Svaz: Zemědělci zvažují protesty, chtějí upozornit na nepříznivý vývoj v sektoru

Praha – Zemědělci na rok 2025 zvažují další protesty, chtějí upozornit na nepříznivý vývoj v sektoru nebo na dohodu mezi Evropskou unií a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur. Zda se farmáři na začátku příštího roku rozhodnou vyjet demonstrovat nevládní organizace zatím nepotvrdily, aktuálně o tom diskutují se svými členy i dalšími organizacemi. Je ale otázka, jestli zemědělci budou ochotni protestovat, protože mnoho z nich necítí, že by současná vláda mohla něco změnit. ČTK to řekl předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Letošní protesty ale podle něj zemědělcům pomohly.

Protesty jsou podle Pýchy jednou z aktuálně diskutovaných variant, jak upozornit na nepříznivou ekonomickou situaci, nízké ceny zemědělců, byrokracii a vládní opatření. „Kdybychom měli organizovat protesty, tak musíme vidět, co tím můžeme získat,“ řekl. Přestože demonstrace zemědělci zvažují, podle Pýchy někteří farmáři neočekávají, že jim vláda pomůže. „Oni prostě mají pocit, že tahle vláda se k nim otočila zády a nechce vnímat tu ekonomickou realitu sektoru,“ uvedl.

Zajímavost :  Na Štědrý den mohou být obchody otevřeny do 12:00, další svátky je zavřeno

Agrární komora ČR na dotaz ČTK sdělila, že je připravena zapojit se s dalšími nevládními organizacemi do další vlny silných protestních akcí na národní úrovni, k nimž příští rok podle komory zřejmě dojde. „Čeští zemědělci jsou rozčarovaní, zklamaní a frustrovaní,“ řekl prezident komory Jan Doležal.

Podle Doležala je možné, že se z Bruselu do dalších států rozšíří protesty kritizující dohodu mezi EU a státy Mercosur. „Apelujeme na naši vládu i vlády dalších zemí, aby ji odmítly,“ dodal. Zemědělcům vadí, že kvůli dohodě se na evropský trh dostanou komodity produkované bez evropských standardů, které ohrozí konkurenceschopnost zemědělců.

Čeští zemědělci si v letošních protestech stěžovali na nedostatečné výdělky, byrokracii, rostoucí náklady i podmínky při hospodaření s půdou, následně dali přednost jednání. EU například kvůli evropským protestům, do kterých se podle Pýchy zapojili farmáři z 22 členských zemí, zrušila některé ekologické požadavky.

Zajímavost :  Začíná platit novela, která má pomoci řešit potíže se stavebním řízením

S českou vládou se zemědělci dohodli mimo jiné na dvou miliardách korun navíc, lepším nastavení některých podpor nebo podpoře vratky u zelené nafty. „Kdybychom neprotestovali, tak bychom nedostali vůbec nic,“ míní Pýcha.

Podle agrárního analytika Petra Havla protesty především poukázaly na problémy, s nimiž se zemědělství potýká a přispěly k částečnému snižování byrokracie či navýšení některých dotací. „Řada požadavků protestujících ale nebylo reálných,“ dodal.

Naopak agrární ekonom Tomáš Maier z České zemědělské univerzity tvrdí, že demonstrace vůči vládě vůbec nezabraly. „Většinovou společnost to nechalo chladnou vyjma koukání na zajímavou zemědělskou techniku. Odbornou veřejnost spíše překvapila rozpolcenost českých zemědělců, kdy některé skupiny zemědělců mají blízko k dezolátní scéně, jiní zemědělci se zase ani jednoho protestu nezúčastnili, a dokonce se od něj distancovali,“ podotkl.

Reklama

Zajímavost :  Přepracovanou reformu ÚOHS bude podle Bartoše nyní těžké prosadit

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO