Tatra Defence Vehicle představila nový pandur, česká armáda nákup zvažuje

Brno – Firma Tatra Defence Vehicle dnes na brněnském veletrhu obranné techniky představila nové bojové vozidlo Pandur 8×8 EVO. Z českých rukou jsou zhruba dvě třetiny vozidla a vybavení, na vývoji a výrobě ale firma spolupracovala i se zahraničními partnery. Uvedl to dnes na veletrhu IDET generální ředitel Tomáš Mohapl, ve vozidle jsou podle něj využité poznatky z bojišť včetně ukrajinského. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) nechalo ministerstvo zpracovat studii, zda vozidlo vyhovuje potřebám české armády.

„Pevně věřím, že nakupovat budeme,“ řekla Černochová. Česká armáda nyní provozuje téměř 130 pandurů starších typů. Nákup 107 pandurů za 14,4 miliardy korun schválilo Česko v roce 2009, původně armáda požadovala pořízení téměř 200 strojů. V lednu 2017 pak ministerstvo obrany uzavřelo smlouvu s Tatra Defence Vehicle na nákup dalších 20 těchto vozidel ve spojovací a velitelsko-štábní verzi za 2,07 miliardy korun.

Náměstek ministryně obrany František Šulc a náčelník generálního štábu Karel Řehka počátkem letošního dubna ve Sněmovně řekli, že modernizace nynějších pandurů ve výzbroji české armády by nebyla ekonomicky výhodná. Záměrem tak je výměna všech vozidel za nová. Armáda zatím podle Řehky zpracovala uživatelské požadavky na všechny verze vozidel, které by chtěla pořídit. Podle médií by v armádní zakázce mohly být soupeřem pandurů i finské transportéry Patria.

Zajímavost :  Česká měna stagnuje vůči euru a oslabila k dolaru. K 17:00 zůstala koruna k euru...

Nové vozidlo Pandur zatím není v sériové výrobě. „Splňuje požadavky české armády, zároveň věříme v jeho exportní potenciál a věříme, že ho budeme dodávat i do jiných teritorií,“ řekl Mohapl. Podle jeho slov je nový pandur vysoce sofistikovanou záležitostí, která poskytuje posádce velkou míru pasivní i aktivní ochrany. „Stará pasivní ochrana už nedostačuje. Podařilo se integrovat moderní poznatky a technologie,“ uvedl Mohapl.

Podle Mohapla jsou z českých rukou zhruba dvě třetiny vozidla a jeho vybavení, a to jak prostřednictvím Tatry, tak českých subdodavatelů. Díky tomu je snazší pro českou armádu zajišťovat údržbu a modernizaci. Předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR Lubomír Kovařík doplnil, že sériová výroba spustí pozitivní multiplikační efekty pro českou ekonomiku.

Zajímavost :  Krize v pekařství končí, zákazníci preferují kvalitu, uvedl Svaz pekařů

Pandur není jen bojové vozidlo, ale také platforma, která umožňuje produkci různých verzí vozidla – bojové, velitelské, komunikační, ale i vozidla palebné podpory, protivzdušné obrany či ženijní. „Disponuje nejen špičkovým elektronickým a komunikačním vybavením, ale například i systémem situačního povědomí. Ten je založený na technologii umělé inteligence a umožňuje posádkám lépe vnímat celkové dění na bojišti, vyhodnocovat bojové situace a zároveň poskytuje včasné varování před hrozbami,“ uvedl ředitel výzkumu a vývoje společnosti Radomír Smolka.

Pražská společnost Tatra Defence Vehicle je součástí skupiny Czechoslovak Group, v roce 2023 měla podle výroční zprávy tržby 3,5 miliardy korun a zisk 170 milionů korun. Téměř veškeré tržby pocházely z ČR. Na konci roku 2023 pro ni pracovalo 204 lidí.

Reklama

Zajímavost :  Důvěra v českou ekonomiku v květnu stoupla, rostla u podnikatelů i spotřebitelů

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO