Trhy pod lupou: Stíny dluhu a obchodní napětí, hrozící rizika pro investory

Na začátku týdne hýbaly trhem dvě události: snížení ratingu amerického dluhu agenturou Moody’s a problémy s japonskými dlouhodobými dluhopisy. Tyto události měly společné znaky.

Prvním byla zatím nízká reakce trhů. Relativně nízká odezva trhů byla způsobena druhým společným faktorem: nebylo to nic překvapivého. Oba problémy jsou dlouhodobě známé. Trhy je jistě již několikrát započítaly do cen.

Tedy pokud to vůbec jde. Daleko pravděpodobnější je varianta, že si trhy zvykly na to, že existuje neřešitelný problém dluhu. Když se o něm nemluví, budeme dělat, jako by neexistoval.

Z podstaty věci se tyto problémy kumulovaly léta a nebude možné je vyřešit za týden. Možná jednoho dne přijde katastrofa, která jako malý kamínek spustí lavinu, ale dokud k tomu nedojde, trhy tyto problémy budou odsouvat na později. To je také možné řešení.

Americký dluh: Nic nového pod sluncem

V případě amerického dluhu se nejednalo o velkou novinku. Jelikož dvě další známé ratingové agentury již dávno odebraly nejprestižnější rating. I po ztrátě nejprestižnějšího ratingu se USA ocitly ve společnosti Rakouska a Finska, tedy dvou zemí, u kterých se krach nepředpokládá. Zprávu od agentury Moody’s bylo třeba dočíst až do konce.

Pozorný čtenář by se totiž dozvěděl, že i přes ekonomické problémy Ameriky spojené s obrovským deficitem státních financí má Amerika stále dvě výhody.

První je americký dolar. I přes všechny snahy o dedolarizaci bude americký dolar dál žádaný pro mezinárodní obchod. Dedolarizace bude probíhat, ale jde o dlouhodobý proces. Druhá výhoda Ameriky je její schopnost technologických inovací.

Znovu platí totéž co o americkém dolaru. Americké technologické společnosti mají silnou konkurenci v podobě čínských firem, ale i tak zůstávají na špičce. V globálním závodě o technologickou nadvládu si USA a Čína pravděpodobně udrží náskok, zatímco ostatní zůstávají v jejich stínu.

Možná se budou brzy o první místo přetahovat s Čínou, ale to nic nemění na tom, že tyto dvě země budou všem ostatním vládnout.

On-Chain analýza: Vzroste bitcoin na 200 000 USD?

Bude v USA stagflace?

Trhy se tak rozhodly ignorovat zprávu od ratingové agentury Moody’s. Nyní jsou trhy daleko citlivější na rozhodnutí a nálady Donalda Trumpa než na makroekonomické údaje a problémy.

Ať se nám to líbí, nebo ne, je třeba s tím počítat při každodenním obchodování. Trump má sílu i nepříjemný makroekonomický údaj obrátit ve svůj prospěch. I při snížení ratingu to Trump udělal a obvinil šéfa agentury z plnění politického zadání.

Za snížení ratingu opravdu Trump nemůže. Snížení ratingu je dlouhodobý výsledek americké politiky. Trump se snaží s tím něco dělat. I když ho nemusíme mít rádi a nesouhlasit s jeho kroky, v americkém zájmu by bylo, aby ho podporovaly i americké instituce. A to Moody’s svým rozhodnutím určitě neudělala.

Aby toho nebylo málo, svou předpověď ohledně americké ekonomiky přednesl i generální ředitel JP Morgan Jamie Dimon, který vidí rostoucí pravděpodobnost, že americká ekonomika spadne do stagflace. Zda se jeho slova potvrdí, se ještě uvidí, ale jedno je jisté: co se týče stagflačního scénáře, Japonsko má před ostatními náskok.

Japonsko v problémech

Velkým problémem uplynulého týdne byl růst výnosů na japonských dlouhodobých dluhopisech. Výnosy na japonských třicetiletých dluhopisech stouply o více než 40 % od začátku roku. To znamená vážné problémy na japonském dluhopisovém trhu. Japonské dluhopisy díky velmi uvolněné měnové politice Japonské centrální banky nejsou atraktivní pro investory. Naštěstí, jinak bychom měli velkou dluhopisovou krizi.

Zajímavost :  Po dosažení nového historického maxima bitcoin nezpomaluje: 6 signálů, proč by dalším cenovým cílem BTC mohlo být 140 000 dolarů

Japonské dluhopisy nakupuje především Japonská centrální banka. Odhaduje se, že drží přes 50 % všech vydaných japonských státních dluhopisů. A to je právě důležité pro pochopení toho, proč se o tomto tématu mluvilo.

Jelikož výnosy na dlouhodobých dluhopisech rostou, znamená to, že Japonská centrální banka nemá situaci pod kontrolou. Skutečnost, že tato banka stále nakupuje ohromné množství dluhopisů, nestačí k tomu, aby výnosy nestoupaly.

Podle vedení BoJ sice není potřeba speciální akce, aby se výnosy dostaly pod kontrolu. Toto prohlášení však můžeme vnímat jako komunikaci, která má snížit napětí a utlumit možnou paniku na trhu. Japonská centrální banka se totiž chce redukovat své pozice v dluhopisech. Odvážný plán na rok 2026 je v ohrožení.

Japonsko země model budoucích problémů

Růst výnosů japonských dluhopisů signalizuje hlubší problémy japonské ekonomiky. Japonská ekonomika může být modelem toho, jak se moderní země dostane do problémů. Velké zadlužení, extrémně nízké sazby, stárnoucí populace a nyní ještě problémy s americkými cly.

Vzhledem k tomu, že japonská ekonomika je exportní a orientuje se především na automobilový průmysl, pokles na příjmové straně státního rozpočtu urychlí úpadek země.

Japonská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí 2025 meziročně o 0,7 %, částečně kvůli americkým clům, která oslabují export, zejména automobilů. Nejvyšší odhady mluví o tom, že ztráty pro největší japonské firmy by mohly dosáhnout až 27,6 miliardy dolarů.

Když k tomu připočteme, že japonská inflace je nezvykle vysoká, stagflace pro Japonsko již není ekonomický strašák, ale realita. Japonská centrální banka nepočítá s velkým zvyšováním sazeb. Mluví se o jednom zvýšení sazeb do konce roku. I to by se však mělo odložit právě kvůli dopadům cel.

Tento postoj Japonské centrální banky povede k oslabování japonského jenu. A to se nebude líbit americkému prezidentu Donaldu Trumpovi. Pokud se napětí mezi Tokiem a Washingtonem vyostří, může Japonsko nechtěně spustit vlnu globální ekonomické nestability. Japonsko je tak zemí, která má potenciál odstartovat obrovskou krizi, jež je v jistém smyslu nevyhnutelná. Aktuální situace je dlouhodobě neudržitelná.

Firemní zprávy: Pád akcií UnitedHealth

V posledních lupách jsme hodně psali o politice, geopolitice a makroekonomii a nedostávalo se na zprávy z firem. I dnešní lupu bych mohl věnovat jen těmto problémům, ale to by byla škoda, protože i na poli firemního zpravodajství se děje hodně. V posledních týdnech pozorujeme pád akcií UnitedHealth.

Společnost UnitedHealth Group je americká nadnárodní společnost zaměřená na zdravotní pojištění a zdravotní služby. Je to typický příklad klasické defenzivní akcie. Zdravotnictví je sektor, kterému se daří prakticky za každého ekonomického cyklu.

Jelikož zdraví populace je čím dál křehčí, výdaje na zdravotnickou péči neustále rostou. Stoupající stáří populace dělá ze zdravotního sektoru sázku na jistotu. Navíc, když si vybereme lídra celého sektoru.

UnitedHealth měla donedávna tržní kapitalizaci blížící se 500 miliardám dolarů, což stačilo na první dvacítku největších firem na světě. Jenže od začátku roku ceny akcií poklesly o více než 44 %.

Zajímavost :  Tato často přehlížená akcie by se mohla stát novou Nvidií

K pádu akcií přispělo více věcí. Minulý rok byl zastřelen CEO největší divize nespokojeným pojištěncem. To bylo jen potvrzením obrovského problému amerického zdravotního systému, kdy lidé platí horentní sumy za pojištění a následně si pak musí ještě připlatit.

Navíc pojišťovny, jako je UnitedHealth, jsou napojeny na federální peníze. Zde se dostáváme k jádru problému. Nejprve rezignoval CEO celé společnosti z osobních důvodů. Neuběhlo však ani pár týdnů a ukázalo se, že tento kolos je vyšetřován americkým ministerstvem spravedlnosti pro podezření ze zpronevěry.

Kdyby se ukázalo, že tato podezření jsou pravdivá, firmu by mohlo čekat vyloučení z celého programu. To by automaticky znamenalo pokles tržeb na polovinu, což by zhruba odpovídalo propadu kurzu.

I kdyby vyšetřování dopadlo pro firmu dobře, nic to nemění na tom, že administrativa Donalda Trumpa chce radikálně snížit výdaje na zdravotnictví a zajistit Američanům nižší ceny léků. To znamená automaticky méně peněz pro pojišťovnu.

Na burze není nikdy nic jisté

Staronový CEO však celou situaci investorům zkomplikoval, protože jsme se minulý týden dozvěděli, že nakoupil akcie společnosti za 25 milionů dolarů. To je dost velká suma i pro tohoto člověka, aby šlo jen o nákup podporující kurz akcie. Investoři to vyhodnotili jako zajímavou informaci a po zveřejnění tohoto insider nákupu akcie posílily o 8 %.

Pro investora je důležité si vzít ponaučení. Na burze není opravdu nic jistého. Kdo kupoval tuto akci jako defenzivní pilíř svého portfolia, je nyní zklamán. Firma se rozhodla nezveřejňovat své výhledy hospodaření do konce roku.

Návrat k lepším číslům očekává až v roce 2026. Tento návrat nemusí být samozřejmě jistý. Může jít o daleko delší dobu než pouze rok. Kdo má typicky Buffettovský horizont na několik desítek let, může samozřejmě o nákupu této akcie přemýšlet. I do této pozice by však měl nastupovat jako Warren Buffett a rozložit nákupy na několik kvartálů.

Akciové trhy: Nejistota okolo cel se vrací do hry

Vývoj na světových indexech potvrdil hypotézu, že trhy považují za důležitější momentální psychické rozpoložení amerického prezidenta Donalda Trumpa. V závěru týdne znovu narušil poklidné páteční obchodování, když prohlásil, že doporučuje zavést 50% sazbu na evropské zboží od 1. června.

Hlavním důvodem je velmi pomalá diskuze. Trump jako dobrý vyjednavač zvyšuje tlak na evropské špičky. Bohužel pro nás evropské představitelé nemají tak velkou sílu a strategii jako čínští politici. Osobně se domnívám, že celá situace skončí pro Evropu nevýhodně.

Zatím se ukazuje, že z celého dění okolo cel těží Čína, ale i celá Asie, která využívá geopolitické síly Číny. Burza v Šanghaji klesla o 0,57 %. Hongkongský Hang Seng však zůstal v zelených číslech a přidal 1,10 %. Japonský index klesl o 1,19 %. Japonské akcie, ale i dluhopisový trh bude velmi zajímavé sledovat v příštích týdnech.

Evropské burzy se ještě relativně držely, ale s velkou pravděpodobností mohou výprodeje pokračovat i na začátku týdne. Francouzský CAC 40 spadl o 1,93 %. Německý DAX oslabil o 0,58 %. Londýnská burza znovu prokázala svou nezávislost na vývoji burzovní křivky na kontinentálních trzích a přidala 0,38 %.

Zajímavost :  Trump Media potvrdila nákup Bitcoinu za 2,5 miliardy dolarů

Trhy v zámoří byly nejvíce ovlivněny Trumpovým výrokem o 50% clech a díky tomu zavřely týden velmi negativně. Technologický Nasdaq a průmyslový Dow Jones ztratily shodně po 2,47 %. Index S&P 500 odepsal 2,61 %.

Prozkoumejte defenzivní akcie na platformě XTB

Kryptoměny: Nový rekord ceny bitcoinu

V době psaní článku byla hodnota nejslavnější kryptoměny 107 240 dolarů. V týdenní výkonnosti to znamenalo, že bitcoin si přidal 0,42 %. To však nebyla nejdůležitější zpráva uplynulého týdne. Tou byl nový dolarový rekord. Bitcoin stál 22. května 2025 přesně 111 891,30 dolarů.

Zajímavé na tomto novém rekordu je, že ho neprovázela vlna mediálního šílenství, jak jsme na to byli zvyklí v předchozích případech. Hlavním důvodem, proč tomu tak bylo, je, že za novým rekordem stojí především finanční instituce, nikoli malí hráči.

Vyhledávanost klíčového slova „bitcoin“ nijak závratně nerostla na Googlu. Ani finanční aplikace nabízející koupi bitcoinu nezaznamenaly nárůst nových klientů.

Když se na amerických akciových trzích stane obdobná situace, kdy velcí hráči nakupují a drobní stojí stranou, je to vždy předzvěst býčího trendu. Bude toto pravidlo platit i v případě kryptotrhu?

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Závěr: Co sledovat příští týden?

Nejvíc se samozřejmě vyplatí sledovat účet Donalda Trumpa na jeho sociální síti. Dění okolo evropských cel bude trhem rezonovat. Zajímavou otázkou je, jak daleko jsou jednání s Japonskem? Využije Trump problémů japonské ekonomiky, aby si zajistil co nejvýhodnější obchodní dohodu pro USA, anebo nechá Japonce dusit ve vlastní šťávě?

Makroekonomická agenda je nabitější než minulý týden. Dozvíme se, o čem rokovali centrální bankéři na svém posledním zasedání. Ve středu budou zveřejněny FOMC minutes.

Závěr týdne bude hodně zajímavý, protože se dozvíme odhady květnové inflace v Německu. Taktéž se dozvíme jádrovou PCE inflaci za duben v USA. Tento inflační ukazatel je pro Fed nejdůležitější.

Z firemních zpráv budou nejdůležitější výsledky společnosti Nvidia, které se dozvíme ve středu 28. května. Investoři budou zvědaví hlavně na komentáře k posledním obchodním dohodám, které domluvil Donald Trump v bohatých arabských petromonarchiích. To však nebude všechno, příští týden se dozvíme, jak si vedou firmy jako Salesforce, Dell Technologies, Marvell nebo HP.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO