Těžba kryptoměn je špatná pro klima. Nebo ne? Je těžba BTC zelená?
Kryptoměny jsou považovány za škodlivé pro životní prostředí—alespoň to tvrdí mnoho lidí na internetu. Příspěvky podporující kryptoměny na sociálních sítích jsou často zaplaveny negativními komentáři, které obviňují kryptoprůmysl z nadměrné produkce emisí skleníkových plynů.
Podle některých studií těžba bitcoinu, která zajišťuje fungování bitcoinového blockchainu, spotřebuje ročně více energie než většina států, včetně Filipín a Venezuely.
Na druhou stranu kryptoměnová komunita tvrdí, že těžba může být pro životní prostředí přínosná v několika klíčových ohledech. Tvrdí, že vytváří nový, energeticky náročný trh, který podporuje projekty obnovitelné energie. V dlouhodobém horizontu kryptoměny podle nich zrevolucionizují energetickou síť a využijí přebytečnou energii, která by jinak přišla nazmar.
Zatímco obě strany předkládají své argumenty, těžbě kryptoměn byl 30. června v USA zasazen tvrdý úder. Newyorští úředníci zamítli povolení k emisím pro Greenidge Generation, těžařskou farmu na bitcoin, kvůli významným emisím skleníkových plynů (GHG) spojeným s projektem. Toto rozhodnutí by mohlo stanovit precedens pro to, jak místní úřady po celé zemi budou přistupovat k této sporné problematice.
Kdo má tedy pravdu? Je to doopravdy tak jednoznačné?
Abychom zjistili, kdo má pravdu, musíme se obrátit na několik odborníků na energetiku a životní prostředí, aby rozebrali hlavní argumenty kryptokomunity. Ačkoli někteří odborníci vidí potenciál pozitivního dopadu těžby kryptoměn, většina se shoduje, že existuje jen málo náznaků, že by průmysl nyní směřoval správným směrem.
„Existuje úzká cesta, na níž by mohly být pro energetický systém užitečné. Ale nevidím, že by se to dělo,” říká Joshua Rhodes, výzkumný pracovník na Texaské univerzitě v Austinu. A právě nyní už podle něj dochází k poškození. „Obecně vzato, pravděpodobně aktuálně přispívají k emisím uhlíku.”
Spoléhá těžba kryptoměn na obnovitelnou energii?
Blockchain funguje díky jednotlivým či skupinám počítačů po celém světě, které řeší složité matematické výpočty. Tato výpočetní centra fungují spíše jako hlídací psi sítě než jako těžaři v doslovném smyslu, protože zajišťují bezpečnost a stabilitu. Proces známý jako proof of work je záměrně energeticky náročný, aby se zabránilo hackům a útokům.
Zastánci kryptoměn tvrdí, že proof-of-work se čím dál tím víc stává energeticky efektivnějším a zelenějším. Stále více těžařů přechází na obnovitelné zdroje energie, jako je vítr, sluneční energie nebo vodní elektrárny, místo uhlí nebo zemního plynu. Jedna odborná studie z roku 2022 však ukazuje opak.
Podíl obnovitelných zdrojů energie v bitcoinové síti klesl z průměrných 42 % v roce 2020 na 25 % v srpnu 2021. Výzkumníci se domnívají, že hlavním důvodem tohoto poklesu byl zásah Číny proti kryptoměnám, kde byla hojně využívána těžba poháněná vodní energií.
V letech okolo roku 2020 byla míra využívání obnovitelných zdrojů těžaři kryptoměn velmi sporná. Bitcoin Mining Council, průmyslová skupina, tvrdila, že 60 % těžby pocházela z obnovitelných zdrojů, což je o 20 procentních bodů více než číslo uváděné Cambridgeským centrem pro alternativní finance.
Nový výzkum ukazuje pozitivní změnu
Data z roku 2023 naopak ukazují výrazný přechod k obnovitelným zdrojům.
Bez ohledu na to, která statistika je blíže pravdě, mnoho těžebních provozů stále využívá neobnovitelné zdroje energie. V New Yorku byl například Greenidge přeměněný z původně uzavřené uhelné elektrárny na elektrárnu poháněnou zemním plynem, který je však také fosilní palivo.
Zástupce Greenidge napsal, že společnost plánuje snížit emise skleníkových plynů o 40 % z aktuálně povolených úrovní do roku 2025 a do roku 2035 se stát zařízením s nulovými emisemi uhlíku. Společnost také plánuje odvolat se proti zamítnutí povolení k emisím a zůstat v provozu.
Využití odpadní energie a jeho důsledky
Někteří tvrdí, že kryptoměnový těžaři využívají energii, která by jinak byla ztracena. Ve Spojených státech dochází k významnému plýtvání elektřinou a kryptotěžaři se snaží toho využít. Například při těžbě ropy vzniká vedlejší produkt. Zemní plyn, který mnohé společnosti jednoduše spalují (flare), místo aby investovaly do jeho zachycení.
V Severní Dakotě kryptotěžaři uzavřeli smlouvu s Exxonem o zřízení těžebních zařízení přímo na místě, aby mohli využít tento plyn, který by jinak byl spálen. Ale…
Někteří odborníci však upozorňují, že tento proces může stále způsobovat značné škody. „Nevidím v tom žádný přínos: Stále pálí plyn,” říká Anthony Ingraffea, profesor stavebního a environmentálního inženýrství na Cornellově univerzitě. V roce 2011 spolunapsal studii o environmentálních rizicích těžby zemního plynu.
Ingraffea dále argumentuje, že kryptotěžba poskytuje ExxonMobilu další obchodní příležitosti na těžebních lokalitách. Popsaný důsledek tak teoreticky stimuluje ropný průmysl k dalším investicím do těžby. Kamiya tvrdí, že existují jiné produktivní způsoby využití tohoto plynu, včetně výroby elektřiny, kterou lze prodat zpět do sítě. Kryptotěžba však může provozovatele odradit od hledání efektivnějších využití a trhů pro plyn, což by mohlo vést k vyššímu snížení emisí.
Je hodnota bitcoinu dostatečná k ospravedlnění environmentálních dopadů?
Tvrdí se, že hodnota bitcoinu pro společnost by mohla ospravedlnit jeho environmentální dopad. Podle Koomeyho a dalších odborníků existuje za poslední desetiletí pouze jeden důvod, proč těžba kryptoměn někdy způsobí nižší dopady na životní prostředí. A to je pokles cen kryptoměn.
Během poklesu cen jsou těžaři demotivováni pokračovat v těžbě nebo nakupovat nová zařízení. To vede k uzavírání těžebních operací a snížení emisí. Pokles ceny bitcoinu z 40 000 na 20 000 dolarů vedl ke snížení spotřeby energie v tomto odvětví o třetinu. Uvádí tak Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index.
Proč by tedy mělo USA nechat kryptotěžaře pokračovat v provozu, pokud poškozují životní prostředí? Nadšenci kryptoměn tvrdí, že dlouhodobé společenské a ekonomické přínosy jejich odvětví vyváží spotřebu energie. Podobně jako tomu bylo u počítačové revoluce.
Koomey říká, že při posuzování environmentálních dopadů kryptoměn je důležité uvažovat v širších souvislostech: zamyslet se nad tím, co kryptoměny přinášejí společnosti ve srovnání s jinými energeticky náročnými aktivitami.
„Jistě, Google spotřebuje měřitelné množství elektřiny, ale argumentoval bych, že je to dobré využití této energie,” říká. “Proto se musíme vrátit k této otázce u kryptoměn: Jakou hodnotu přináší jejich technologie společnosti? Jaký užitek přináší oproti technologiím, které nahrazuje? Stojí to za to?”
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO