyrovnávají finančně a ne fyzicky.

Jde to do takového extrému, že denně se zobchoduje až kolem 400násobek denní produkce. Velká část z toho jsou krátké pozice vyrovnávacích bank, které se pokouší potlačit cenu stříbra dolů (a opakovaně byly pokutované za manipulaci ceny stříbra).

Zajímavost :  Warren Buffett rozdává. Rekordních 6 miliard dolarů poputuje nadacím

Výše máme pohled na třídenní a denní graf vývoje ceny stříbra. U obou můžeme vidět prorážení nad horní linii (žlutá) stranového trojúhelníku, který se formoval během posledních dní.

Díky tomu se znovu dostáváme na hladinu 37 USD za unci. Za předpokladu, že tuto hladinu udržíme se bude formovat další růstová impulsní subvlna po historickou rezistenční zónu 40 až 44 USD za unci.

To představuje růst o dalších 10 až 20 procent. Na stejnou rezistenční úroveň ukazují i horní linie růstového kanálu (bílá a tyrkysová). To je konzervativní výhled pro dalších pár měsíců.

Zlato má během posledních dvou let podobně velmi positivní období, kdy překonává očekávaní a roste opakovaně na nová historická maxima s nákupy centrálních bank. Dokonce i po upravení historického maxima o inflaci. Na dlouhodobém grafu stříbra však chybí ještě značný kus růstu pro vytvoření nových maxim.

Na dvoutýdenním grafu lze vidět historickou hladinu 50 USD za unci dosaženou v roce 2011. Po upravení o inflaci dostáváme nové maximum pro ekvivalent 50 USD z roku 2011 až kolem 70,38 USD za unci.

Stejnou hladinu dosáhlo na chvilku stříbro i v roce 1980. Pro ekvivalent 50 USD z roku 1980 je maximum až kolem 197,23 USD.

Nechci tady spekulovat na dosažení nových maxim v nejbližším roce, avšak tento výpočet naznačuje jak cena stříbra zaostává za cenou zlata.

Zajímavost :  Býk nebo medvěd? Možné scénáře pro akciové trhy do konce roku

Pokud bude býčí trh na drahých kovech pokračovat, v nejbližších pár letech dost možná uvidíme hladiny kolem 50 až 70 USD za unci stříbra. Minimálně to naznačuje i horní linie růstového kanálu. Indikátor RSI se na týdenním a dvoutýdenním grafu překlápí nad 60 bodů, co potvrzuje býčí trh.

Navzdory argumentům pro růst ceny výše musíme být neustále připraveni, že může přijít běžná korekce o 10 až 15 procent. Cena stříbra poslední měsíce silně koreluje s cenou mědi.

Pokud by měla přijít ekonomická recese v Americe a dalších velkých ekonomikách, může to krátkodobě negativně ovlivnit tento růstový trend. A to navzdory značnému každoročnímu deficitu produkce stříbra. V tomto směru se očekává spíše prohloubení deficitu.

Společností, které produkují čistě stříbro je velmi málo (doslova pár desítek). Značná část stříbra se na trh dostává z dolů pro zlato a měď nebo jiných polymetalických dolů jako vedlejší produkt.

Tedy růst ceny těchto komodit bude incentivizovat zvýšení produkce, čím se na trh dostane o něco víc stříbra. S ohledem na očekávaný růst poptávky pro energetický sektor a automotiv není jisté, jestli i zvýšení produkce z těchto dolů pokryje vyšší poptávku. Navíc poslední roky značně klesá produkce ze zemí z nejvyšší produkci jako Peru, Mexiko a Čína.

Velmi lehce se může stát, že se každoroční deficit ještě více prohloubí. Až výrazný růst ceny stříbra by způsobil, že se některé větší depozita nižší kvality stanou ekonomická. Následně bude trvat 5-7 let, než se provedou studie, povolení, zafinancují se a vystaví infrastruktura pro těžbu.

Zajímavost :  Top 3 dividendové akcie s vysokým dividendovým výnosem, které nebyly tolik levné po celá léta!

Odezva na vyšší poptávku je silně neelastická a pomalá. I proto teď můžeme vidět výrazný růst ceny zlata a dalších drahých kovů včetně stříbra. Stříbro má velmi příznivě nastavené okolnosti pro další růst ceny.

Je však nutné zvážit jakou formou do tohoto sektoru zainvestovat. Bližší informace můžete najít třeba na Patreonu a Discordu Kryptomagazínu, kde sdílíme své portfolia. Mimo jiné si tam popisujeme, které společnosti vybírám v rámci komoditního sektoru.

Prozkoumejte stříbrné ETF na platformě XTB

Využijte časového testu ve svůj prospěch.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO