Trhy pod lupou: Dobrá čísla inflace a výsledky amerických bank dodaly trhu sílu k rychlému růstu

Uplynulý týden na finančních trzích znovu potvrdil nevyzpytatelnost finančních trhů. Trhy vždy dokážou, jako by z ničeho nic, změnit celou situaci. Začátek týdne vypadal velmi pesimisticky. V pondělí 13. ledna se akciové trhy pořád vypořádávaly s čísly z amerického pracovního trhu. V prosinci nezaměstnanost v USA klesla na 4,1 %.

Naděje, že by Fed mohl snížit svoje sazby více než dvakrát v roce 2025, se pomalu rozplývala. Do toho všeho výnosy na amerických dlouhodobých státních dluhopisech rostly. Rychlý růst výnosů amerických dluhopisů totiž znamená velký propad ceny u starších dluhopisů s nižším výnosem. Držitelé těchto dluhopisů, většinou banky a pojišťovny, zaznamenávají obrovské nerealizovatelné ztráty. Mračna se stahovala na Wall Street.

Nejistota rostla, protože nás čekalo zveřejnění inflace za měsíc prosinec a zahájení výsledkové sezóny za poslední čtvrtletí roku 2024. Investoři se připravovali na nejhorší další růst inflace nebo problémy bank, které by mohly automaticky spustit silné výprodeje. Strach rostl.

Nebudu vás napínat. Vše dopadlo dobře a trhy nejednou zapomněly na všechny důvody k pesimistickým vizím z počátku týdne. Najednou byla budoucnost znovu zalitá sluncem. Všechno začalo růst, včetně rizikových aktiv a kryptoměn. Obrat o sto osmdesát stupňů prakticky během jednoho týdne.

Inflace podle očekávání

Americká nezaměstnanost jasně naznačuje, že v další kvartál jen těžko najdeme důvody pro upravení aktuální restriktivní měnové politiky. A tak se znovu investoři zaměřili na zveřejnění inflačních čísel. Jelikož americká ekonomika si vede poměrně slušně, pokročilé ukazatele jako PMI ve službách a v průmyslu potvrzují nárůst aktivity, tak by i americké HDP mělo mít v první polovině roku velmi dobrou výkonnost. A když HDP roste, vznikají inflační tlaky. Takže černý scénář pracoval s nárůstem inflace.

Co se týče obecné inflace, tam se nárůst potvrdil. Inflace v USA v prosinci stoupla z listopadových 2,7 % na 2,9 %. Jenomže tento nárůst se očekával, protože do tohoto výpočtu se počítají ceny benzínu a jídla. Právě efekt výrazně levnějšího benzínu než před rokem pomohl srazit inflaci. Naopak ceny jídla neustále rostou.

To je bohužel velmi špatná zpráva, protože to bude zvyšovat sociální napětí ve společnosti, které přerůstá v politické napětí. Jídlo musí kupovat všichni, a tak se zdražení dotýká nejvíc těch chudších vrstev obyvatel.

Někdo se může zeptat, proč byla inflace 2,9 % v prosinci dobrá zpráva, když v listopadu byla 2,7 %. Důvodem je, že odhady dopadly přesně podle očekávání analytiků. A to je pro trhy to nejdůležitější. Jestli se analytici trefili, znamená to, že situace je předvídatelná. Předvídatelnost a jistota jsou vždy pro trhy pozitivní impulz.

Jádrová inflace klesla: malý zázrak

Ještě větší radost vzplála po zveřejnění jádrové inflace. Jádrová inflace zůstala po tři měsíce na stejné úrovni 3,3 %. Právě ztráta dynamiky poklesu jádrové inflace vedla mnohé investory ke spekulacím, jestli současné sazby jsou dostatečně restriktivní a jestli nebyla chyba začít sazby snižovat příliš brzy.

Prosincová jádrová inflace dosáhla úrovně 3,2 %, tedy o desetinu méně. Tento pokles spustil euforii, protože prakticky všichni analytici velkých amerických investičních bank znovu počítali s tím, že jádrová inflace zůstane na 3,3 %. Trhy se orientují velmi často podle očekávání. A jelikož je situace lepší, než se čekalo, tak to je důvod k radosti. Hned se vynořily spekulace, že Fed určitě sníží svoje sazby dvakrát v roce 2025 a možná ještě víckrát, jestli bude jádrová inflace ještě klesat.

Zajímavost :  Bitcoin díky inflaci USA opět překonal 100 000 USD

Když pomineme tyto euforické reakce a zkusíme analyzovat jednotlivé složky jádrové inflace, zjistíme, že můžeme být mírně optimističtí. Jedinou položkou, která roste dvouciferně, je pojištění motorových vozidel, které vzrostlo o 11,3 %. Tato položka je jednou z nejvyšších během celého roku 2024. Cena pojištění motorových vozidel se však odvíjí od ceny nových aut. A cena aut už rok nějak závratně neroste. Takže v dohledné době klesne i tato položka.

Můžeme tedy očekávat mírný pokles jádrové inflace v příštích měsících. Pokud se tato hypotéza potvrdí jako správná, každé zveřejnění inflačních čísel může být dobrá příležitost spekulovat na nárůst trhu.

Americké banky ve skvělé kondici

Samotná inflační čísla nemohla zapříčinit tak silný růst, jehož jsme byli svědky v závěru týdne. V polovině týdne jsem se dozvěděl, jak hospodařily největší americké banky. Na začátku připomeňme důležitou věc: Americké banky jsou srdcem kapitalismu. Jestli se bankám daří, můžeme očekávat, že celé americké ekonomice se daří. Právě to je důvod, proč americké banky zahajují celou výsledkovou sezónu.

Jestli se bankám daří, investoři mohou být v klidu. Globální vývoj bude dobrý. To samozřejmě nevylučuje možnost několika individuálních nemilých překvapení. Platí to i naopak: Jestli jsou výsledky amerických bank špatné, tak jsou investoři již dopředu upozorněni, že výsledková sezona nebude procházkou růžovou zahradou.

Hlavní americké banky tak odtajnily své hospodaření. Společným znakem bylo překonání odhadů a očekávání analytiků. Pozor, nešlo o běžné překonání odhadů. Překonání bylo tak obrovské, že jsem si říkal, jestli analytici vůbec měli k dispozici správná čísla. Analytici na svou obranu mohou říct, že číst výsledkové rozvahy bank vyžaduje velké schopnosti v dešifrování jednotlivých položek. To možná vysvětluje, jak je možné se seknout u těch očekávání. Posuďte sami:

JP Morgan, Goldman Sachs a další americké banky

Největší americká banka JP Morgan měla tržby 43,74 miliard dolarů oproti očekávaným 41,25 miliardám dolarů. To je překonání odhadů o více než 2 miliardy. Ještě větší pozitivní překvapení čekalo na investory při pohledu na zisk na jednu akcii. Ten byl 4,81 dolaru oproti očekávaným 3,95 dolaru. Tedy nešlo o nějaké malicherné zlepšení, ale skoro o celý dolar lepší zisk.

Další bankou se super čísly byla ikonická Goldman Sachs. Tržby dosáhly 13,87 miliardy oproti očekávaným 12,15 miliardám dolarů. Zisk na jednu akcii byl naprosto fenomenální. Oproti očekávaným 8 dolarům a dvanácti centům byl zisk skoro dvanáct dolarů (11,95 dolaru). Akcie Goldman Sachs přidaly po výsledcích více než 6 %.

Zajímavost :  Robert Kiyosaki: Bitcoin by mohl dosáhnout 350 000 dolarů

Dobře dopadl i největší správce aktiv BlackRock, který měl tržby 5,68 miliard dolarů oproti očekávaným 5,44 miliardám dolarů. Stejně tak zisk na jednu akcii byl lepší nad očekávání a dosáhl 11,93 dolaru na místo 11,02 dolaru. I banka Citigroup dosáhla lepších tržeb a zisků, než byly odhady. Zisk na jednu akcii byl 1,34 dolaru oproti očekávaným 1,22 dolaru. Někdo možná namítne, že to není zas tak super výsledek. Tak když se podíváte na výsledek před rokem, tak banka byla ve ztrátě 1,16 dolaru. Americkým bankám se daří?

Proč se americkým bankám dařilo na závěr roku 2024?

První důvod vychází samozřejmě z makroekonomického prostředí a výšky sazeb. Sazby jsou pořád vysoké, a tak banky mohou pořád hodně vydělávat na hypotékách a na půjčkách na kreditních kartách, kde jsou nekřesťanské úroky. Zároveň však americká ekonomika pořád roste, takže nehrozí, aspoň zatím, že by došlo k nějakým velkým odpisům nebo že by lidé byli donuceni prodávat domy. Čím déle tento stav potrvá, tím větší budou zisky amerických bank.

Druhý důvod je znovu velký zájem o trading. Všechny banky zaznamenaly navýšení objemů u těchto služeb. Lidé se vrhli na investování. Zdá se, že investování je velmi lehká disciplína, kde člověk bez práce vydělá víc než 20 % za rok. Teď to bylo možné, protože index S&P 500 dva roky po sobě rostl. Ale jak nás učí známé burzovní pravidlo: Minulé zisky nezaručují ty budoucí. Zájem o investování mezi širokými vrstvami je považován za velmi negativní signál.

Prozkoumejte akcie amerických bank na platformě XTB

Akciové indexy: Zelená barva se rozlila na mapě světových indexů

Ve světě se burzovním trhům dařilo. Jediná výjimka minulý týden byla japonská burza. Index Nikkei 225 odepsal 1,92 %. Čínské trhy dokázaly těžit z dobré nálady. Burza v Šanghaji přidala 2,31 %. Hongkongský Hang Seng přidal 2,73 %.

V Evropě pozitivní nálada vyburcovala indexy k nečekanému růstu. Londýnský index FTSE 100 zaznamenal růst na úrovni 3,11 %. Německý DAX si připsal 3,41 % a tím znovu posunul historické maximum. Frankfurtské burze se daří i přesto, že Německo zažívá politickou a ekonomickou krizi. Nejlépe dopadla francouzská burza se ziskem 3,75 %.

Vývoj indexu DAX za poslední pět let.
Vývoj indexu DAX za poslední pět let. I přesto, že v Německu padla vláda, protože německá ekonomická situace je katastrofická, tak se tento stav vůbec neprojevuje na německém indexu DAX, který je na svých maximech.

Zámořské trhy nezůstaly pozadu. Průmyslový Dow Jones posílil o 3,65 %. Index S&P 500 přidal 2,91 %. Nejméně z celé euforie kolem bankovního sektoru pochopitelně těžil technologický Nasdaq, který neobsahuje všechny finanční tituly. I tak si tento index připsal solidních 2,45 %.

Kryptoměny: Bitcoin zpět nad 100 000 dolary

Znovu se ukázalo, jak moc je důležitá psychologie v obchodování. Sice nižší inflace trochu bitcoinu pomohla, ale hlavní síla růstu spočívá v očekávání z příchodu Donalda Trumpa do Bílého domu. Jedná se však pouze o čistou euforii. Inaugurace 20. ledna ještě nic konkrétního nezmění.

Zajímavost :  Zlato jako vládní strategická rezerva pro případy konfliktu. A co Bitcoin?

Tedy, když nepočítáme již dávno známé skutečnosti, jako nahrazení šéfa americké komise pro cenné papíry. Je to, prostě jen radost z toho, že vyhrál kandidát, který byl pro kryptoměny lepší. Nic víc, nic míň. Trump toho 20. ledna nic moc nezmění. Prosadit zákon o bitcoinu jako aktivu vhodném pro strategie rezervy bude trvat několik měsíců příprav a ani teď není zdaleka jisté, že ke schválení tohoto zákona opravdu dojde.

Z pohledu technické analýzy se však může stát, že dojde k překonání posledního rekordu na bitcoinu. V době psaní článku byla cena bitcoinu 104 760 dolarů. To představovalo solidní týdenní výkonnost na úrovni 8,48 %. Jestli těsně před inaugurací bude cena bitcoinu okolo 106 000 dolarů a Donald Trump během svého projevu zmíní kryptoměny vícekrát než se čeká, tak se bitcoin klidně může utrhnout a silně růst. Sice hrozí riziko, že tento růst bude krátkodobý, ale bitcoin by si vylepšil svoji maximální hodnotu.

Jak jsem upozorňoval v minulé Lupě, solana měla nakročeno k velmi dobrému výkonu. To se potvrdilo a kurz solany explodoval. V době psaní článku ještě nebylo ustanoveno nové ATH, ale hodně by mě překvapilo, kdybychom se ho tento týden nedočkali.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Závěr: Co předvedou další americké firmy?

V pondělí, kdy proběhne inaugurace, bude americká burza zavřená, protože se bude zároveň připomínat narození Martina Luthera Kinga. Díky tomu budou reakce trhů mnohem mírnější na projev Trumpa než to bude případ kryptoměn, které se budou obchodovat samozřejmě po celý den. Hlavním hybatelem trhu tak bude příští týden hlavně výsledková sezona.

Dočkáme se totiž výsledků mnoha zajímavých firem. Své hospodaření představí Netflix, u kterého jsme si zvykli, že čísla a výhledy jsou daleko lepší než očekávání. Potvrdí Netflix tuto pověst i tentokrát? Dále se dozvíme čísla několika firem, které patří k chloubám defenzivního portfolia, jako P&G, J&J a Abbott Labs. Na konci týdne pak představí své výsledky American Express a Verizon. Takže se máme na co těšit.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO