Tato často přehlížená akcie by se mohla stát novou Nvidií

S ohromujícím růstem 1186 % za posledních pět let a tržní kapitalizací, která překonává většinu technologických gigantů, si Nvidia vydobyla postavení miláčka investorů v závodě o nadvládu nad umělou inteligencí.
Ale jak už to v každém závodě bývá, ne každý sází na lídra, a stále více investorů tak hledá konkurenta, který by se mohl výkonu Nvidie alespoň přiblížit. Jedním z jmen, které by se mohlo brzy vyšplhat k vrcholu, je Qualcomm.
Průlom na rostoucím trhu polovodičů
I přes pokles o 13 % od začátku roku a obavy investorů ohledně nových AI modelů z Číny, si Nvidia nadále drží dominantní postavení v oblasti umělé inteligence a polovodičů. Daří se jí zejména v datových centrech a podnikových softwarových řešeních.
Mezitím se Qualcomm, firma známá spíše díky své roli v oblasti telekomunikačních technologií, tiše mění jiným směrem. A to směrem k tzv. Edge AI, tedy přinášení umělé inteligence blíže k samotnému uživateli; do smartphonů, počítačů i elektromobilů.
Pokud se generativní AI skutečně přesune blíže k datům samotným, tedy mimo cloud a přímo do zařízení, expertíza Qualcommu v oblasti nízkopříkonových a vysoce efektivních čipů může zajistit klíčovou pozici v tomto slibném, teprve se rodícím segmentu. Některé predikce proto naznačují, že akcie této technologické firmy by mohly během následujících 12 měsíců narůst až o 48,7 %.
Dvě klíčové indicie
Na tento potenciál ukazují dvě věci, nedávný průlom firmy DeepSeek, která údajně vytvořila AI modely s nižšími náklady na výpočetní výkon, a očekávaný růst trhu s elektromobily. DeepSeek se objevila prakticky zčistajasna a nabídla alternativu k GPT od OpenAI. Vyvolala vlnu diskusí o cenové dostupnosti AI a její širší adopci.
Právě představa levnějších čipů do budoucna přesně zapadá do strategie Qualcommu, který se zaměřuje na Edge AI polovodiče. I díky tomu vykázal ve 2. čtvrtletí fiskálního roku 2025 meziroční růst tržeb o 17 % a nárůst zisku na akcii (EPS) o 21 %.
Umělá inteligence na čtyřech kolech
Zatímco špičkové čipy mohou být ideální pro luxusní modely, masová adopce elektromobilů bude jednoznačně záviset na cenové dostupnosti. Levnější řešení tak mohou být preferovanou volbou pro automobilky, které chtějí rozšířit chytré funkce svých vozidel bez výrazného navýšení nákladů.
A Qualcomm už má v tomto směru výhodu. Spolupracoval totiž s významnými automobilkami jako BMW nebo Mercedes-Benz, a další lukrativní partnerství se tak zdají být pouze otázkou času.
Celkově vzato, díky silné pozici v automobilovém sektoru a historii cenově efektivních čipových řešení, která do popředí dostaly i projekty jako DeepSeek, by kalifornská firma mohla brzy naskočit na další vlnu adopce AI. Přesně tak, jak se to před lety podařilo Nvidii.
Prozkoumejte akcie Qualcomm na platformě XTB
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO