Trhy pod lupou: Inflace se zdá být již pod kontrolou. Tesla je na tom špatně. Bitcoin zase klesá

Máme za sebou první velmi důležitá čísla hospodaření dvou firem z Magnificent 7, která mohou razantně proměnit náladu na trhu. Google investory nepřesvědčil. Mnohem hůř však dopadla Tesla, kde můžeme mluvit rovnou o zklamání. Akciové trhy tak jen prohloubily již dva týdny probíhající poklesy.

Hlavním problémem není to, že by zveřejněná čísla většiny firem byla špatná. Drtivá většina společností publikuje čísla lepší, než se očekávalo. Problém je, že investoři to berou jako samozřejmost. Předpokládají, že budou dobré nejen výsledky, ale i výhled na další měsíce. Trhy v zámoří jsou stále blízko svých maximálních hodnot. Aby byla jejich vysoká cena ospravedlnitelná, musí tyto firmy vykazovat minimálně dvouciferný růst.

Situace na trzích je napjatá hlavně z toho důvodu, že restriktivní měnová politika musí ekonomiku postupně zpomalit. Je evidentní, že jen velmi málo firem si může udržet vysoký růstový potenciál v případě, že ekonomika jako celek bude klesat nebo dokonce zpomalovat. Rozlousknout tuto těžkou otázku, zda jsme na cestě do recese, či nikoliv, nám měly tento týden pomoci dva makroekonomické údaje: americký HDP a tamní PCE inflace.

Překvapivě dobré americké HDP

Není opravdu lehké interpretovat současnou situaci. Americký HDP totiž tamní politiky příjemně překvapil a ekonomy možná i zaskočil. Ve druhém čtvrtletí americká ekonomika vykázala solidní růst na úrovni 2,8 % při očekávání 2,3 %. Po prvním nepřesvědčivém čtvrtletí, kdy vyrostla o 1,4 %, tedy značně oživila.

2,8 % je opravdu silný růst. Zvláště pak když jeho hodnotu vsadíme do kontextu vysokých úrokových sazeb. Americká ekonomika nezpomaluje, ale daří se jí. Velkou zásluhu na tom budou jistě mít umělá inteligence a zbrojařský průmysl. Odborníci se shodují v tom, že toto číslo nahrává zejména Kamale Harrisové, která s největší pravděpodobností vystřídá Joea Bidena jako demokratická kandidátka na prezidenta. Může se tak chlubit tím, že demokraté dovedli americkou ekonomiku k růstu.

Z hlediska investorů je to však mnohem složitější. Americký Fed nemusí své sazby snížit. Největší obava centrálních bankéřů, že se USA ponoří do recese, se rozptýlila. I kdyby americká ekonomika ve třetím čtvrtletí zpomalovala, do recese se určitě nedostane. A pokud se do ní nedostane ani ve třetím čtvrtletí, má šéf Fedu Jerome Powell vyhráno v tom, že v letošním roce recese nebude. Recese znamená totiž pokles HDP během dvou po sobě jdoucích kvartálů, což se v USA letos jistě nepovede.

Problém je však v tom, že Powell nemusí se snižováním sazeb vůbec spěchat. Dva ze tří parametrů mluví v jeho prospěch. HDP a inflace jsou pod kontrolou. Jedinou veličinou, která může Fed donutit snížit sazby rychleji, je nezaměstnanost. Paradoxem celé situace je, že silný růst amerického HDP, který pozitivně ovlivňuje hospodaření tamních firem, umožňuje další odklad snížení sazeb. Ten by pak znovu vytvořil tlak na zadlužené americké společnosti. Je to opravdu těžko čitelná situace.

Americká inflace se zdá být pod kontrolou

Druhým údajem v makroekonomické hádance byla PCE inflace. Připomeňme, že je to právě tento údaj, který Fed preferuje z velkého množství inflačních ukazatelů. V červnu PCE inflace v meziročním srovnání klesla z květnových 2,6 % na 2,5 %. Jádrová PCE inflace zůstala beze změny na 2,6 %. Tato čísla ukazují, že to na druhou inflační vlnu nevypadá, inflace je pod kontrolou.

Zajímavost :  [Souhrn článků] + Předseda SEC: Schvalování spotových ETF na Ethereum probíhá hladce

Na druhou stranu je ale neustále deklarovaný dvouprocentní inflační cíl ještě velmi daleko. Při současném tempu poklesu by se ho mělo dosáhnout spíše na konci roku, a to za předpokladu, že Fed nebude své sazby nijak upravovat. Zároveň samozřejmě nesmí dojít k žádné větší katastrofě v podobě zhoršení situace na Blízkém východě.

Vývoj PCE inflace v USA.
Vývoj PCE inflace v USA.

Powell si tedy opravdu nemusí lámat hlavu, kdy se snižováním sazeb začít. Jelikož často opakuje, že jeho rozhodování je závislé především na makroekonomických datech, pak bude-li se toho držet, má v zásobě stále hodně argumentů, proč sazby nesnižovat. Pokud však bude chtít pomoci americké ekonomice nebo demokratickému prezidentskému kandidátovi, pak sníží sazby v září.

Toto oddalování bude mít nepříjemný dopad především na Evropu. Jak čísla amerického HDP potvrdila, USA zatím kúru vysokých sazeb snášejí velmi dobře. Totéž se nedá říct o starém kontinentě. Ten by vzhledem k svému slabšímu ekonomickému růstu měl mít sazby nižší. Tím však bohužel zároveň hrozí návrat inflace.

Zklamání jménem Tesla

Porozumět vývoji akcií Tesla znamená především pochopit psychologii Elona Muska. Nejde ani tak o to, jak si akcie vedou, důležité je, co Musk řekne. Jeho strategie je jednoduchá v tom, že nechá akcie Tesla rozkolísat dobrými a špatnými zprávami najednou.

Nikdo neví, zda je to nejhorší podvod v historii akciových trhů, nebo naopak sázka na budoucnost, ve které bude Tesla se svými výrobky hrát vždy první housle. Neschopnost určit, zda mají akcie Tesla potenciál, nebo ne, dává prostor právě Muskovi. Investor mu musí věřit. A Musk tuto důvěru očekává a jako argument dodává: Podívejte se jak vždy dopadli ti, kteří mi nedůvěřovali. Kdo Teslu dlouhodobě shortoval, skončil vždycky špatně.

Publikace výsledků hospodaření Tesly následovalo jen několik týdnů poté, co firma zveřejnila počet prodaných vozů. Toto číslo na investory zapůsobilo a vypadalo to na obrat v celém segmentu elektroautomobilů, který začíná trpět. Stejně tak si můžeme připomenout Muskův výrok v lednu, když komentoval zastavení růstu firmy. Tesla se podle něj jen nachází „mezi dvěma vlnami růstu“. Po zveřejnění výsledků za druhé čtvrtletí můžeme říct, že se druhá vlna ještě nedostavila.

Ve výsledcích je těžké najít pozitivní číslo. Tržby se snížily na 19,87 miliardy dolarů, což představuje meziroční pokles o 7 %. Zisk na jednu akcii se snížil na 52 centů při očekávání 61 centů. V minulém roce byl ve stejnou dobu 91 centů.

Zlatý grál dosavadního Muskova úspěchu, tedy marže, klesly z 8 % na 6,3 %. Dříve Musk dokázal mít u svých aut marže, které odpovídaly spalovacím motorům luxusních značek. Díky tomu byla akcie Tesla dříve často řazena mezi ETF vybírající firmy z luxusních odvětví. Jakmile se marže dostane pod 5 %, zaujme Tesla úroveň běžných značek.

Kdo nevěří, ať akcie Tesly prodá

Automobilce Tesla se tedy nedaří a ani s ostatními projekty to nevypadá dobře. Znovu si připomeňme, že v prvním čtvrtletí Musk dokázal odvrátit výprodej na akcii Tesla tím, že oznámil, že projekt robotaxi bude spuštěn již v srpnu. Jak mnoho analytiků upozorňovalo, Musk v tu dobu ani nepodal žádost o povolení tuto službu provozovat.

Není ani zdaleka jisté, že ho obdrží. O tři měsíce později však v každém případě říká, že žádost podá snad do konce roku. Jinak řečeno, další odklad. Celá služba, je-li opravdu technicky připravena, se spustí nejdříve za rok.

Stejně tak další Muskův projekt, humanoidní robot Optimus, má být uveden do provozu nejdříve za rok. Robot má nejdříve začít pracovat v Muskových továrnách. I zde se jedná již o několikátý odklad.

Třešničkou na dortu bylo oznámení, že Teslu čekají náklady na restrukturalizaci ve výši 600 milionů dolarů. Akcie Tesla tak oslabila o 10 %. Zatím to na žádnou zářnou budoucnost nevypadá.

Muskova reakce byla znovu čistě psychologická, investorům dal jednoduchou radu. Kdo nevěří v to, že akcie Tesla v budoucnu poroste, ať se jí jednoduše zbaví. Jedním dechem však dodal, že všichni, kteří to v minulosti udělali, toho dnes hořce litují.

Musk hraje tak jako vždycky vysokou hru. Navíc se silně namočil do politiky. Jednak odmítáním cenzury na své sociální síti a také tím, že veřejně a štědře podporuje Donalda Trumpa. Jestli tento muž v Bílém domě nezasedne, nebude to pro akcie Tesla dobrá zpráva.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Akciové indexy: Velký výprodej v Asii

Japonské akcie mají za sebou po dlouhé době těžký týden. Index Nikkei 255 oslabil o více než 6 %. Důvodem byly kroky japonské centrální banky na posílení jenu. Banka v posledních dnech utratila 22 miliard dolarů, aby japonské měně pomohla. To se povedlo a jen si vůči americkému dolaru o 4 % polepšil.

To však nemusí být všechno. Japonská centrální banka by měla na příštím zasedání zvednout i úrokové sazby. Analytici se přou, zda to bude pouze o 15 bazických bodů, nebo o standardních 25. Osobně se domnívám, že ani větší zvýšení problém jenu nevyřeší. Centrální banka bude muset udělat víc, protože jen je opravdu podhodnocený.

Japonská burza stáhla dolů i ostatní asijské trhy. Perspektivy pro Čínu nejsou dobré v tom, že i Kamala Harrisová je silně protičínsky naladěná. Burza v Šanghaji oslabila o 3,07 %. Hongkongský index Hang Seng odepsal 2,28 %.

V Evropě se nedařilo francouzskému indexu CAC 40, který ztratil 0,22 %. Srážely ho především firmy z luxusního sektoru. Jejich hospodářské výsledky jasně ukazují, že čínští boháči začínají mít hluboko do kapsy. Dalším dvěma evropským burzám se však dařilo. Německý Dax přidal 1,35 % a londýnská burza vzrostla dokonce o 1,59 %.

Zámořské trhy zachránilo zveřejnění amerického HDP, které podpořilo především klasické průmyslové firmy. Index Dow Jones v posledních týdnech roste, což potvrzuje sektorovou rotaci. I uplynulý týden vyrostl o 0,75 %. Nedaří se naopak technologickým firmám zejména v polovodičovém sektoru a umělé inteligenci.

Zajímavost :  Predikce ceny Dogecoinu: Objem obchodování překovává Solana, dosáhne DOGE 100 USD?

S&P 500 ztratil 0,80 %, přičemž pokles indexu Nasdaq byl ještě horší, přišel o více než 2,08 %. Jedná se již o druhý týden v červených číslech. Jestli se tato negativní tendence prodlouží o další týden, začne se v USA mluvit nahlas o korekci, aspoň co se technologických titulů týče.

Kryptoměny: Bitcoin roste a ethereum spadlo

Hlavní pozornost investorů je upřena jinam než bitcoin, což mu asi svědčí. V době psaní článku za týden posílil o 2,21 % na 67 400 dolarů. To je relativně slušný výkon. Akcioví investoři právě sledují výsledkovou sezonu a nárůst pochybností okolo umělé inteligence.

Kryptoměnoví fanoušci uplynulý týden zažili překvapivě rychlé povolení spotového ETF na druhou nejznámější kryptoměnu ethereum. To se popravdě nevydařilo. Ethereum nezopakovalo výkon bitcoinu a v době psaní článku se propadlo o více než 7 %.

Analytici zmiňují, že hlavním důvodem je skutečnost, že se jedná o dvě značně odlišné věci. Bitcoin je známý především v mainstreamu jako digitální zlato nebo alternativní měna vůči rozhazovačné měnové politice západních centrálních bank. Rozdílů je však mnohem víc.

Držitelé etherea můžou na platformách jako Binance nebo Coinbase profitovat ze stakingu, což jim umožňuje vylepšit si svůj roční příjem o 2 až 5 %. V případě držení spotových ETF investor tuto možnost nemá. A nakonec můžeme zmínit i mediální pokrytí. Spuštění spotového bitcoinového ETF komentovala prakticky všechna světová média. Zpráva o ethereovém ETF pronikla jen na finanční a kryptoměnový weby.

Závěr: Potvrdí, nebo vyvrátí výsledková sezona pochybnosti okolo umělé inteligence?

Když se podíváme na výkonnost ETF Roundhill Magnificent Seven, které kopíruje vývoj sedmi technologických společností, zjistíme, že za posledních pět dní ztratilo 5,51 %. Investoři se tak jednoznačně rozhodli vybrat si z těchto společností zisky.

Tento týden zveřejní výsledky i další firmy z této prestižní skupiny: Microsoft, Meta, Apple a Amazon. Hrozí u nich stejná reakce jako u akcií Google. Výsledky nebudou špatné a můžou i překonat odhady analytiků, ale pokud firmy nebudou mít sebevědomí ohledně výhledu do budoucnosti, budou se investoři jejich akcií zbavovat. Ještě tvrdší reakce však nastane, pokud investoři již v samotných zveřejněných číslech objeví stín pochybnosti. Trhy nyní firmám nic neodpouští.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO