Trhy pod lupou: Pád akcií technologického lídra ASML nenabouraly víru v nekonečný růst umělé inteligence

Máme za sebou znovu velmi nabitý týden. Americké akciové indexy opět vylepšily svá historická maxima. Index S&P pomalu ale jistě směřuje k další psychologické hranici 6000 bodů. Tu by měl překonat se zvolením nového amerického prezidenta, což má vždy pozitivní vliv, a dále pokud bude výsledková sezona přát akciím ze skupiny Magnificent 7 a samozřejmě nevypukne-li nějaký světový konflikt.

Opravdu je s podivem, že americké indexy a akcie obecně ignorují bezpečnostní rizika. Dříve, tedy třeba před pěti nebo deseti lety, bylo toto riziko více zaceněno a přitom lze říct, že svět byl v minulosti daleko bezpečnější než dnes.

Že svět není bez rizika, nám připomíná cena zlata. Stejně jako akciové indexy je i zlato nyní na maximu, překonalo další psychologickou hranici 2700 dolarů za unci. K tomu, aby se stalo nejdražší ve své historii, mu chybí už jen zhruba 50 dolarů. Současný rekord je pouze nominální.

Když se však započítá inflace, bylo zlato nejdražší v roce 1980. Velmi drahé zlato je vždy známkou toho, že se investoři chtějí pojistit. Buď před finanční, monetární krizí či dluhovou krizí, při inflaci nebo geopolitické katastrofě. Díváme-li se na současný svět prizmatem ceny zlata, nic dobrého nás nečeká. Opak tvrdí akciové trhy. Uvidíme, kdo bude mít na konci roku pravdu.

Video: Zlato trhá cenové rekordy

Akcie Nvidia jako na houpačce

Rozkolísanost dnešní doby předvedla akcie Nvidia. Ta se na začátku týdne dokonce dostala těsně pod 140 dolarů a tím si vytvořila nový historický rekord. Její burzovní kapitalizace dosáhla 3 400 miliard. Akcie Nvidia se tak hned na začátku týdne dostala na druhé místo žebříčku nejhodnotnějších firem a dýchala na záda i společnosti Apple. Avšak během týdne přišly dvě špatné zprávy: zákulisní diskuze o rozšíření embarga na vývoz pokročilých technologií a výsledky společnosti ASML.

Bude další embargo na vývoz čipů Nvidia?

Agentura Bloomberg přinesla zprávu, že administrativa amerického prezidenta Joea Bidena by ještě chtěla do voleb rozšířit zákaz vývozu nejnovějších čipů pro umělou inteligenci. Má jít o země jako Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty či africké země, které umožňují nákup této technologie Rusku. Pomáhají mu tak obcházet embarga západních zemí. Rusko pouze zaplatí o něco vyšší cenu, než kdyby nakupovalo přímo od výrobce.

Tento zákaz se má přímo dotýkat firem Nvidia a AMD. Je těžké nyní odhadnout, jaký by byl konkrétní dopad těchto vládních opatření na jejich hospodaření. Je otázka, zda by si Rusko nebo Čína nenašly zase nové cesty. Zákazy tak nejde rozšiřovat do nekonečna. Druhou věcí je, že se zatím jedná pouze o návrh, nikoliv o platné ustanovení.

Možná jde o reakci na čínské vojenské cvičení okolo Tchaj-wanu. Těžko říct. Pro investory však z toho plyne ponaučení, že ekonomické sankce v podobě omezení vývozu technologických čipů jsou na spadnutí. Jakmile se trochu zhorší situace, americká vláda nebude váhat a tuto možnost využije.

Zajímavost :  🔴Zasedání Fed: Živý komentář k měnově-politickému rozhodnutí FOMC | Kdy poprvé klesnou sazby?

I přes tyto dvě jobovky (k výsledkům ASML se dostaneme za chvilku) se akciím Nvidia v závěru týdne podařilo zvrátit trend a znovu atakovat historická maxima. Uplynulý týden jen potvrdil mentalitu investorů, že každý pokles trendových akcií je jenom další šance naskočit do rozjetého vlaku. Pokud se toto smyšlení nezmění, může akciová rallye trvat velmi dlouho. A aby toho nebylo málo, tak raketě Nvidia dodalo další palivo publikování výsledků společnosti TSMC, které dopadlo nad očekávání dobře.

Pád akcií ASML

Investoři netrpělivě očekávali výsledky ASML. Důvodem je to, že tato společnost stojí úplně na začátku celého výrobního procesu v oblasti polovodičů a tím pádem i umělé inteligence. A bez umělé inteligence nebudou nové rekordy. Čekání na hospodářské výsledky bylo o den kratší, protože zaměstnanec, který má na starosti web, se spletl a výsledky zveřejnil předčasně.

Tato nechtěná chyba jen umocnila negativní reakce. Akcie ASML zažily nejhorší den od svého uvedení na nizozemskou burzu před 25 lety: za jeden den odepsaly víc než 16 %. Tím jen potvrdily medvědí trend. Ještě na začátku léta se jedna cena akcie ASML blížila k 1000 eurům. Nyní se dá koupit okolo 660 eur. Co tak velký výprodej způsobilo?

Samotné hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí 2024 nedopadly nejhůř. Společnost měla čistý zisk 2,08 miliardy eur, což stále představuje silný meziroční růst, protože loni dosáhla zisku 1,58 miliardy eur. I tržby meziročně stouply o více než 16 %, společnost tedy roste dál.

Daří se jí držet i vysokou hrubou marži okolo 50 %, přičemž tento údaj je zásadní. Je opravdu jen málo společností, které si mohou tak vysokou marži dovolit. Pokud to tedy nebyla klasická čísla, jako tržby nebo zisk na akcii, co vlastně donutilo investory masivně se zbavovat tak solidní akcie, jako je ASML?

Proč došlo k výprodeji na akcií ASML?

První číslo, které nahnalo investorům strach, byl počet přijatých nových objednávek za třetí čtvrtletí. Ubylo jich o více než o polovinu. ASML získala nové objednávky v hodnotě pouze 2,6 miliardy eur, zatímco trh očekával 5,39 miliardy eur. Právě tento údaj poslal celý sektor polovodičů do výprodeje včetně akcií Nvidia a AMD.

Když se totiž nebudou vyrábět stroje, které umožní tisk čipů, znamená to, že celé odvětví zpomaluje. A je jen otázkou času, kdy se toto zpomalení projeví na těchto hvězdných akciích.

V závislosti na menším počtu nových objednávek společnost ASML opravila výhled tržeb v příštím roce. Původně je očekávala v rozpětí 30–40 miliard eur. Nyní už počítá jen s 30–35 miliardami. I kdyby nakonec šlo jen o 30 miliard eur, stále by to byl solidní meziroční růst.

Zajímavost :  Bitcoin prolomil hranici 70 000 dolarů

Akcie ASML reagovaly silným poklesem, protože akcie je opravdu drahá. I přes výprodejovou cenu se zatím nevyplatí zařadit si ji do long portfolia. Je totiž velmi citlivá na geopolitickou a politickou situaci. Přes 40 % tržeb tato evropská společnost realizuje v Číně, takže uvalení embarga na vývoz jejích produktů by snížil výhled tržeb minimálně o třetinu. To je důvod, proč přetrvá silný prodejní tlak. Ten by mohl ještě zesílit, pokud vyhrál americké volby Donald Trump, který se netají razantnějším postupem vůči Číně než Kamala Harrisová.

Výsledková sezona v plném proudu

Jelikož Lupa není nafukovací, zmiňme jen telegraficky, jak si vedou firmy, které zveřejnily výsledky minulý týden. Možná se na některé podíváme blíž ve Střípcích z výsledkové sezony. Defenzivním akciím se dařilo dobře. Společnosti jako United Health, Johnson & Johnson a Procter & Gamble měly výsledky nad odhady analytiků.

Další překvapivě skvělé výsledky oznámily společnosti jako Goldman Sachs, TSMC a Netflix. Právě akcie Netflixu nabídly svým investorům zhodnocení 11 % za jeden den. Počet předplatitelů i přes globální rozšíření Netflixu stále roste. Zábava k aktuálnímu stylu života prostě patří. Nic na tom nemění ani nárůst deficitů státních rozpočtů, zvyšování daní nebo probíhající války ve světě.

Vývoj akcií Netflix od začátku roku.
Vývoj akcií Netflix od začátku roku. Sázka na akcie Netflixu se letos opravdu vyplatila.

Naopak se nedařilo společnosti LVMH, která jen potvrdila, že problémy sektoru luxusního zboží jsou dlouhodobého charakteru. Čínská spotřeba vázne, což se nyní projevuje i na špatných hospodářských číslech.

A bude hůř, protože Čína vyhlásila prakticky embargo na dovoz luxusních koňaků z Evropy jako odvetu za zavedení cel na čínská elektroauta. LVMH tak určitě ztratí dalších 100 milionů eur ze svého obratu. Aby toho nebylo málo, pak jestli projde francouzský konsolidační balíček, měl by tento gigant luxusního zboží příští rok odvést na daních o 800 milionů eur více.

Prozkoumejte ETF na platformě XTB

Akciové trhy: Většina skončila lehce v zeleném

Na mapě světových indexů zářila dvě červená místa a obě byla v Asii. Zaprvé to byl hongkongský Hang Seng, který ztratil 2,11 %. Čínským akciím se nedaří. Vystoupení čínského ministra financí nerozptýlilo pochybnosti v otázce státních ekonomických stimulů. Hlavním problémem tamní ekonomiky je malá důvěra spotřebitelů.

Právě důvěra je základem úspěchu čínské ekonomické transformace. Pokud spotřebitel nezačne znovu utrácet, protože nemá strach z budoucnosti, můžou všechny čínské stimuly dopadnout jako ty evropské nebo japonské. Čína se může ponořit do dlouhého období stagnace. Ohledně vývoje na čínském akciovém trhu je potřeba být dnes velmi obezřetný.

Evropským indexům pomohlo rozhodnutí ECB snížit sazby o 25 bazických bodů. Snižování sazeb v Evropě souvisí s obavami o zpomalení evropského průmyslu. Francouzský index vzrostl o 0,46 %. Německý Dax si vedl lépe a přidal 1,46 %. Ani londýnské burze se nedařilo špatně a povyskočila o 1,27 %.

Zajímavost :  Cena Bitcoinu překonala 66 tisíc dolarů. Začal konečně „Uptober“?

Trhům v zámoří pomohla výsledková sezona, která kromě ASML a LVHM, což jsou evropské firmy, probíhá bez zádrhelů. Technologický Nasdaq povyrostl o 0,80 %. Index S&P si polepšil o 0,85 %. Nejlépe se dařilo průmyslovému Dow Jones, který přidal 0,96 %.

Kryptoměny: Pokoří bitcoin příští týden hranici 70 000 dolarů?

Bitcoinu se dařilo. V době psaní článku byla jeho hodnota 68 120 dolarů, což představovalo týdenní výkonnost 3,16 %. Nepodařilo se mu sice překonat hranici 69 000 dolarů, ale týden vyzněl z pohledu technické analýzy pozitivně. Bitcoin se konsoliduje na vyšších hodnotách, v případě dobré zprávy tak může konečně prorazit 70 000 dolarů. Bitcoinu pomáhá masivní příliv financí do spotových ETF.

Závěr: Hlavní pozornost upoutají výsledky Tesly a Boeingu

V nadcházejícím týdnu bude hrát hlavní úlohu výsledková sezona, protože na makroekonomické údaje bude relativně chudý. Ve středu se dozvíme, na jakých úrovních budou sazby na kanadském dolaru. Nyní se však zdá, že inflace ani pracovní trh již netáhnou pozornost analytiků a komentátorů jako dřív. Možná je to tím, že trhy už počítají s tím, že se sazby v listopadu sníží o 25 bazických bodů. Nemá tedy cenu spekulovat na jinou hodnotu.

Výsledková sezona bude v USA pokračovat. Dozvíme se, jak si vedou Philip Morris, Verizon, Texas Instruments, 3M, General Motors, Tesla, Coca-Cola, T-Mobile, IBM, AT&T, Boeing a Heineken.

Ostře sledována bude Tesla, které se nepovedl Robotaxi day. Vzhledem k tomu, že známe počet prodaných vozů, budou celková čísla spíš horší než lepší. Investoři budou také sledovat Boeing, který má masivně propouštět. Očekávají se špatná čísla. Budou ještě horší, než se čeká?

Vývoj akcií Boeing od začátku roku.
Vývoj akcií Boeing od začátku roku.

Akcie Boeingu se od začátku roku propadla o více než 38 %. Nic nenasvědčuje tomu, že by problémy této firmy byly u konce. A to je jeden z mnoha důvodů, proč sledovat trhy i příští týden.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO